vyplnění přiznání k DPH

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 23.03.2009 11:41


Dobrý den. Na internetových stránkách jsem našel Vaši firmu a tímto bych chtěl poprosit o zodpovězení účetního dotazu. Fyzická osoba /OSVČ/, plátce DPH, vede daňovou evidenci, účtování pomocí software Pohoda, obchod s ojetými osobními vozy, zprostředkování prodeje automobilů, výkup automobilů a navíc zprostředkování úvěrových smluv, za které se fakturuje provize za finanční služby osvobozené od DPH dle §51 a §54 . 1.Je správné členění DPH "Uskutečněná plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet" ,které se projeví v daň. přiznání DPH na řádku 50 u faktur za finanční služby při zprostředkování úvěrů? Je správné všechna přijatá plnění /režijní výdaje za telefon, elektriku,opravy automobilů, reklamu/ krátit koeficientem DPH? 2. Autobazar vykoupil ojeté osobní auto od fyzické osoby /nepodnikatel/ registrované v české republice. . Při prodeji osobního ojetého automobilu, autobazar používá "zvláštního režimu § 90" kde DPH vypočítá pouze z obchodní přirážky /příklad. nákupní cena 100000,- kč, prodejní cena 120000,-Kč, obchodní přirážka 16806 +3194 Kč DPH – řádek 1 v Přiznání DPH/. Jedná se o to, s jakým členěním DPH se zaúčtuje částka, která se rovná pořizovací ceně za vozidlo /100000,-Kč/ jestli "Ostatní osvobozená plnění s nárokem na odpočet daně" - projeví se v zápisu v Přiznání k daňi.z přidané hodnoty na řádku 25 a nebo "Ostatní osvobozená plnění s nárokem na odpočet daně -nezapočítat do koeficientu" - ty se zapíší na řádek 25 a 51 v Přiznání DPH. Tento zápis má vliv na výši vypořádacího koeficientu. Co je správné? Pošlete mi prosím cenu za odpovědi a číslo účtu na který mám zaslat finanční částku. Předem Vám děkuji Karel Špaček

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 24.03.2009 07:52


1. Členění DPH je správné. Zda máte povinnost krátit odpočet DPH na vstupu koeficientem nevím, dotaz neobsahuje potřebné informace o výši koeficientu z předcházejícího období. Jednodušší asi bude u přijatých plnění ke službám úvěrového poradce si odpočet DPH na vstupu neuplatňovat. 2. Jedná se o plnění, které uvedete jen na ř. 25 DAP k DPH platném po 1.1.2009. Toto je bezplatná poradna, proto Vám žádná faktura nepřijde a nic platit nebudete. Úhradu vyžadujeme pouze u složitých dotazů, kdy vypracovnání odpovědi překročí stanovený rámec bezplaného poradenství.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď