Daně a poji?tění u studenta

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 20.03.2001 08:53


dobry den, nerad VAs okradam o cas, chapu, ze by sem mely smerovat jine dotazy a navic pochybuji, ze mi dneska nekdo ZADARMO poradi... Ale co bych to nezkusil, ze... Jsem student VS, vek 23 let, zivnostenske opravneni od 1.1.2000 na preklady a tlumoceni. Budu vykazovat prijem 52 600, naklady 25% (13 150,-) a chtel jsem se zeptat, co s OSSZ - docetl jsem se, ze studentum do 26 let hradi z jiste casti (zaklad 2900,- mesicne) zdravotni pojisteni stat. Tyka se to i jinych druhu pojisteni? Co mam delat? Co mam platit? Mohl bych to aspon najit nekde na siti? Pripadna odpoved me prijemne prekvapi (viz sarkasticka poznamka v uvodnim odstavci). At uz mi nekdo odpovi nebo ne, preji tak jako tak prijemny den. diky za Vas cas Tomas Richtr P.S. jinak mam i dalsi dotazy k danovemu priznani - 1. jestli muzu uplatnit manzelku v domacnosti i za mesic, ve kterem jsme meli svatbu, 2. jestli mam uvest 12 mesicu do kolonky pocet mesicu v roce, kdy jsem studoval 3. jestli je vubec spravne tech 25%, co jsem si dal jako naklady... a tak... EMAIL.CZ - Vase posta je vzdy s Vami na http://www.email.cz

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 20.03.2001 08:53


Pokud přesáhne Váš příjem za rok 2000 po odpočtu výdajů 37800.-Kč, jste povinně účasten důchodového pojištění za rok 2000 a musíte zaplatit sociální pojištění z vyměřovacího základu, který činí 35% rozdílu mezi příjmy a výdaji, nejméně však 18900.-Kč. Z tohoto základu se vypočte pojistné ve sazbou ve výši 29,6%; zároveň v tomto případě vznikne povinnost platit zálohy na ociální pojištění. Skutečnost, že jste student, není pro účely sociálného pojištění rozhodná. U zdravotního pojištění platí odlišný postup. Vzhledem k tomu, jste student, platí za Vás pojištění stát. Díky tomu si můžete u při výpočtu zdravotního pojištění odečíst z rozdílu mezi příjmy a výdaji ještě 12násobek částky 2900.-Kč ( základ, ze kterého platí pojištění stát ). Dále jste z tohoto důvodu také osobou, které není stanoven minimální vyměřovací základ a dále nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění.Poměrnou část roční nezdanitelné položky na manželku můžete při splnění dalších podmínek uplatnit pouze za měsíce, na jejichž počátku byly splněny podmínky pro uplatnění nároku. Ve Vašem případě nelze uplatnit část nezdanitelné položky za měsíc, ve kterém jste měl svatbu, pokud svatba nebyla v prvním dni v měsíci.Pokud jste studoval 12 měsíců, uvedete 12 měsíců ( pokud jste např. nepřerušil studium apod. ).Pokud jste se rozhodl uplatňovat výdaje poušálem a nikoliv v prokázané výši, pak je sazba paušálních výdajů 25%.Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď