Daně a poji?tění u studenta

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 20.03.2001 08:53


dobry den, nerad VAs okradam o cas, chapu, ze by sem mely smerovat jine dotazy a navic pochybuji, ze mi dneska nekdo ZADARMO poradi... Ale co bych to nezkusil, ze... Jsem student VS, vek 23 let, zivnostenske opravneni od 1.1.2000 na preklady a tlumoceni. Budu vykazovat prijem 52 600, naklady 25% (13 150,-) a chtel jsem se zeptat, co s OSSZ - docetl jsem se, ze studentum do 26 let hradi z jiste casti (zaklad 2900,- mesicne) zdravotni pojisteni stat. Tyka se to i jinych druhu pojisteni? Co mam delat? Co mam platit? Mohl bych to aspon najit nekde na siti? Pripadna odpoved me prijemne prekvapi (viz sarkasticka poznamka v uvodnim odstavci). At uz mi nekdo odpovi nebo ne, preji tak jako tak prijemny den. diky za Vas cas Tomas Richtr P.S. jinak mam i dalsi dotazy k danovemu priznani - 1. jestli muzu uplatnit manzelku v domacnosti i za mesic, ve kterem jsme meli svatbu, 2. jestli mam uvest 12 mesicu do kolonky pocet mesicu v roce, kdy jsem studoval 3. jestli je vubec spravne tech 25%, co jsem si dal jako naklady... a tak... EMAIL.CZ - Vase posta je vzdy s Vami na http://www.email.cz

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 20.03.2001 08:53


Pokud přesáhne Váš příjem za rok 2000 po odpočtu výdajů 37800.-Kč, jste povinně účasten důchodového pojištění za rok 2000 a musíte zaplatit sociální pojištění z vyměřovacího základu, který činí 35% rozdílu mezi příjmy a výdaji, nejméně však 18900.-Kč. Z tohoto základu se vypočte pojistné ve sazbou ve výši 29,6%; zároveň v tomto případě vznikne povinnost platit zálohy na ociální pojištění. Skutečnost, že jste student, není pro účely sociálného pojištění rozhodná. U zdravotního pojištění platí odlišný postup. Vzhledem k tomu, jste student, platí za Vás pojištění stát. Díky tomu si můžete u při výpočtu zdravotního pojištění odečíst z rozdílu mezi příjmy a výdaji ještě 12násobek částky 2900.-Kč ( základ, ze kterého platí pojištění stát ). Dále jste z tohoto důvodu také osobou, které není stanoven minimální vyměřovací základ a dále nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění.Poměrnou část roční nezdanitelné položky na manželku můžete při splnění dalších podmínek uplatnit pouze za měsíce, na jejichž počátku byly splněny podmínky pro uplatnění nároku. Ve Vašem případě nelze uplatnit část nezdanitelné položky za měsíc, ve kterém jste měl svatbu, pokud svatba nebyla v prvním dni v měsíci.Pokud jste studoval 12 měsíců, uvedete 12 měsíců ( pokud jste např. nepřerušil studium apod. ).Pokud jste se rozhodl uplatňovat výdaje poušálem a nikoliv v prokázané výši, pak je sazba paušálních výdajů 25%.Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.