pojistné

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 15.02.2009 22:01


Dobrý den, začal jsem se zabývat daňovým přiznáním FO za rok 2008 a narazil jsem na nejasnost týkající se Úhrnu pojistného, které je povinnen platit zaměstnavatel. Celá věc se má takto: do července jsem byl zaměstnán na částečný úvazek - zde byl tedy zaměstnavatel povinnen odvádět sám za sebe pojistné ve výši 35% z hrubé mzdy. Ten pracovní poměr byl potom změněn na externí spolupráci, tedy formu dohody o provedení práce a současná odměna je vyplácena jako honorář (umělecká činnost - tudíž spadá do §7 a je možné z ní odečíst výdaje ve výši 40%, doložené spolu s dalšími honoráři v příloze 1 DP). Od září do prosince jsem pak u dalšího zaměstnavatele pracoval rovněž na dohodu o provedení práce, tudíž zaměstnavatel nemusel odvádět pojistné za sebe, i když daň i mé platby pojištění byly odváděny. Tudíž se jedná o závislou činnost bez odvodů pojistného zaměstnavatelem za sebe, jestli se nemýlím. Podle vašich stránech (viz. superhrubá mzda a poznámka o zaměstnání na dohodu) cituji: "Osoby činné na základě dohody o provedení práce nepovažují předpisy o pojistném za zaměstnance, tudíž ani pro ně superhrubá mzda nebude platit. " Předpokládal jsem tedy, že do daňového přiznání sice příjem z této činnosti napíšu do příjmů ze závislé činnosti, nicméně základ daně o zmíněných 35% nenastane. Pak jsem se ovšem podíval do zákona, kde je v §6 odst.13 toto: "částka odpovídající povinnému pojistnému se při výpočtu základu daně připočte k příjmu ze závislé činnosti nebo funkčnímu požitku i u zaměstnance, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá". Teď jsem z toho poněkud zmatený. Počítá se dohoda o provedení práce za závislou činnost? Vzhledem k tomu, že příjem a strženou zálohu na daň dokládám "Potvrzením o příjmu ze závislé činnosti", předpokládám, že ano. Jak je to ovšem potom se zmíněným pojistným? Mnohokrát děkuji za odpověď a vysvětlení celého problému. Dušek

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 16.02.2009 08:05


Pokud Vám příjem na dohodu nebyl daně srážkovou daní, což podle toho, jak je dotaz položen, nebyl, platil jste zálohovou daň a současně za Vás a za sebe zřejmě zaměstnavatel odváděl pojistné na SP a ZP. Pokud ano, je teto údaj uveden na Potvrzení o příjmech. Pokud tam nic takového není, pojistné odváděno nebylo. Vy do svého přiznání uvedete to pojistné, které máte uvedeno ma Potvrzení o příjmech.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Osvc

Dobrý den, jak postupovat když jsem jako OSVC cinnost pozastavila s narizenim vlády.tykaji se me úlevy na socialni a zdravotni pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Nájem nemovitosti

Dobrý, děkuji za odpověď. Mě ale hlavně zajímalo, jestli já když nejsem majitelem domu, a jen si ho pronajímám, mohu platit daň podle paragrafu 9. Nemám už ani živnostenský list. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy OSVČ ze zahraničí

Dobrý den, OSVČ není plátce DPH a uplatňuje 80% výdajový paušál. V roce 2019 měl příjmy z ČR ale i ze Slovenska. Je nějaký rozdíl v danění, nebo se jen spočítají všechny příjmy a uplatní se paušál? A ještě jeden dotaz: pokud posílal nějaké platby subdodavatelům na Slovensko. Je potřeba to pro daňové přiznání nějak zvlášť počítat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dvě DPP

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na následující situaci. V lednu až červnu roku 2019 jsem pracovala na DPP u firmy A, jsem studentka a podepsala jsem růžové prohlášení. V červenci až prosinci jsem pracovala u firmy B, kde jsem rovněž podepsala růžové prohlášení a stále jsem byla student. Mám povinnost podat daňové přiznání či žádat o vratku daně? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na podporu v nezaměstnanosti 2020

Dobrý den, předem se omlouvám za nesprávné zařazení dotazu do kolonky (bohužel mi nabízené neodpovídalo dotazu, na co se chci zeptat). Možná vlivem současné situace přijdu o práci a žádala bych na Úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti. Mám dotaz, zda na ni mám nárok. V současném zaměstnání pracuji od června 2019, zaměstnavatel za mne odvádí sociální a zdravotní pojištění. Předtím jsem také měla hrazené zaměstnavatelem sociální, zdravotní, jde jen o to, že v květnu 2019 jsem si hradila sama zdravotní pojištění a sociální pojištění jsem si nehradila ten jeden měsíc. Mám i přesto na podporu nárok, nebo vlivem toho, že ten jeden měsíc nemám hrazený by mi to zamísli? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z Mintosu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné podávat daňové přiznání skrz investice na Mintosu, pokud můj příjem z nich nepřesáhl za kalendářní rok ani 5 euro. Jinak jsem byla během celého roku studentem a pracovala na DPP. Děkuji za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Zdanění smlouvy o dílo

Dobrý den, jsem zaměstanenec (ne OSVČ) a u jiného zaměstnavatele jsem měl smlouvu o dílo na 20 100 Kć. Na internetu jsem se dočetl, že příjem ze smlouvy o dílo do 30 000 za rok se nemusí danit. Smlovu jsem doložil k daňovému přiznání ale ve formuláři ji neuváděl. Volali mi z finančního úřadu, že to tam chybí a že se to daní (ma tam být odpočítatelný paušál 40%). Je to pravda? Kam v daňovém přiznání se to vyplňuje? Používám online formuláře a nikde mi to tam tuhle možnost přímo nenabízí a nevím, pod čím jiným se to skrývá. Jak mám postupovat prosím? Děkuji a zdravím


odpovídal(a): Redakce

Zdanění při souběhu zaměstnaneckého poměru a živnosti

Dobrý den, jsem zaměstnanec s hrubým příjmem cca 40 tis. Kč, ze které odvádím veškeré daně, sociální a zdravotní pojištění. Vše za mě dělá řádně zaměstnavatel. Nyní jsem dostal příležitost vydělat si další cca 20 tis. Kč měsíčně. Rád bych si nechal poradit, zda je v tomto případě lepší domluvit si na tuto částku s jiným zaměstnavatelem DPP nebo zda je pro mě výhodnější fakturovat tuto částku jako živnostník. /mám živnostenské oprávnění/. Jde mi nejen o daně ale i o sociální a zdravotní pojištění. Která forma je pro mě výhodnější? Kde zaplatím méně. Další příjmy již nemám. A také co je výhodnější pro zaměstnavatele - u něho předpokládám, že bude s ohledem na firemní odvody výhodnější měsíční faktura na 20 tis. Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP v důchodu po ukončení HPP

Dobrý den,v roce2019 jsem byl invalidni duchodce 1stupně a zaměstnan na plný uvazek.V červenci jsem šel do starobního duchodu a ukončil pracovní poměr se zaměstnavatelem.U stejného zaměCstnavatele nastoupil na DPP.Současně pobíram pěstounský příspěvek po celý rok.Chci se zeptat jestli mam podavat ročni vyučtovaní daní i s DPP nebo nemusim vůbec.Děkuji s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka

Dobrý den, pracovala jsem u zaměstnavatele od ledna do května 2019 a po zbytek roku(6-12) jsem měla nemocenskou. Mám nárok na daňovou vratku u zaměstnavatele?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.