Vážení, se zájmem jsem přečetl celý archiv Vašich…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 18.11.2000 02:24


Vážení, se zájmem jsem přečetl celý archiv Vašich kvalifikovaných daňových rad. Protože jsem tam nenašel některé odpovědi, kladu tyto otázky: 1. Podnikám jako realitní kancelář a jsem plátcem DPH. Mohu nakoupit nemovitost jako zboží a následně ji prodat ? Jak se postupuje při nákupu rodinného domku se zastavěným pozemkem a zahrady k němu přiléhající (pozemek se tuším nepovažuje za zboží). Promítne se mi tento nákup do nákladů jako nákup zboží a jakou sazbou DPH uplatním na následný prodej? 2. V dotazech ohledně úrokú z termínovaných vkladů operujete pojmem obchodní majetek. Jsou peníze za nemovitost složené kupujícícím na můj účet mým obchodním majetkem, když je po nějaké době vyplatím na základě zprostředkovatelské smlouvy prodávajícímu? Jak postupovat se zaúčtováním úroků, které vzniknou termínováním těchto peněz (jsou na zvláštním depozitním účtu)? 3. Každodenně pociťuji mezeru v zákonu ohledně převodu členských práv k družstevním bytům. Může si klient, převádějící členská práva k bytu dříve než po 5 letech od nabytí jako vstupní hodnotu započíst prokazatelně zaplacenou částku za nabytí těchto členských práv? 4. Podnikám jako fyzická osoba ve sdružení s další fyzickou osobou. Naše firma má v pronájmu 5 kanceláří, má v majetku 3 auta a větší množství techniky - PC, telefonů, kopírek, fotopřístrojů atd. Nyní jsme založili s.r.o. se stejným oborem podnikání. Jak můžeme přefakturovat část nákladů hrazených sdružením nově vzniklé společnosti za užívání všech uvedených prostředků k dosažení příjmu? Považuji za správné fakturovat náklady proporcionálně k dosaženým příjmům, neboť nelez vyčíslit podíl používání uvedených prostředků pro každou z firem. Děkuji za odpověď. Pokud moje otázky nezařadíte mezi bezplatné, sdělte prosím podmínky placených služeb. Pavel Dočkal

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 18.11.2000 02:24


1. Nemovitosti s výjimkou pozemků lze považovat za zásoby zboží, pokud sám nemovitost nepoužíváte a neprovádíte na ní technické zhodnocení. Při nákupu nemovitosti vč. pozemku je třeba v účetnictví odlišit nemovitost (zboží) a pozemek (neodepisovaný HIM) 2. Jedná se nejspíš o zálohu přijatou v souvislosti s podnikáním a je tedy o ní třeba účtovat - je součástí obchodního majetku. 3. Podle našeho názoru je možné proti příjmu (pokud není osvobozen) z prodeje uplatnit výdaj za pořízení členského podílu. 4. Fakturace mezi společností (s.r.o.) a jejími společníky (členové sdružení, samotné sdružení není účetní jednotkou a nemůže ani fakurovat) je možná, je tedy také možné přefakturovat část nákladů společnosti. Jelikož se jedná o osoby ekonomicky a personálně spojené, je třeba při vzájemné fakturaci použít (a finančnímu úřadu doložit) ceny, jaké by byly sjednány mezi nezávislými subjekty. Jan Petráš, TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.