Příjmy ze zahraničí - DPFO

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 23.02.2009 12:29


Dobrý den, prosím o radu: OSVČ žijící a podnikající v Belgii (na živn.list ČR), s bydlištěm v ČR, má příjmy v EURO. Zdrav.a soc.poj. platí v ČR. Je daň.rezidentem ČR a přiznání podá v ČR? Jaký kurz použít k převodu na Kč? Může uplatnit základní slevu na poplatníka? Existují další "odlišnosti" při vyplňování DPFO (přílohy)? Děkuji předem za odpověď. V.Zettelmannová

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 27.02.2009 09:41


Dobrý den, protože pan doktor Dytrich nebude nějakou dobu odpovídat na dotazy, dovoluji si Vám odpovědět za tým poradců Finance.cz. Podle § 35ba odst. 2 zákona o daních z příjmů můžete slevy použít jen v případě, že úhrn Vašich příjmů ze zdrojů na území České republiky podle § 22 činí nejméně 90 % všech Vašich příjmů s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 nebo 6, nebo jsou od daně osvobozeny podle § 4, 6 nebo 10, nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Nejvhodnější pro převod zahraničních příjmů na české koruny je použití jednotného kurzu - viz Pokyn D - 321 (http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-C2CBA8B7/cds/xsl/legislativa_metodika_9197.html?year=). Pokud pomineme fakt, že musíte uvést i příjmy ze zahraničí, tak nejsou v přiznání žádné "odlišnosti".


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Osvc

Dobrý den, jak postupovat když jsem jako OSVC cinnost pozastavila s narizenim vlády.tykaji se me úlevy na socialni a zdravotni pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Nájem nemovitosti

Dobrý, děkuji za odpověď. Mě ale hlavně zajímalo, jestli já když nejsem majitelem domu, a jen si ho pronajímám, mohu platit daň podle paragrafu 9. Nemám už ani živnostenský list. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy OSVČ ze zahraničí

Dobrý den, OSVČ není plátce DPH a uplatňuje 80% výdajový paušál. V roce 2019 měl příjmy z ČR ale i ze Slovenska. Je nějaký rozdíl v danění, nebo se jen spočítají všechny příjmy a uplatní se paušál? A ještě jeden dotaz: pokud posílal nějaké platby subdodavatelům na Slovensko. Je potřeba to pro daňové přiznání nějak zvlášť počítat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dvě DPP

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na následující situaci. V lednu až červnu roku 2019 jsem pracovala na DPP u firmy A, jsem studentka a podepsala jsem růžové prohlášení. V červenci až prosinci jsem pracovala u firmy B, kde jsem rovněž podepsala růžové prohlášení a stále jsem byla student. Mám povinnost podat daňové přiznání či žádat o vratku daně? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na podporu v nezaměstnanosti 2020

Dobrý den, předem se omlouvám za nesprávné zařazení dotazu do kolonky (bohužel mi nabízené neodpovídalo dotazu, na co se chci zeptat). Možná vlivem současné situace přijdu o práci a žádala bych na Úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti. Mám dotaz, zda na ni mám nárok. V současném zaměstnání pracuji od června 2019, zaměstnavatel za mne odvádí sociální a zdravotní pojištění. Předtím jsem také měla hrazené zaměstnavatelem sociální, zdravotní, jde jen o to, že v květnu 2019 jsem si hradila sama zdravotní pojištění a sociální pojištění jsem si nehradila ten jeden měsíc. Mám i přesto na podporu nárok, nebo vlivem toho, že ten jeden měsíc nemám hrazený by mi to zamísli? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z Mintosu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné podávat daňové přiznání skrz investice na Mintosu, pokud můj příjem z nich nepřesáhl za kalendářní rok ani 5 euro. Jinak jsem byla během celého roku studentem a pracovala na DPP. Děkuji za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Zdanění smlouvy o dílo

Dobrý den, jsem zaměstanenec (ne OSVČ) a u jiného zaměstnavatele jsem měl smlouvu o dílo na 20 100 Kć. Na internetu jsem se dočetl, že příjem ze smlouvy o dílo do 30 000 za rok se nemusí danit. Smlovu jsem doložil k daňovému přiznání ale ve formuláři ji neuváděl. Volali mi z finančního úřadu, že to tam chybí a že se to daní (ma tam být odpočítatelný paušál 40%). Je to pravda? Kam v daňovém přiznání se to vyplňuje? Používám online formuláře a nikde mi to tam tuhle možnost přímo nenabízí a nevím, pod čím jiným se to skrývá. Jak mám postupovat prosím? Děkuji a zdravím


odpovídal(a): Redakce

Zdanění při souběhu zaměstnaneckého poměru a živnosti

Dobrý den, jsem zaměstnanec s hrubým příjmem cca 40 tis. Kč, ze které odvádím veškeré daně, sociální a zdravotní pojištění. Vše za mě dělá řádně zaměstnavatel. Nyní jsem dostal příležitost vydělat si další cca 20 tis. Kč měsíčně. Rád bych si nechal poradit, zda je v tomto případě lepší domluvit si na tuto částku s jiným zaměstnavatelem DPP nebo zda je pro mě výhodnější fakturovat tuto částku jako živnostník. /mám živnostenské oprávnění/. Jde mi nejen o daně ale i o sociální a zdravotní pojištění. Která forma je pro mě výhodnější? Kde zaplatím méně. Další příjmy již nemám. A také co je výhodnější pro zaměstnavatele - u něho předpokládám, že bude s ohledem na firemní odvody výhodnější měsíční faktura na 20 tis. Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP v důchodu po ukončení HPP

Dobrý den,v roce2019 jsem byl invalidni duchodce 1stupně a zaměstnan na plný uvazek.V červenci jsem šel do starobního duchodu a ukončil pracovní poměr se zaměstnavatelem.U stejného zaměCstnavatele nastoupil na DPP.Současně pobíram pěstounský příspěvek po celý rok.Chci se zeptat jestli mam podavat ročni vyučtovaní daní i s DPP nebo nemusim vůbec.Děkuji s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka

Dobrý den, pracovala jsem u zaměstnavatele od ledna do května 2019 a po zbytek roku(6-12) jsem měla nemocenskou. Mám nárok na daňovou vratku u zaměstnavatele?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.