Tvorba SW na zakázku

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 17.03.2001 22:00


Dobry den. Chtela bych Vas poprosit o radu. Chtěla bych vyhotovit program na zakázku. Činnost budu vykonávat dlouhodoběji a pravidelně doma na svém počítači. Není mi jasné, zda pro daňové účely mám příjem za vyhotovování software na zakázku vykazovat jako příjem z jiné samostatné činnosti dle §7 (2a-autorské honoráře) nebo příjem z podnikání dle §7 (1b-příjmy ze živnosti). V čem spočívají mé pochybnosti: Dle živnostenského zákona je živností Poskytování software: prodej hotových programů na základě smlouvy s autory nebo vyhotovování programů na zakázku (netýká se poskytování software autorem podle autorského zákona.) Živnostenský zákon č. 455/1991 Sb. ve svém § 3 rovněž uvádí co není živností. Podle odstavce 1 písmeno b) tohoto ustanovení živností není, mimo jiné, i využívání výsledků dušení tvůrčí činnosti, chráněných autorským zákonem jejich autory. Není mi jasné, kdy je a kdy není vyhotovování programů na zakázku poskytováním software autorem podle autorského zákona, zda se tedy jedná či nejedná o využívání výsledků dušení tvůrčí činnosti, chráněných autorským zákonem jejich autory. Můžete mi poradit? V mém případě je se jedná o kontrakt na modifikaci software, jehož jsem autorem. Jsem placena za hodinu vykonané práce, přičemž v kotraktu je stanoven maximální počet hodin, které mohu za modifikaci naúčtovat - tím je tedy také stanovena i maximalní platba, kterou mohu za celou požadovanou modifikaci obdržet. Pochopitelně bych dala přednost příjmům na základě autorského zákona, abych nemusela platit sociální pojištění a mohla dát do nákladů paušál 30% z příjmů. Na živnostenském úřadu se ale tváří, že jde o podnikání. Přitom na internetu jsem četla, že někomu jinému řekli, že taková živnost neexistuje. Moc děkuji za radu. S pozdravem Jana Starcukova

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 17.03.2001 22:00


Podle autorského zákona je chráněn počítačový program, který je autorovým vlastním duševním výtvorem. Nicméně chráněny nejsou myšlenky a principy, na nichž je založen jakýkoli prvek počítačového programu. Živností je poskytování SW, tzn. poskytování užití SW, implementace SW, pronájem SW a poradenství v oblasti SW ? v podstatě se jedná o obchodní činnost s víceméně finálními produkty ( s možností jejich úprav ) Takto např. podnikají distributoři SW, systémoví integrátoři apod. Nicméně živností nemůže být využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti jejich autory, tzn. např. rozšiřování díla, rozmnožování díla, pronájem a půjčování díla apod. samotným autorem. Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď