Hledal jsem na Internetu i v daňových zákonech,…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 01.03.2008 20:14


Hledal jsem na Internetu i v daňových zákonech, ale nikde nemohu najít relevantní informace, k níže uvedené problematice. Smí nebo nesmí autor díla např. počítačového programu (pozn. jako fyzická osoba bez živnostenského listu) vystavovat daňový doklad ve formě faktury když nevede žádné účetnictví ani daňovou evidenci ani není plátcem DPH a pouze občas nepravidelně napíše nějaký počítačový program z něhož má následně příjem dle autorského zákona tj. nejedná se ani o soustavnou činnost. Na daňový doklad se ptám v tom smyslu, že se vyskytují případy kdy některé firmy chtějí po autorovi, aby vystavoval fakturu na sumu, kterou inkasuje za licenci na počítačový program jehož je autorem přičemž těm firmám, které to po autorech žádají jde o faktury mající veškeré náležitosti daňových dokladů tak jako ostatní faktury, které dostávají od jiných subjektů tj. pokud by se autor snažil vystavit cosi co by tomu neodpovídalo tak tvrdošíjně vyžadují doklad mající náležitosti daňových dokladů jako ostatní faktury s tím, že to údajně musí takto být, protože si to chtějí dát do účetnictví. Od jednoho svého známého jsem se dozvěděl, že v minulosti dostal pokutu za to, že vystavil fakturu a že údajně není vůbec podstatné jak se doklad jmenuje a dokonce prý ani nestačí pokud je na dokladu výslovně uvedeno, že se nejedná o daňový doklad, protože prý záleží pouze na tom zda doklad splňuje náležitosti daňového dokladu. Proto se chci zeptat na tuto otázky: 1) To opravdu nestačí sjednat cenu a případné platební podmínky v licenční smlouvě ??? Vždyť autorský zákon sjednání ceny v licenční smlouvě přímo umožňuje. 2) Proč některým firmám stačí jen licenční smlouva a fakturu po autorovi nevyžadují zatímco některé jiné firmy vyžadují fakturu ??? 3) Je pro takové vyžadování nějaká opora v zákoně tj. když o to žádají, tak zda autor musí vystavit doklad splňující náležitosti daňového dokladu i když nemá ŽL, nevede ani žádnou daňovou evidenci atd. jak jsem již zmínil a není ani plátcem DPH ??? 4) Nebo naopak existuje nějaká podpora v zákoně z níž by vyplývalo, že autor v daném případě nesmí vystavit doklad splňující náležitosti daňového dokladu jinak, že může dostat pokutu ??? Takhle se mi to totiž jeví jako dost nejasná a zákonem nepodchycená záležitost, která však není výjimkou tj. některé firmy vystavování faktur po autorovi skutečně vyžadují a to se všemi náležitostmi, které mají faktury od ostatních subjektů jak jsem již zmínil. Mám z toho celkem obavy jelikož to vypadá, že to zákonem vůbec není podchyceno, a že když autor těmto tlakům podlehne a vystaví doklad splňující náležitosti daňového dokladu dle zmíněných požadavků, tak to zda mu za to později bude či nebude udělena pokuta, záleží pouze na tom jak to v tom či onom případně posoudí nějaký úředník, což se dá zneužít v tom smyslu pokud nějaký úředník chce někomu uškodit apod.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 03.03.2008 08:23


Daňový doklad mohou vystavovat pouze plátci DPH (viz. ZDPH). Neplátci vystavují pouze účetní doklady, t.j. faktury, paragony, příjmové pokladní doklady apod. Nepodnikatelé mohou inkasovat peníze za porvedenou práci na základě smlouvy o dílo apod. a za tím účelem vystaví potvrzení o příjmu nebo příjmový pokladní doklad. Obsahem smlouvy musí být náležitosti, které odpovídají daňovému dokladu, tj. minimálně označení objednatelem, zhotovitele, předmětu plnění a ceny za plnění. Dále by zde měla být stanovena doba plnění a platební podmínky. Tyto náležitosti stačí k zaúčtování ve firmách. 1) Ano, stačí. 2) Nevím, to se musíte zeptat těch, kterým to nestačí, asi neznají zákony. 3) Ano, je, viz. § 26, odst.6 ZDPH na našich webových stránkách, sekce daně-zákony. 4) viz. add.3)


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď