služební auto a lékařské prohlídky

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 10.01.2008 19:46


Vážený pane doktore, předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď k mému dotazu ohledně příspěvku zaměstnancům společnosti s. r. o na závodní stravování zajišťované jiným subjektem. Tento dotaz jsem Vám zasílala 8. 1. 2007, odpověděl jste 9. 1. 07 Mám k tomu ještě jeden dotaz,jak uvádíte §6,odst.7, písmeno a)náhrady poskytované v souvislosti s výkonem závislé činnosti do výše stanovené nebo umožněné zvláštním předpisem pro ......, platí to i pro společnost s.r.o, bude li výše příspěvku uvedena ve vnitřním předpisu ? Můj další dotaz zní: do společnosti s.r.o. nastoupil nový zaměstnanec a byl mu přidělen osobní automobil jak pro služební účely, tak k soukromým cestám. Doposud celou dobu dávám všem zaměstnancům do hrubé mzdy l% ze vstupní ceny (pořizvací) ceny včetněDPH.Postupuji podle ZDP §6, odstavec 6. Je prosím můj postup správný. Tento nový zaměstnanec mě tvrdí, že v minulém zaměstnání, mu dávali do hrubé mzdy jen 1% ze zůstatkové ceny. Mám za to, že tento postup není správný. Nemám žádnou zůstkovou cenu, veškerá auta byla pořízena na leasing, auta u kterých již leasing skončil, byla odkoupena za l.000,-(zůstková cena). Dále, mě přesvědčuje, že cesty do zaměstnání autem,které měl přiděleno jak pro služební cesty, tak k soukromým účelům, mu byly uznávámy jako služební, nemusel vykazovat tyto cesty v knize jízd jako soukromé, vykazoval je jako služební. Tudíž mu nebyla předepsána náhrada za pohonné hmoty. Tyto pohonné hmoty při cestách do zaměstnání nemusel v předešlém zaměstnání zaměstnavateli nahradit. Sám si pohonné hnmoty neplatil. V pracovní smlouvě, prý měl uvedené místo zaměstnání v sídle firmy. Jeho pracovní zařezení podle smlouvy prý bylo jako obchodní referent a řidíč. Podle mého názoru, kdyby měl v pracovní smlouvě uvedeno místo zaměstnání trvalé bydliště, by tomu tak mohlo být. Nevím postupuji-li správně, když má tento zaměst- nanec uvedeno v pracovní smlouvě místo výkonu práce sídlo společnosti s.r.o., jedná se také o obchodního referenta, řidiče. Dalši dotaz: jak je to prosím nyní se vstupními lékařskými prohlídkami, z jejich úhradou. Snad za tyto vstupní prohlídky si nemají lékaři nárokovat odměnu od 1.1.2008, ani za preventivní lékařské prohlídky. Uvedený zaměstnanec přinesl potvrzení za vstupní prohlídku v částce 400,- Kč. Snad by tento poplatek byl od l.1. 2008 daňově neuznatelný. Jaký je prosím pane doktore Váš názor? Mezlobte se, že se na Vás znovu obracím, nemám s kým fundovaným bych tyto otázky prodiskuto-vala a získala správnou odpověď. Přeji Vám krásné dny. Volfová Marie

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 11.01.2008 08:17


Zkouší to na Vás, nedejte se. Máte pravdu. V ustanovení §6, odst.6 se jasně uvádí, že 1% se počítá ze vstupní ceny, tedy ne zůstatkové. Pokud jde o vozidla na leasing, je to z částky, která se platí LS, tedy opět kupní cena při zahájejí leasingu. Cesta z bydliště do místa výkonu práce není pracovní cesta a tudíž máte povinnost ji vykazovat jako použití vozidla pro soukromé účely. Pokud by měl v prac. smlouvě uvedeno stálé pracoviště = bydliště a místo výkonu práce např. stavby na území ČR, potom by každá jízda z místa bydliště byla pracovní cestou. Lékařské poplatky, bohužel neznám, takže se nemohu vyjádřit. Pokud jde o ustanovení §24, odst.2, písm. j), bod 2 ZDP (viz. naše webové stránky, sekce daně-zákony) nedoznalo po 1.1.2008 žádné změny, tedy poplatky za preventivní lékařské prohlídky apod. jsou nadále daňovými náklady.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.



Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď