doklad o plnění

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 14.06.2010 15:04


Dobrý den, prosím Vás, mám dotaz. Mám e-shop (samozřejmě mám řádnou živnost, jsem registrován u f.ú. apod.) a chci prodávat přes internet zboží. Nejsem plátce DPH, ale na podnikání mám založenou obch. společnost - s.r.o., účtuji tedy v podvojném účetnictví (resp. se to učím). Jaké mám vystavovat doklady - účtenky, paragony (nejsem platcem DPH!) za prodané zboží - zejména tedy při osobním odběru zboží zákazníkem? Musím vystavovat zjednodušený či běžný daňový doklad - nebo to je povinnost pouze plátců DPH? Jaké má mít moje "účtenka" náležitosti, aby si ji mohli případně moji zákazníci dát jako "doklad" do nákladů (pokud se na jejich straně bude jednat o daňově uznatelné náklady)? Někdo mi také říkal, že ani nemohu vystavovat zjednodušený (příp. běžný) daňový doklad, když nejsem plátce DPH. Mohu vystavovat faktury a bude se jednat v případě mých faktur o daňové doklady? Děkuji.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 15.06.2010 08:44


Předpokládám, že internetový obchod provozujete jako fyzická osoba, tedy nejde o obchody s.r.o. Pokud tedy nejste plátce DPH, nesmíte ze zákona vystavit daňový doklad a to ani zjednodušený ani řádný. Budete tedy vystavovat pouze faktury, která musí mít náležitosti účetního dokladu podle zákona o účetnictví. Budou-li splněny tyto podmínky, bude se na straně odběratele jednat o doklad na jehož základě si může uplatnit daňové výdaje, pokud budou souviset s jeho podnikáním.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Prodej neodepsaného vozidla

OSVČ vede daňovou evidenci, není plátcem DPH. V roce 2016 koupila osobní automobil v pořizovací ceně 259 000,00 Kč a zařadila ho do obchodního majetku, v tomto roce byly uplatněny odpisy (zrychlené: 51 800,00 krácené na 41 440,00 Kč auto bylo používáno i pro soukromé účely). V roce 2017 odpisy uplatněny nebyly pro nízké příjmy. V lednu 2018 OSVČ automobil prodala autobazaru za 131 000,00 Kč (velká poruchovost vozidla). Prosím, jak postupovat dále v daňové evidenci? Auto před prodejem vyřadit z obchodního majetku a částku 131 000,00 Kč v daňovém přiznání zapsat do přílohy č. 2 §10? Zapisuje se prodejní cena (131 000 Kč) jako příjem do pokladny? Jak postupovat se zůstatkovou cenou, která je vyšší než cena prodejní? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Účet za telekn

Dobrý den, jsem OSVČ a manžel je zaměstnán. Od zaměstnavatele využívá zvýhodněný tarif na telefon, kdy v rámci zvýhodnění má pod smlouvou i ostatní členy rodiny, včetně mě a mé číslo, které použivám pro podnikání. Na výpisu za služby jsou jasně vedeny náklady na jednotlivá telefonní čísla včetně toho mého. Platby za služby jsou však hrazeny z účtu manžela. Jakým způsobem si mohu náklady za svůj telefon dát do učetnictví? A mohu platbu manželovi provést jednorázově za celý rok? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku a osvobození od daně

Dobrý den, letos chci prodat pozemek, jehož jsem majitelem pouze rok. Chtěla bych využít zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje a použit tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb. Chci zrekonstruovat dům, který jsem dostal darem od rodičů. Mohu dostat radu jak v této záležitosti postupovat. Také bych se chtěla zeptat, jestli do tohoto mohu zahrnout i částku, kterou musím vyplatit své sourozence. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku na dani po odečtení záloh

Dobry den, v roce 2018 jsem mela zaplatit zalohy na dan z prijmu ve vysi 53.600Kc, avsak platbu jsem provedla az opozdene, a to 14.1.2019. Ted jsem odeslala priznani k dani z prijmu za rok 2018 a vychazi mi zaplaceni dane 22.425Kc. Pokud ale odectu zalohy (zaplacenych 53.600), mel by mi FU vratit 31.175Kc. Jak mam pozadat FU o vraceni? A tech 22.425Kc platit nemusim? Nerada bych, aby mi zacali bezet nejake penale...Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Musím uvádět příjmy z Řecka?

Dobrý den, četla jsem smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Řeckem. Pochopila jsem tedy, že nemusím uvádět údaje z Řecka do daňového přiznání tady v ČR. Je tak? V Řecku jsem pracovala 3 měsíce. 


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze zahraničí

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu týkající se zdanění příjmu ze zahraničí z Irska. Dcera pracovala část roku 2018 v ČR a od srpna 2018 do března 2019 v Irsku. Tudíž si podá daňové přiznání v ČR. Dle formuláře z Irska P60 jsem vyčetla, že v Irsku neplatila žádné daně, pouze měla daňový kredit a platila sociální pojištění. Musí tedy všechny příjmy dosažené v Irsku zdanit v ČR? A vyplňuje se pouze příloha č.3 daňového přiznání? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Jak postupovat pokud pojišťovna nezaslala potvrzení pro daňové účely?

Jak postupovat, když pojišťovna navystaví potvrzení pro daňové účely pro rok 2018 a konec možnosti podání do daňového přiznání se blíží?


odpovídal(a): Redakce

Dodací list - potvrzení ze strany příjemce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jestli je pro potřeby české firmy, která dodává do Německa, nutnost obdržet od příjemce zboží v Německu podepsaný dodací list? Díky


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti při práci v zahraničí

Dobry den.Chci se zeptat jestli mame narok na danovy bonus na dite kdyz pracujeme s manzelem v Nemecku kde sme zamestnany avsak trvaly pobyt mam v Cechach. Muj mesicny prijem je kolem 2000 eur.Dekuji za brzkou odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku v důchodu

Dobrý den, můžete mi poradit, zda-li mám možnost uplatnit daňovou slevu na manželku? Tato je již 14 let v důchodu a vloni pobírala měsíční důchod ve výši 5.429,-Kč, t.j. za rok 65.148,-Kč. Po celou dobu důchodového věku je nadále společnicí v.o.s., která v loňském roce vykázala zisk ve výši 4.898,-Kč. Manželka má podíl ve společnosti ve výši 50%, tudíž měla roční zisk 2.449,-Kč - přivýdělek k důchodu. Tudíž celkový roční příjem manželky byl v loňském roce 67.597,-Kč a tím dle mého mě vznikl nárok na odpočet daně na manželku??!?? Mohu si ho tedy ve svém daňovém přiznání tuto slevu uplatnit?? Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.