Vážený pane doktore! Stále s naším daňovým…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 21.08.2007 09:11


Vážený pane doktore! Stále s naším daňovým poradcem nejsme schopni vyřešit otázku dobrovolné registrace, tak bych se Vás chtěla zeptat na Váš názor k dané věci (viz níže Vámi zodpovězený dotaz). Mluvili jsme s naším daňovým poradcem o možnosti splnit podmínku dobrovolné registrace tím, že k žádosti o registraci k DPH, připojíme prohlášení (vysvětlení) v němž uvedeme, že budeme k nájmům uplatňovat DPH. Ovšem náš daňový poradce mi sdělil, že v situaci, kdy ani ještě neexistuje právně ani fakticky to, co chceme pronajímat (teprve bude zahájena výstavba), bude velmi složité doložit to FÚ a nezbude nám nic jiného než vytvořit Smlouvu o smlouvě budoucí smlouvy nájemní. Je to opravdu nezbytné? Velice Vám děkuji za odpověď. Dobrý den! Chtěla bych se ještě vrátit k níže uvedenému dotazu, který jste mi zodpověděl. Hovořila jsem o dobrovolné registraci s naším daňovým poradcem a bylo mi sděleno, že pokud se chceme dobrovolně registrovat musíme uskutečnit alespoň jedno plnění, je to pravda? Problém je v tom, že naše firma se zabývá pronájmy realit a jelikož máme v plánu nejdříve několik realit nakoupit a až poté je pronajímat, nemáme dosud žádné uskutečněné plnění, ale přesto bychom se chtěli dobrovolně registrovat. Děkuji za zodpovězení dotazu, či případnou radu. Dotaz: Dobrý den! Chtěla bych Vás požádat o zodpovězení dotazu na téma: Podmínky dobrovolné registrace k DPH. Naše firma byla založena před 2 měsíci a tudíž ještě nesplňujeme podmínku povinné registrace. Ovšem z důvodu výstavby nového výrobního areálu by jsme se k DPH chtěli registrovat dobrovolně. Slyšela jsem, že k tomu, aby jsme se mohli dobrovolně zaregistrovat musíme uskutečnit alespoň jedno plnění a že dobrovolná registrace je zbytečná, protože DPH je možno uplatnit zpětně za posledních 12 měsíců. Je to pravda? Předem děkuji za zodpovězení dotazu. Odpověď: Skutečně podle §74 ZDPH (viz. naše webové stránky, sekce daně-zákony) lze uplatnit odpočet DPH u obchodního majetku pořízeného za posledních 12 měsíců přede dnem účinnosti registrace. Osobou povinnou k dani je osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti (srov. §5, odst.1 ZDPH tamtéž). Ta může podle §95, odst.7 ZDPH (viz. tamtéž) požádat o registraci kdykoli. Osobně bych asi ve Vašem případě požádal o registraci hned. Odpověď: Neznám přesně Vaše činnosti, ale domnívám se, že pokud budete chtít, určitě najdete alespoň jeden obchodní případ, kdy byste měli uplatnit DPH, např. u poradenských služeb v oblasti nemovitostí, nebo za zprostředkování prodeje a koupě nemovitostí atd. Navíc může využít i ustanovení §56, odst.5 ZDPH a oznámit správci daně, že u nájmu budete uplatňovat DPH. Tím splníte podmínky pro dobrovolnou registraci.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 22.08.2007 08:14


Osobně se obávám, že ani tato smlouva Vaši situaci nevyřeší. POkud tedy v současnosti nemáte žádnou činnost, u které byste mohli uplatnit DPH na výstupu, nezbude Vám zřejmě nic jiného, než počkat s registrací až do doby, než taková plnění budete poskytovat. Protože ale neznám detailně Vaši situaci, nemohu poradit a proto bych Vám doporučil věřit Vašemu daňovému poradci, který zná situaci podrobněji než já. Lituji.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď