Zástavní právo FU k nemovitostem

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 25.02.2001 22:08


Prosím Vás o pomoc při řešení našeho problému. Chtěli bychom koupit objekt. Podle Listu vlastnictví je vlastníkem 1HS spol. s r.o. na tomto listu je omezení vlastnického práva a to zástavním právem k pozemku, stavbě: Rozhodnutí správce daně o zřízení zástavního práva podle § 72 z.č. 337/92 Sb.. Finanční úřad v Doksech Č.j. 39/147/93 ze dne 3.5.1993 právní moc dne 1.6.1993. Dále je zde: Zástavní právo k pozemku, stavbě: Smlova o zástavním právu podle § 129,písm.c)až i)h.z.. Zástavní právo pro spol. Larga,s.r.o. ve výši 18 000 000,- Kč, ze dne 20.11.1991 - právní účinnost ke dni 21.11.1991. (Smlouva o postoupení pohledávkyze dne 30.11.1999 a souhlasné prohlášení ze dne 30.3.2000) Vzhledem k tomu, že máme o tento objekt zájem kontaktovali jsme jednatele společnosti Larga. Ten nám sdělil, že společnost je ochotna objekt prodat, ale k jimi stanovené ceně je nutno připočítat pohledávku finančního úřadu, která pravděpodobně sama o sobě i bez započtení penále je schodná s cenou objektu. Pokud obě částky sečtete stává se cena nereálnou a nemovitost neprodejnou. Vzhledem k jejímu stavu, který by se dal označit za havarijní dojde brzy k jejímu zániku. Pohledávka fin. úřadu by tak zůstala neuspokojena a společnost, která ji zakoupila v balíku s ostatními nemovitostmi si na své peníze přijde jinde. Z pohledu společnosti je údajně jedno zda se uspokojí jen stát nebo nikdo. Oni jsou rozhodnuti v případě nesplnění svých finančních představ nechat nemovitost spadnout. Chtěli bychom vědět: 1/ jezde možný odpis daňového nedoplatku pro nedobytnost podle § 66 z.č. 337/92 Sb.? 2/ může správce daně pokud uplatnil zástavní právo podle § 72 z.č. 337/92 Sb. vymáhat daňový nedoplatek podle § 73 z.č. 337/92 Sb.? 3/ poradíte nám jiné řešení (např. snížení pohledávky fin. úřadu) Děkujeme Vám za odpověď nedokážeme sami nalézt řešení. David Klobouček a spol.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 25.02.2001 22:08


Vážený pane, Váš dotaz je velice specifický a nelze na něj aplikovat nějaký zobecněný postup. Pro stanovení konkrétního postupu je třeba znát celou řadu dalších informací a na základě nich posoudit možné varianty dalšího postupu a vybrat nejvhodnější řešení. Není ovšem technicky možné a smysluplné vzhledem k rozsahu rozepisovat všechny možné varianty. Pokud bych Vám uvedl pouze příklad možného postupu, nemusí to být ve Vašem případě zrovna to nejlepší řešení. Nejlepším způsobem vyřešení celé zálžitosti je kontaktovat naši kancelář a využít našich standardních poradenských služeb, neboť případy podobnými Vašemu se poměrně často zabýváme. Náklady na tyto služby jsou obvykle zlomkem vzhledem k finančním částkám v tomto případu. Zároveň bych Vás rád informoval, že pro klienty, kteří využijí našich služeb touto formou, máme připravené cenové zvýhodnění. Dle mého názoru by se cena za uzavření celé záležitosti mohla pohybovat v závislosti na okolnostech okolo 5-10 tis. Kč. V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte prosím na tel. 02-22809216, nebo přes e-mail: pbartuska@tributum.cz S pozdravem Ing. Patrik Bartuška Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.