Dobrý den. Předem se omlouvám za větší rozsah…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 16.01.2001 14:50


Dobrý den. Předem se omlouvám za větší rozsah mého dotazu, ale prosím o pomoc při řešení problému, do kterého jste mi nepřímo pomohli i Vy (viz odpověď na můj dotaz z 3.12.1999). Tím problémem je zdanění příjmu z prodeje bytové jednotky (bývalý družstevní byt). Stručná rekapitulace: Od r.1984 jsem jako člen SBD nepřetržitě užíval družstevní byt. V r.1992 jsem ve smyslu zák.42/92 požádal o převod bytu do vlastnictví. Ze známých důvodů bylo možno převod realizovat až podle zák.72/94, konkrétně formou bezúplatného převodu v r.1999. Mezitím jsem zahájil stavbu RD a k jejímu financování jsem kromě hypotéčního úvěru použil i výnos z prodeje bytu, ke kterému došlo v r.2000. Teď mě čeká vypracování přiznání k dani z příjmu FO za r.2000. Znám znění příslušných zákonů i různé výklady jejich jednotlivých ustanovení. Prosím proto o Váš názor na následující otázky: 1/ Proč není možno v tomto případě použít osvobození od daně podle par.4,odst.1/g Zákona o daních z příjmů, když se jedná de facto o vydání nemovitosti podle zákona 42/92 a zákon 72/94 je v podatatě pouze prováděcím předpisem pro jeho realizaci? 2/ Jakou logiku má použití 2leté testovací lhůty, jestliže vůli k nabytí bytu do vlastnictví jsem prokazatelně projevil již před 8 lety a rychlost jeho realizace jsem neměl možnost žádným způsobem ovlivnit? 3/ V období před převodem bytu do vlastnictví jsem byt komplexně rekonstruoval, což se nepochybně výrazně promítlo i do prodejní ceny. Přesto tyto náklady nelze uplatnit jako výdaj oproti příjmu z prodeje? 4/ Podle většiny dostupných názorů bezúplatný převod podle zák.72/94 není darem. Nelze tudíž uplatnit jako cenu nabytí ani cenu zjištěnou pro účely daně darovací? 5/ Předpokládám, že je možné uplatnit náklady na technické zhodnocení bytu v období mezi převodem do vlastnictví a následným prodejem. Co však příspěvky do fondu oprav, ze kterých bylo realizováno zhodnocení jednotlivých bytů (plastová okna) i objektu, jehož ideální podíl je součástí prodané bytové jednotky? 6/ Příjem z převodu členských práv družstva je od daně osvobozen po 5letém časovém testu. Osvobozeno je dokonce i odstupné (!) za uvolnění bytu, pokud je použito na řešení bytových potřeb. Příjem z prodeje vlastního bytu použitý na vytvoření nové bytové jednotky je naproti tomu kvůli nesplnění časového testu zaviněnému neschopností státu zajistit realizaci vlastních zákonů zatížen daní, která mnohonásobně převyšuje tzv. státní podporu bytové výstavby. Existuje cesta, jak tuto evidentní nerovnost postavení daňových poplatníků eliminovat, nebo alespoň minimalizovat?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 16.01.2001 14:50


Omlouváme se za opoždění odpovědi na Váš dotaz. Váš dotaz nebyl zodpovězen původní poradenskou firmou a další prodlení bylo způsobeno následným převodem rozsáhlé agendy řízení a provozu poradny na novou poradenskou firmu. Váš dotaz přesahuje bohužel možnosti této poradny. Doporučujeme Vám využít služeb standardního daňového poradenství. V případě Vašeho zájmu se můžete obrátit přímo na naši kancelář na adrese: Tributum Company s.r.o., Ing. Patrik Bartuška, Petrská 29, Praha 1, tel.:02-22809215, fax:02-24814884, e-mail:pbartuska@tributum.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď