Hledal jsem na Internetu i v daňových zákonech,…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 01.03.2008 20:14


Hledal jsem na Internetu i v daňových zákonech, ale nikde nemohu najít relevantní informace, k níže uvedené problematice. Smí nebo nesmí autor díla např. počítačového programu (pozn. jako fyzická osoba bez živnostenského listu) vystavovat daňový doklad ve formě faktury když nevede žádné účetnictví ani daňovou evidenci ani není plátcem DPH a pouze občas nepravidelně napíše nějaký počítačový program z něhož má následně příjem dle autorského zákona tj. nejedná se ani o soustavnou činnost. Na daňový doklad se ptám v tom smyslu, že se vyskytují případy kdy některé firmy chtějí po autorovi, aby vystavoval fakturu na sumu, kterou inkasuje za licenci na počítačový program jehož je autorem přičemž těm firmám, které to po autorech žádají jde o faktury mající veškeré náležitosti daňových dokladů tak jako ostatní faktury, které dostávají od jiných subjektů tj. pokud by se autor snažil vystavit cosi co by tomu neodpovídalo tak tvrdošíjně vyžadují doklad mající náležitosti daňových dokladů jako ostatní faktury s tím, že to údajně musí takto být, protože si to chtějí dát do účetnictví. Od jednoho svého známého jsem se dozvěděl, že v minulosti dostal pokutu za to, že vystavil fakturu a že údajně není vůbec podstatné jak se doklad jmenuje a dokonce prý ani nestačí pokud je na dokladu výslovně uvedeno, že se nejedná o daňový doklad, protože prý záleží pouze na tom zda doklad splňuje náležitosti daňového dokladu. Proto se chci zeptat na tuto otázky: 1) To opravdu nestačí sjednat cenu a případné platební podmínky v licenční smlouvě ??? Vždyť autorský zákon sjednání ceny v licenční smlouvě přímo umožňuje. 2) Proč některým firmám stačí jen licenční smlouva a fakturu po autorovi nevyžadují zatímco některé jiné firmy vyžadují fakturu ??? 3) Je pro takové vyžadování nějaká opora v zákoně tj. když o to žádají, tak zda autor musí vystavit doklad splňující náležitosti daňového dokladu i když nemá ŽL, nevede ani žádnou daňovou evidenci atd. jak jsem již zmínil a není ani plátcem DPH ??? 4) Nebo naopak existuje nějaká podpora v zákoně z níž by vyplývalo, že autor v daném případě nesmí vystavit doklad splňující náležitosti daňového dokladu jinak, že může dostat pokutu ??? Takhle se mi to totiž jeví jako dost nejasná a zákonem nepodchycená záležitost, která však není výjimkou tj. některé firmy vystavování faktur po autorovi skutečně vyžadují a to se všemi náležitostmi, které mají faktury od ostatních subjektů jak jsem již zmínil. Mám z toho celkem obavy jelikož to vypadá, že to zákonem vůbec není podchyceno, a že když autor těmto tlakům podlehne a vystaví doklad splňující náležitosti daňového dokladu dle zmíněných požadavků, tak to zda mu za to později bude či nebude udělena pokuta, záleží pouze na tom jak to v tom či onom případně posoudí nějaký úředník, což se dá zneužít v tom smyslu pokud nějaký úředník chce někomu uškodit apod.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 03.03.2008 08:23


Daňový doklad mohou vystavovat pouze plátci DPH (viz. ZDPH). Neplátci vystavují pouze účetní doklady, t.j. faktury, paragony, příjmové pokladní doklady apod. Nepodnikatelé mohou inkasovat peníze za porvedenou práci na základě smlouvy o dílo apod. a za tím účelem vystaví potvrzení o příjmu nebo příjmový pokladní doklad. Obsahem smlouvy musí být náležitosti, které odpovídají daňovému dokladu, tj. minimálně označení objednatelem, zhotovitele, předmětu plnění a ceny za plnění. Dále by zde měla být stanovena doba plnění a platební podmínky. Tyto náležitosti stačí k zaúčtování ve firmách. 1) Ano, stačí. 2) Nevím, to se musíte zeptat těch, kterým to nestačí, asi neznají zákony. 3) Ano, je, viz. § 26, odst.6 ZDPH na našich webových stránkách, sekce daně-zákony. 4) viz. add.3)


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Změna výdajového paušálu z 80% na 60%

Dobrý den, jsem osvč, mám řemeslnou živnost a v daňovém přiznání uplatňuji výdaje paušálem 80% z příjmů. Chci se zeptat, jestli si ho mohu sám změnit z důvodu žádosti o hypotéku na 60% a po roce opět zpět na 80.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro rodiče a její podmínky

Zdravím, již jsem psal jeden dotaz týkající se tohoto tématu, jenže mi asi nebylo úplně porozuměno. Moje otázka zní zda výše mého výdělku jako studenta, může ovlivnit slevy na daních mého rodiče který za mne slevu na dani uplatňuje. Jelikož mám brigádu nejen o prázdninách ale i přes školní rok, rodiče mi začali říkat abych si hlídal kolik si dohromady na brigádě vydělám, jelikož prý existuje limit výdělku který když překročím, budu já (nebo moji rodiče) vracet určitou částku na daních, (maximální částka se má pohybovat okolo 64 000 kč/ rok a vracet se má více než 10 000 kč) Podle toho co jsem doposud vyčetl z internetu je jedna z podmínek uplatnění slevy ta, že dítě nesmí být výdělečně činným, upřímně moc nevím co si pod pojmem mám představit. Představuji si částku kterou když překročím stanu se výdělečně činným a tudíž se sleva nebude moct uplatnit. Problém je že když jsem si cokoli zkoušel vyhledat na internetu tak jsem nic s touto tématikou nenašel, takže nevím jestli je to pravda nebo jen hoax.


odpovídal(a): Redakce

Přesáhnutí maximálního výdělku

Zdravím, Zaslechl jsem se že když si jako student vydělám za rok víc než 64 000 Kč, při tom když můj rodič uplatňuje měsíční slevu na daních za děti tak musím vracet určitý počet peněz (myslím okolo 14 000 kč) na daních. Zkoušel jsem si dohledat víc ale našel jsem jen že podmínka uplatnění úlev na děti může být využita když dítě není výdělečně činným, ale nikde jsem nenašel částku kterou můžu maximállně vydělat, a jestli se to počítá z hrubé či čistě mzdy. Je toto pravda? Případně jaká je maximální částka výdělku?


odpovídal(a): Redakce

Směna pozemku

Dobrý den, Směňoval jsem pozemek s městem u domu za tři parcely ostatní komunikace, které jsem dal městu. Já dal městu 3x větší výměru v m^2. Vše proběhlo v pořádku až dokud jsem zašel na finanční úřad a vypočetli daň ze směny. Vypočítali směrnou hodnotu a vyšlo jim 166 Kč za m^2 a že já mam platit daň za to co jsem dal, nikoliv co jsem dostal, což mi přijde divné když na titulní straně je daň z nabytí. Dále je mi divné jak přišli na cenu 166,- Kč za m^2 když to není v intravilánu. Tržní cena je daleko nižší. Můžete poradit děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Jak nejsnadněji udělat přehled o příjmech

Dobrý den, nacházím se před bezpečnostní prověrkou (osvědčení FO) NBÚ, kde je jedna z povinností dodat příjmy za posledních X let. Jelikož ale sám NBÚ k tomuto nemá žádný "vzor", tak nemám tušení co mám mít vlastně připravené. Jejich popis nabízí dost možností (ani paní na telefonu moc neuspřesnila) a já bych to chtěl vyřešit co nejjednodušeji. Budu citovat: potvrzení zaměstnavatele o příjmech s uvedením jejich výše po odečtení povinných zákonných odvodů (čistý příjem), v případě jiného druhu příjmu daňové přiznání (je třeba, aby předložená kopie daňového přiznání byla opatřena podacím razítkem podatelny finančního úřadu, v případě podání poštou doložen např. podací lístek, při podání datovou schránkou potvrzení od finančního úřadu o podání, které je žadateli vždy finančním úřadem do datové schránky zasláno, nebo potvrzení o podání daňového přiznání zaslaného žadateli od finančního úřadu e-mailem) nebo jiný doklad potvrzující tento příjem, za posledních 5 let (např. výpis údajů daně z příjmů fyzických osob příslušného finančního úřadu, v případě podpory v nezaměstnanosti – potvrzení příslušného úřadu práce, dále potvrzení o rodičovském příspěvku, sociálním příspěvku, zaopatřovacím příspěvku, dávkách pěstounské péče, porodném, pohřebném, vdovském důchodu, příspěvku na bydlení, odchodném, příspěvku za službu, doklad o vyplacených dividendách, potvrzení o příjmech z brigád u jednotlivých zaměstnavatelů, potvrzení o vyplaceném stipendiu, potvrzení o pojistém plnění z úrazového pojištění, rozhodnutí o výši přídavku na dítě, pokud je již žadateli vyplácen, rozhodnutí o sociálních dávkách, které jsou přiznány v případě neposkytnutí podpory v nezaměstnanosti, rozsudek o schválení dohody rodičů o výši výživného na děti, v případě prodeje nemovitosti, automobilu smlouvu o prodeji, v případě příjmu z pronájmu daňové přiznání nebo nájemní smlouvu…) postačí v prosté kopii. Mockrát děkuji za odpověď, blíží se mi termín dodání a už kvůli tomu nemůžu ani v klidu usnout...


odpovídal(a): Redakce

Zpětné uplatnění studentské slevy na dani

Dobrý den, potřebuji se zeptat. Pracuji jako zaměstnanec, dálkově studuji střední školu a právě před pár dny po dvou letech studia jsem se dozvěděl, že mohu uplatnit slevu na dani, pořád ještě studuji a chci se zeptat, zda lze tuto slevu uplatnit ty dva roky případně alespoň jeden ten rok zpětně a co proto musím udělat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Náklady na reprezentaci

Účetní firma nám účtuje na účet 513 nákup bombiček plynu CO2 pro výrobu perlivého nápoje z vody - sodastream. Jsme toho názoru,že jde o daňový náklad s nárokem na odpočet DPH patřící na účet 501.Kdo má pravdu ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak dosáhnout na dotace

Dobrý den, rádi by jsme s manželem začali podnikat v obchodě, chtěli bysme si zařídit malou vinotéku. Je možné získat do začátku nějakou dotaci? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání podílu nemovitosti

Dobrý den. Synové spoluvlastní chalupu. Dohodli se, že jeden z nich převede svůj podíl na druhého. Dohodli se na smluvní ceně za převod. Bude ten který obdrží peníze platit daň z příjmu ? Spoluvlastníky jsou již více než 10 let. Lze stanovit cenu dohodou, se kterou oba souhlasí ? Děkuji. Štěpánová Miluše


odpovídal(a): Redakce

Srážková daň, daňové přiznání

Dobrý den, od minulého roku mám brigádu na DPP, kde jsem podepsala růžové prohlášení poplatníka (i na tento rok). Od těchto prázdnin jsem nastoupila na další brigádu, také na DPP, kde jsem již nemohla podepsat růžové prohlášení poplatníka. Zaměstnavatel mi proto odváděl z mé výplaty srážkovou daň. Teď od září budu nastupovat na další brigádu, kde opět nepodepíšu růžové prohlášení poplatníka, a tudíž se mi bude opět strhávat srážková daň. Bylo mi řečeno, že si musím udělat příští rok daňové přiznání a částky za srážkovou daň se mi vrátí. Já jsem ho však nikdy nedělala. Nejdříve bych se ráda zeptala, zda můžu nějakým způsobem uvést do daňového přiznání obě brigády, které jsem měla na DPP ale bez podepsaného růžového prohlášení poplatníka, aby se mi vrátila srážková daň z obou brigád? Dále bych chtěla vědět, co vše potřebuji k tomu, abych mohla dané daňové přiznání udělat? A nakonec při sepisování daňového přiznání se můžu řídit nějakým návodem na internetu? Věřím, že jde o rozsáhlou otázku. Děkuji předem za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.