vystavování daňových dokladů neplátci DPH

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 05.03.2008 00:03


Před několika dny jsem se na tomto webu ptal ve svém dotazu na několik otázek ve vztahu k vystavování daňových dokladů a jednou z otázek bylo mimo jiné to zda existuje nějaká specifikace v zákoně z níž by vyplývalo, že pokud je neoprávněně vystaven doklad splňující náležitosti daňového dokladu tak, že za to může být udělena pokuta a byl jsem odkázán na § 26, odst.6 ZDPH, který ovšem v současnosti již neplatí a dříve zněl takto: (6) Osoba, která není plátcem, s výjimkou osoby podle odstavce 3 a osoby dodávající nový dopravní prostředek podle § 19, nesmí vystavit doklad, který má náležitosti daňového dokladu. Vystaví-li jej, uloží se jí pokuta podle zvláštního právního předpisu. 22) Zákon o DPH na zdejších webových stránkách, sekce daně-zákony ovšem není uveden v aktuální verzi, protože je to stav k 5.9.2007 do částky 75/2007 Sb. a 39/2007 Sb.m.s. přičemž v částce č. 87 Sb. z října 2007 byl vyhlášen zákon č. 270/2007 Sb. ze dne 26. září 2007 viz odkaz: http://www.micr.cz/sbirka/2007/sb087-07.pdf který mimo jiné mění zákon o dani z přidané hodnoty takto: V § 26 se odstavec 6 včetně poznámky pod čarou 22 zrušuje. Zmíněné ustanovení ZDPH tedy již neplatí a mám takový pocit, že už k tomu v současnosti není žádné jiné relevantní ustanovení v zákoně z něhož by vyplývalo to co bylo dříve uvedeno v onom v současnosti již neplatném § 26, odst.6 ZDPH. Můj dotaz tedy zní takto: Je to skutečně tak jak předpokládám tj., že se tímto zrušením zmiňovaného ustanovení zákona tato problematika dostala do pozice, že to již není zákonem ošetřeno a tím pádem již může kdokoli vystavovat doklady, které mají náležitosti daňového dokladu a nemůže za to již být postižen pokutou ??? A nebo se pletu, a to co bylo uvedeno ve zmíněném § 26, odst.6 ZDPH, který v současnosti již neplatí nějak vyplývá z nějakého jiném ustanovení ZDPH či dokonce z nějakého úplně jiného zákona, ale v tom případě nevím z jakého a jak to konkrétně vyplývá ???

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 06.03.2008 16:21


Máte pravdu, že po novelách ZDPH tam toto ustanovení již není, ale z dikce celého zákona, který např. v §26, odst.1 uvádí, že daňový doklad je povinen vystavit pátce, tedy myšleno plátce DPH a kdo je plátce DPH je uvedeno vadlších ustanoveních ZDPH, vyplývá, že daňový doklad vystavuje plátce DPH, tedy logicky by jej neměl vystavovat neplátce DPH. Změnou je to, že již nemůže být nepltáce pokutován za to, že vbystaví doklad, který bude mít náležitosti daňového dokladu. V tom jediném vydím osobně změnu. Je pravda, že takto jednoznačně to ZDPH napsáno není a je opět na výkladu, kdo si co a jak vysvětlí. Nejsem ale specialista na ZDPH, abych mohl podávat závazný výklad tohoto zákona. K tomu je příslušný Parlament ČR a MF ČR. Pokud Vám moje stanovisko nestačí, doporučuji obrátit se na tyto orgány. Aktualizace znění zákonů na našich webových stránkách nepatří do kompetence této poradny a mě, jako externího spolupracovníka. Případné připomínky a náměty adresujte, prosím, přímo na redakci. Děkuji.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď