2 OSVČ (jednoduché účet., plátci DPH) podnikají v…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 06.12.2000 14:36


2 OSVČ (jednoduché účet., plátci DPH) podnikají v rámci sdružení bez právní subjektivity. Mimo sdružení nevykonávají žádnou podnikatelskou činnost. Lze dohodnout při vzniku sdružení způsob, jakým budou převáděny prostředky pro osobní spotřebu jednotlivých účastníků z prostředků, které byly získány při společné činnosti nebo mohou být převáděny operativně dle momentální dohody účastníků ? Pokud ze společných peněžních prostředků probíhá mj. úhrada nesolidárních závazků účastníka lze provést následně jejich vyrovnání např. jednorázovým vkladem peněžních prostředků do sdružení ze strany dotčeného účastníka sdružení, kterému byl ze společných prostředků nesolidární závazek uhrazen ? Jak se posuzuje z hlediska sdružení majetek, který je pořizován prostřednictvím finančního leasingu jedním z účastníků sdružení a bude zcela využíván v rámci sdružení (majetek bude vymezen jednotlivě)? Leasingové splátky budou výdajem pouze konkrétního účastníka sdružení ? Výdaje na běžnou údržbu (opravy) a např. PHM u automobilu na leasing budou společným výdajem sdružení ? Část poskytovaných zdanitelných plnění ze strany sdružení je osvobozeno od DPH, přičemž část DPH na vstupu není uplatněna jako odpočet díky použití krátícího koeficientu. Tuto neuplatněnou část DPH lze dle zákona o dani z příjmů uplatnit v rámci uzávěrkových operací do výdajů ovlivňujících základ daně. Jakým způsobem se tento výdaj uplatní v rámci sdružení - rozdělí se ve stanoveném poměru účastníků na společných výdajích ? Může si uplatnit účastník sdružení jako spolupracující osobu např. manželku a na ni rozdělovat příslušný podíl na svých příjmech a výdajích , které vlastně vycházejí z jeho podílu na společných příjmech(výdajích) dosažených v rámci sdružení ? Děkuji za odpověď

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 06.12.2000 14:36


Ve Vašem dotazu je mnoho otázek dohromady, právní otázky týkající se vlastnických vztahů a problémů vznikajících v souvislosti s činností sdružení bez právní subjektivity a konzultujte prosím s právníkem. V rámci této služby můžeme zodpovídat pouze dotazy s daňovou a účetní problematikou. 1.)Leasing - leasingové splátky stejně jako veškeré další výdaje spojené s provozem automobilu, který je využíván výhradně k činnosti v rámci sdružení, je třeba rozdělovat na účastníky sdružení podle stanoveného poměru. Tento poměr doporučujeme stanovit shodný pro rozdělování příjmů i výdajů. 2.) Stejným způsobem je třeba rozdělovat i úpravy příjmů a výdajů provedené v rámci uzávěrkových operací - tzn. včetně části DPH na vstupu neuplatněné z důvodu krácení nároku na odpočet koeficientem. 3.) Rozdělování dosažených příjmů a výdajů na spolupracující osobu (např. manželku) nic nebrání ani v případě účastníka sdružení bez právní subjektivity. Luděk Hrubý TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.