daňový doklad u neplátce

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 01.03.2008 20:16


Hledal jsem na Internetu i v daňových zákonech, ale nikde nemohu najít relevantní informace, k níže uvedené problematice. Smí nebo nesmí autor díla např. počítačového programu (pozn. jako fyzická osoba bez živnostenského listu) vystavovat daňový doklad ve formě faktury když nevede žádné účetnictví ani daňovou evidenci ani není plátcem DPH a pouze občas nepravidelně napíše nějaký počítačový program z něhož má následně příjem dle autorského zákona tj. nejedná se ani o soustavnou činnost. Na daňový doklad se ptám v tom smyslu, že se vyskytují případy kdy některé firmy chtějí po autorovi, aby vystavoval fakturu na sumu, kterou inkasuje za licenci na počítačový program jehož je autorem přičemž těm firmám, které to po autorech žádají jde o faktury mající veškeré náležitosti daňových dokladů tak jako ostatní faktury, které dostávají od jiných subjektů tj. pokud by se autor snažil vystavit cosi co by tomu neodpovídalo tak tvrdošíjně vyžadují doklad mající náležitosti daňových dokladů jako ostatní faktury s tím, že to údajně musí takto být, protože si to chtějí dát do účetnictví. Od jednoho svého známého jsem se dozvěděl, že v minulosti dostal pokutu za to, že vystavil fakturu a že údajně není vůbec podstatné jak se doklad jmenuje a dokonce prý ani nestačí pokud je na dokladu výslovně uvedeno, že se nejedná o daňový doklad, protože prý záleží pouze na tom zda doklad splňuje náležitosti daňového dokladu. Proto se chci zeptat na tuto otázky: 1) To opravdu nestačí sjednat cenu a případné platební podmínky v licenční smlouvě ??? Vždyť autorský zákon sjednání ceny v licenční smlouvě přímo umožňuje. 2) Proč některým firmám stačí jen licenční smlouva a fakturu po autorovi nevyžadují zatímco některé jiné firmy vyžadují fakturu ??? 3) Je pro takové vyžadování nějaká opora v zákoně tj. když o to žádají, tak zda autor musí vystavit doklad splňující náležitosti daňového dokladu i když nemá ŽL, nevede ani žádnou daňovou evidenci atd. jak jsem již zmínil a není ani plátcem DPH ??? 4) Nebo naopak existuje nějaká podpora v zákoně z níž by vyplývalo, že autor v daném případě nesmí vystavit doklad splňující náležitosti daňového dokladu jinak, že může dostat pokutu ??? Takhle se mi to totiž jeví jako dost nejasná a zákonem nepodchycená záležitost, která však není výjimkou tj. některé firmy vystavování faktur po autorovi skutečně vyžadují a to se všemi náležitostmi, které mají faktury od ostatních subjektů jak jsem již zmínil. Mám z toho celkem obavy jelikož to vypadá, že to zákonem vůbec není podchyceno, a že když autor těmto tlakům podlehne a vystaví doklad splňující náležitosti daňového dokladu dle zmíněných požadavků, tak to zda mu za to později bude či nebude udělena pokuta, záleží pouze na tom jak to v tom či onom případně posoudí nějaký úředník, což se dá zneužít v tom smyslu pokud nějaký úředník chce někomu uškodit apod.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 03.03.2008 08:24


dotaz položen 2x - viz. předcházející odpověď


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku - předdůchod

V loňském roce jsem nepracovala a pobírala předdůchod. Může manžel na mne uplatnit daňový odpočet - na manželku?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet podpory v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, chci se zeptat jak se vypočítává podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ. Ve vaší kalkulačce máte kolonku pracovní poměr ukončený výpovědí zaměstnavatele ANO nebo NE a tak nevím si jí mám vypočítat jako OSVČ, který ukončil podnikání. Při průměrném měsíčním příjmu který mám za loňský rok 20000,- je rozdíl mezi ano a ne 10000,-Kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prenájom a úroky z hypotéky

Trvalé bydlisko mám v Prahe a platím si hypotéku. Momentálne mám na tri roky pracovnú zmluvu v USA - od 09/2019. Zatiaľ som byt na tie tri roky prenajal . Môžem si uplatniť v DP úroky z hypotéky, aj keď v ňom momentálne nebývam, ale plánujem sa vrátiť do Prahy? Som majiteľom, bytu a mám potvrdenie o vyplatených úrokoch.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - vrácení daní při ročním zúčtování

Dobrý den, od ledna až do června 2019 jsem byl studentem, od 12.8.2019 jsem šel do prvního zaměstnání. Můj dotaz zní, kolik mi budou vracet na dani? Popřípadě jak se to počítá? Děkuji mockrát a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Prosba o vysvětlení: Musím dávat DPP do dani?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, k HPP mám DPP (na 300 hodin). A moje otázka zní:až bude roční zúčtování daňových přiznání a bude se to přiznávat. Tak jestli se musí i ta brigáda dávat do daních, když měsíčně nepřesáhnu 10000 Kč. Že paní kde mám DPP mi tvrdí, že brigáda se nemusí dávat do daní. Že tam bude stržena 15 daň za každý měsíc. Je to tak. Děkuji moc za přečtení a odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změna osoby garanta pri podnikání OSVC

Dobrý den, umřel garant mého podnikání podle ZZ. Az dnes jsem tuto situaci zjistala dle sdeleni do datové schranky. Jsem domluvena s novým garantem, že do té doby než splnim pomínku uznání odborné praxe, cca 1 rok , s ním uzavru smlouvu na tuto činnost. Prosím o sdelení, zda-li nenastane nutnost pozastavit mou živnost, když stále pracuji. Jendám bez zbytečného odkladu, ale v dobe, kdy jsem nevedla, že zemrel jsem podnikala bez garanta - cca 3 týdny? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Musím podávat daňové přiznání, nebo to udělá zaměstnavatel?

Dobrý den. Potřebuji radu ohledně danového přiznání. Od května 2018 do května 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Poté mně byl přiznán ID 3.st. a došlo k ukončení pracovního poměru. V červnu 2019 mě byla proplacena zbývající dovolená za rok 2018. Dotaz zní: mám podávat danové přiznání v roce 2020? Manželka je také invalidní 1.st. Musím doložit nějaké potvrzení ohledně úlev? A ještě jeden dotaz, musím podat přiznání já nebo bývalý zaměstnavatel? Mnohokrát děkuji za Vaší odpověd a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Účtování splátek z dohody o narovnání v DE

Dobrý den, prosím vás, jedná se o podnikatele, který vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Uzavřel Dohodu o narovnání, ve které se zavázal uhradit celkovou částku v 11 splátkách, které hradil v roce 2019 a dále pokračuje v roce 2020. Dohoda nabyla účinnosti v 7/2019. Jsou jednotlivé splátky daňově uznatelné a pokud ano jejich uznatelnost se počítá do období, ve kterém jsou uhrazovány? V dohodě je uvedena celková částka bez DPH (označena jako dluh) - odráží se splátky nějak na DPH. Mockrát děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

odpočet ze zaplacených úroků na hypotéce

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jak uplatnit odpočet ze zaplacených úroků na hypotéce. Dcera je vdaná a pobírá mateřskou, je majitelka nemovitosti, kde bydlí. Ona a oba rodiče jsou účastníky Smlouvy o úvěru na hypotéku. Rodiče mají odlišné trvalé bydliště. Je možné, aby jeden z rodičů uplatnil slevu na dani z příjmu FO ze zaplacených úroků z hypotéky? Při dotazu na FÚ nám jedna pracovnice řekla ANO a druhá NE, protože rodiče nejsou vlastníky (spoluvlastníky) a nemají trvalé bydliště v dané nemovitosti. Děkuji za radu. 


odpovídal(a): Redakce

Odvod sociálního pojištění při zkráceném úvazku

Dobrý den, chci se zeptat, zda zaměstnavatel, u kterého mám pracovní úvazek 0,2 musí odvádět sociální pojištění, když u jiného zaměstnavatele mám 100% úvazek. Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.