V podnikání mám osobní vůz OSVČ, který jsem zcela…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 28.11.2000 10:02


V podnikání mám osobní vůz OSVČ, který jsem zcela odepsal. Nyní chci zakoupit nový vůz a odepisovat. Co mám udělat se starým vozem - prodat mě fyzické osobě, - nechat v majetku firmy. Je výhodnější nový vůz dát opět do mé firmy a odepisovat, nebo jej nakoupit jako osobní majetek a psát cestovní náhrady? Najedu ročně asi 20000 km . Mohu mít v majetku firmy i dva osobní vozy ?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 28.11.2000 10:02


K poskytnutí jednoznačných odpovědí na Vaše otázky bohužel nemáme dostatek informací (zejména cena nového vozu, odhad výdajů na opravy a údržbu u obou vozů a zda nadále hodláte využívat k podnikání oba vozy), pokusíme se Vám tedy poskytnou určitá "vodítka" pro rozhodování. Důležitým hlediskem při volbě vhodného postupu musí být vždy jeho obhajitelnost při případné daňové kontrole. Úvodem malé upozornění - v žádném případě není možné prodat cokoliv "sám sobě" z obchodního majetku do soukromého majetku. Tato operace se řeší prostým vyřazením věci z obchodního majetku - tzn. vyřazením z účetní evidence (nevzniká žádný příjem z prodeje nebo něco podobného). V úvahu podle našeho názoru přichází dvě smysluplné varianty : 1.) ponechat starý vůz v obchodním majetku (dále jen "OM") a nový vůz do OM prozatím nazahrnovat. U nového vozu můžete účtovat náhrady za km (3,30 + náhrada za spotřebované phm). Opravy a údržba starého vozu a jeho skutečnou spotřebu phm můžete zahrnovat do daňových výdajů. Po určité době (max 5 let) můžete nový vůz do OM zařadit a uplatňovat odpisy z jeho původní pořizovací ceny. Podmínkou této varianty je, že i starší vozidlo bude v "rozumném" rozsahu využíváno (tzn. všechny podnikatelské cesty nebudou "vykazovány" na nové vozidlo nezahrnuté v OM). Argumentem pro časté využívání soukromého nového vozu pro služební účely (ačkoliv máte v OM ještě jedno vozidlo) může být jeho "reprezentativní" působení, popř. vyšší spolehlivost, bezpečnost, nižší spotřeba atd. O 100% uplatňování výdajů spojených s provozem starého vozu platí totéž jako u varianty 2.- tedy mám ještě druhé soukromé vozidlo a toto vozidlo (zahrnuté v OM) využívám pouze k podnikání. 2.) Zařadit nový vůz do OM a starý následně z OM vyřadit. Tato varinta je vhodná pro případ, že starý vůz již k podnikání využívat nebudete (popř. pouze minimálně). Nevýhodou je, že u vozidla vyřazeného z OM při jeho případném využití pro podnikatelské účely nelze uplatňovat základní náhradu (3,30 Kč), ale pouze náhradu za spotřebované phm. Druhé vozidlo pro soukromé potřeby však bude dobrým "argumentem" pro F.Ú. na zdůvodnění oprávněnosti uplatňování 100% odpisů a dalších výdajů spojených s novým vozem. Pozn. při zahrnutí obou vozidel v OM a 100% uplatňování všech výdajů by pravděpodobně měl finanční úřad značné pochybnosti o tom, zda skutečně žádné vozidlo nevyužíváte k soukromým účelům. Pozn.č.2: Druhá variata je pochopitelně z pohledu obhajitelnosti před případnou daňovou kontrolou méně riziková, ale na druhou stranu lze očekávat, že z dlouhodobého hlediska dosáhnete při této varintě nižších daňově účinných výdajů. Luděk Hrubý TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.