Dobry den. Developerska spolecnost v roce 1996…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 19.07.2001 13:13


Dobry den. Developerska spolecnost v roce 1996 zadala stavebni firme zakazku na vystavbu polyfunkcniho objektu a uzavrela smlouvu o dilo. V prubehu vystavby firma inkasovala zalohy na probihajici prace. Po urcite dobe doslo ke sporum ohledne predmetne smlouvy a k odchodu stavebni firmy ze stavby (bez predani a prevzeti dila). Developerska spolecnost evidovala ve svem ucetnictvi nezuctovane zalohy a vytvorenou dohadnou polozku na fyzicky dodane stavebni prace. Jeste v roce 1996 doslo k dokonceni a kolaudaci objektu za pomoci jinych dodavatelu. Konecnemu predani a prevzeti dila branil soudni spor mezi stranami ohledne ceny za predmetne dilo. V roce 2001 doslo k zuctovani zaplacenych zaloh v danovem dokladu splnujicim nalezitosti paragrafu 12 ZDPH v platnem zneni s datem uskutecneni zdanitelneho plneni r.2001. Z danoveho dokladu vyplyval nedoplatek z ceny dila, ktery byl nasledne uhrazen. Domnivam se,ze vzhledem ke sporum ohledne ceny dila doslo k uskutecneni zdanitelneho plneni az v roce 2001 dle paragrafu 9 odst.1 pism.f) v okamziku uzavreni dohody o mimosoudni vyrovnani a sepsani formalniho predavaciho protokolu. Tim nedoslo k promlceni naroku na odpocet dle paragrafu 19 odst..3. Z vyse uvedenych skutecnosti se domnivam, ze developerska spolecnost ma narok na odpocet DPH dle paragrafu 19 ZDPH v roce 2001. Zadam Vas o potvrzeni spravnosti meho vykladu a v pripade pochybeni o sdeleni spravneho postupu. Dekuji za odpoved Ing.Ladislava Buskova

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 20.07.2001 12:00


Z Vašich informací vyplývá, že dodavatel nepředal dílo v souladu s ustanoveními obchodního zákoníku a smlouvy o dílo v roce 1996. Za předání díla nelze považovat dokončení rozestavěné stavby jiným dodavatelem. V případě dodávky dokončení stavby se jednalo o nový smluvní vztah ? smlouvu o dílo, kde dílem bylo pouze dokončení stavby. Následkem toho mohla být stavba zkolaudována a užívána. To ovšem neznamená, že došlo k předání díla původním dodavatelem. K předání díla došlo až na základě dohody, která byla zřejmě svým charakterem modifikací původní smlouvy o dílo, a to v roce 2001, neboť v tomto roce došlo k předání a zaplacení díla. Pokud smlouva o dílo mezi původním dodavatelem neobsahuje speciální klauzuli o specifickém předání díla i v případě jeho nedokončení, uskutečnilo se zdanitelné plnění až v roce 2001. V tomto smyslu má odběratel nárok na odpočet daně na vstupu připsplnění dlších zákonných podmínek, nicméně ustanovení o lhůtě pro možnost odpočtu daně na vstupu je pro tento případ irelevantní. Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.