Příle?itostné příjmy ze ?ivnosti

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 06.03.2001 23:23


Koncem července min. roku jsem chtěl zkusit štěstí v podnikání v oboru překladatelství. Získal jsem zakázku a po splnění jsem se rozhodl, že si zařídím živnostenský list. Po jeho získání jsem objednateli zaslal fakturu. Celá záležitost trvala asi 1 měsíc,žádné jiné zakázky jsem neměl ani tehdy, ani od té doby do konce roku 2000.Z důvodu naprostého časového vytížení v jiném oboru jsem pak nevyvíjel žádné jiné překladatelské aktivity a nevznikly mi žádné příjmy (kromě toho prvního - 3.570,- Kč) ani náklady. Lze toto považovat za jednorázový příjem? Jak to brát z hlediska zdrav. a soc. zabezpečení? Jak to zahrnout do daně z příjmů? Mohu si k tomu započíst náklady na získání ŽL? Měl jsem tehdy raději přerušit živnost? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 06.03.2001 23:23


Pokud jste v roce 2000 měl příjmy ze závislé činnosti, a to pouze od jednoho nebo od více plátců postupně, podepsal jste u všech těchto plátců prohlášení k dani na rok 2000 a neuplatňoval jste odečet úroků z hypotečního úvěru, popř. jiného úvěru souvisejícího s hypotečním úvěrem poskytnutým bankou, a Vaše ostatní příjmy, včetně příjmů ze živnosti, nepřesahují 4000.-Kč za rok 2000, nejste povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů. Do rozhodné částky ostatních příjmů se nezapočítávají příjmy osvobozené od daně a příjmy, z nichž je daň srážena zvláštní sazbou. Pokud nejsou splněny všechny podmínky zároveň,jste povinen podat daňové přiznání. V daňovém přiznání uvedete příjmy i výdaje související se živností ( tedy i poplatek za živnotenský list ), popř. můžete výdaje uplatnit paušálně ve výši 25% příjmu, pokud je to pro Vás výhodnější. Vzhledem k tomu, že Vaše příjmy plynuly ze živnosti, jste podroben sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Musíte proto podat za rok 2000 příslušné přehledy zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Vzhledem ke skutečnosti, že jste neměl jiné příjmy než které uvadíte ( s výjimkou příjmů ze závislé činnosti, které podléhají samostatnému režimu ), nebudete vzhledem k výši tohoto příjmu a době podnikání od července do prosince 2000 povinen účasti na důchodovém pojištění a platbě pojistného. U zdravotního pojištění budete osobou, které není stanoven minimální vyměřovací základ vzhledem k tomu, že příjmy ze živnosti nebyly hlavním zdrojem vašich příjmů a že jste byl podrobem zdravotnímu pojištění z titulu příjmů ze závislé činnosti. Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď