povinnost platit daň

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 02.11.2009 10:44


Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z příjmu za prodej nemovitosti. Můj otec pan L.Matouš získal v roce 1999 po své babičce v dědictví polovinu pozemku resp. 3/6, jeho otec J.Matouš získal 2/6 a zbylou 1/6 získala jeho teta L.Hlavsová. V roce 2005 došlo k přerozdělení tohoto pozemku tak, že se došlo k mnohonásobné směně dělalo se více darovacích smluv a pozemek se tím rozparceloval na konkrétní majitele - ve výsledku ale výměrou zůstal mému otci stejný kus. Tedy zůstala mu polovina výměry původního pozemku - druhá polovina byla rozparcelována na další majitele (všichni příbuzenstvo). Je to poměrně složité na vysvětlování..... zkrátka můj otec darovací smlouvou část pozemku dostal a další darovací smlouvou část daroval - jestli rozumíte. V roce 2006 můj otec část, již svého pozemku prodal - po poradě s finančním úřadem adaňovým poradcem mu bylo řečeno, že díky tomu, že pozemek vlastní více než 5 let - je tedy oproštěn z placení daně z příjmu. Nyní po třech letech se mu ozval finanční úřad s tím, že má můj otec doplatit daň z příjmu a také penále z prodlení....... Po celé tři roky se přitom z finančního úřadu neozval vůbec nikdo, aby ho upozornil.. Daňový úřad se dožaduje dodanění prodeje té části pozemku, který otec obdržel darovací smlouvou v roce 2005. Nedají si vysvětlit, že můj otec nezískal ani o kousek více pozemku a byl tedy v roce 2005 vlastníkem stále stejného počtu m2 jako v roce 1999. Jak to tedy je? Na čí straně je pravda? Z mého pohledu je můj otec majitelem pozemku od roku 1999...... dokážete mi s tímto problémem poradit? a jakým způsobem to finančnímu úřadu vysvětlit. Můj otec je z toho zoufalý. Může se finanční úřad dožadovat penále bez toho aby předtím upozornil, že má být nějaká částka zaplacena? Nikdy žádná výzva na adresu mého otce v z finančního úřadu nepřišla! Děkuji moc za Vaši odpověď. Michálková

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 04.11.2009 07:58


Případ je velice složitý na to, abych v této poradně a bez dalšího zaujal závazné stanovisko. Podle toho, co jste uvedla, má správce daně pravdu, protože není rozhodující jakou výáměru otec vlastní, ale jaký pozemek, tedy číslo pozemku a jak dlouho vlastní. Tedy je majitelem pozemku od r.2005 a pokud jej prodaj dříve než po 5 letech od jeho nabytí, je povinen zaplatit daň z příjmů. Poviností správce dsně není upozorňovat poplatníky, že měli nějakou daň zaplatit a že ji nezaplatili. Na to má právo, ale ne povinnost. Právo požadovat penále má správce daně ze zákona a nemusí o jeho uplatnění předem nikoho informovat. Pokud by Vám tato odpověď nestačila, doporučuji obrátit se na daňového poradce v místě.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

pořízení zboží z Irska

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující poblematiku: Jsem zaměstnaná a zároveň OSVČ vedlejší činnosti, neplátce DPH. Jako OSVČ vyrábím drobné dekorace. Koupila jsem si několik návodů (zpoplatněných elektronických dokumentů) na výrobu dekorací z irského portálu ETSY. Na faktuře je uveden dodavatel ETSY, Ireland, VAT registration: IE97... a odběratel jsem já (není uvedeno moje IČ). Dále je na faktuře rozepsána částka bez DPH, částka DPH a cena celkem. DPH jsem tedy zaplatila. Je tento způsob nákup v pořádku? Neměla bych doplnit do fakturačních údajů své IČ? Pokud ano, změní se něco ohledně DPH? Nebude to například podléhat přenesené daňové povinnosti a nebudu se muset registrovat jako identifikovaná osoba? Ráda bych si tyto faktury zařadila do účetnictví jako náklad. Je to možné? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Faktura

Dobrý den, v minulém roce nebyla jedna faktura zavedena do účetnictví (rok 2018), ale v roce 2018 byla správně uhrazena. Co prosím udělat s touto situací v roce 2019? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpora OSVČ

Dobrý den, mám otázku ohledně podpory pro OSVČ od státu. Od ledna do teď jsem měl 3 zakázky na pergoly, měl jsem je zhotovovat právě v tomto období, jenže díky korona mi všechny 3 zakázky zákazníci odvolali. Minulý rok v tomto období jsem již nějaké zakázky měl, takže rozdíl oproti loňskému roku je -100%. Jenže si nejsem teď schopen vysvětlit 2. Podmínku: “mít loňské minimální hrubé příjmy do 180 000 Kč za rok, popř. do 15 000 Kč za měsíc, pokud podnikání netrvalo po celý rok. “ Takže když jsem minulý rok odevzdal daňové například na 750000 jako paušál 80% mám nárok na tuto podporu?


odpovídal(a): Redakce

Dvě smlouvy na dohodu o provedení práce

Dobrý den, mám podepsány dvě dohody o provedení práce. U jednoho zaměstnavatele mám podepsaný také “růžový formulář” u druhého samozřejmě ne, tam standardně zůstává 15% srážková daň. U ani jednoho zaměstnavatele, nemám výdělek větší než 10 000. U každého jsem okolo 9000,-. Dohromady to ale dělá celkem 18 000,-. Je třeba platit dále nějaké odvody pokud výdělek z obou dohod dohromady je takto vysoký? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daně

Dobrý den, dcera v roce 2019 měla praxi ve škole (1 měsíc), kde dostala zaplaceno 4 085 Kč (k výplatě). Během roku byla na brigádě (dohoda o provedení práce, taky 1 měsíc), kde dostala opět k výplatě 9 975 a později měla ještě jednu brigádu také dohoda o provedení práce, tam dostal a 6 000 Kč. Musí z toho podat daňové přiznání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pořádání plesu

Dobrý den, rád bych se zeptal na povinnosti s daněmi při pořádání plesu, který budeme organizovat pouze jednou ročně. Ples bude organizován přímo zaměstnanci, tedy pořadatelem bude fyzická osoba. Náš zaměstnavatel nám však udělil záštitu. Společně s tím by nás finančně podpořil, stejně tak hledáme pár dalších firem, které by poskytly výměnou za zveřejnění svého loga jako sponzora finanční prostředky na realizaci. Zajímá mě, jak je to poté se zdaněním těchto darů a zda je nutné zdanit i ten od zaměstnavatele, ač fungujeme de facto jako 'firemní plesový výbor' zastoupený jedním zaměstnanec firmy jako fyzickou osobou. A kdo musí veškeré záležitosti vyřídit? Předem děkuji za odp.


odpovídal(a): Redakce

Danění dotace

Dobrý den,jsem st.důchodkyně,pobírám od SZIF dotaci podle titulu1 1.3.3.--předání podniku na nastupitele.,k tomu starobní,vdovský a základní důchod,které činí 11 289.-Kč.Dále pracuji jako zastupitel za 3 500.- měs,ale tato částka se mi zdaňuje a je z ní odváděno soc.a zdr. poj.Nikdo mi nedovede říct zda se uvedená dotace daní,či nikoli.Dotace sestává z pevné částky 216 000.-,od které se odečte částka za st.důchod t.j.2 402 krát 12.To se liší každý rok,podle jeho výše.Zbytek tedy zdaňuji.Zdanění mi nevadí,ale proč danit,když to třeba není potřeba.Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vliv prominutí záloh na daňové přiznání 2021

Dobrý den, měl bych dotaz na jednu nejasnou oblast v kontextu daňového přiznání za rok 2021 a prominutím záloh na sociálním a zdravotním pojištění. Na základě příjmu a zaplacených záloh z roku 2019 mám stanovené zálohy na zdravotní a sociální pojištění v minimální výši. Aktuálně byly prominuty zálohy za měsíce březen až srpen. Tyto zálohy tedy nebudu platit, ale můj příjem se v roce 2020 pravděpodobně nezmění a bude podobný jako 2019. Zajímalo by mne, zda prominutí záloh na 6 měsíců může ovlivnit daňové přiznání v roce 2021 a mohou se mi tak výrazně zvednout zálohy na zdravotní a sociální pojištění, i když nebude potřeba žádného doplatku za 2020. Předem děkuji za objasnění.


odpovídal(a): Redakce

Osvc

Dobrý den, jak postupovat když jsem jako OSVC cinnost pozastavila s narizenim vlády.tykaji se me úlevy na socialni a zdravotni pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Nájem nemovitosti

Dobrý, děkuji za odpověď. Mě ale hlavně zajímalo, jestli já když nejsem majitelem domu, a jen si ho pronajímám, mohu platit daň podle paragrafu 9. Nemám už ani živnostenský list. Předem děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.