Vážené parcovníci poradenského centra, obracím…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 26.10.2000 00:00


Vážené parcovníci poradenského centra, obracím se na Vás s níže uvedeným dotazem a předem se omlouvám za jeho neuspořádaný tvar. Rozesílal jsem ho již na několik míst, která by mohla dát odpověď, ale \\\"bohužel nic\\\". Pokusím se ho zaslat ještě pomocí \\\"Outlooku\\\", ze kterého by měl \\\"vypadnout uspořádanější\\\". Předem děkuji, Martin Lintimer, DC ČETRANS Děčín, spol. s r. o. __________________________________________________ Vážení pracovníci sdružení, obracím se na Vás s dotazem z oblasti spedice, konkrétně s problémem při stanovení data uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře, vystavené pracovištěm spedice na objednavatele přepravy, po jejím uskutečnění. Neustále se setkáváme s dvojím výkladem zákona o dani z přidané hodnoty ( jedná se o ustanovení v § 9, odstavci 1 ) v následujícím případě: Dojde k objednání určité přepravy zákazníkem ( došlá objednávka na pracoviště spedice ), přeprava je \\\"prodána\\\" externímu dopravci ( spedice vystaví a odešle vlastní objednávku na dopravce ), ten přepravu vykoná a odešle fakturu se všemi náležitostmi na spedici ( faktura došlá na pracoviště spedice ) a spedice přepravu následně vyfakturuje objednavateli přepravy ( faktura vydaná spedicí ). Rozdíl výše faktury spedicí vydané a na spedici došlé je ziskem spedice. První názorový proud: Datum uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře spedicí vydané musí být schodné s datem uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře došlé, tedy datum ukončení přepravy. V tomto případě vzniká problém s dodržením zákonné lhůty pro vystavení dokladu, neboť jak dopravce, tak speditér se musí \\\"vejít\\\" do 15-ti dnů od ukončení přepravy, což je ve většině případů nereálné. ( vykládka - návrat vozidla s přepravními doklady - vystavení faktury dopravcem - Česká pošta - zpracování korespondence ve spedici - vystavení faktury na objednavatele ). V současné době jsme nuceni toto pravidlo dodržovat. Druhý názorový proud: Datum uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře spedicí vydané musí být schodné s datem, kdy došla faktura od dopravce, tedy kdy bylo možné provedenou přepravu fakturovat objednavateli. Tento výklad je dle informací auditorů ( ale ne všech dotazovaných ) chybný, ale nám připadá velmi logický, neboť pokud přepravu vykoná externí dopravce, tak z pohledu spedice je jím vykonávaná služba poskytnuta ( ukončena )až v okamžiku, kdy dodá veškeré doklady s přepravou spojené a spedice tedy může přepravu vyfakturovat objednavateli. V obou případech je nutné zajistit \\\"zpárování\\\" došlých a vydaných faktur do jednoho účetního období, což je řešeno vytvářením dohadných položek aktivních a pasivních. Prosím Vás o sdělení, který z těchto dvou výkladů považujete za správný, případně, kde lze najít zdůvodnění.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Podle našeho názoru se ve Vašem případě jedná o přefakturaci služeb. V tomto případě platí § 9 odst. 1) písm. h) zákona o DPH, podle kterého se zdanitelné plnění uskutečňuje: při přeúčtování služeb, elektrické energie, tepla, plynu nebo vody podle § 14 odst. 13 dnem zjištění výše přeúčtovávané částky nebo zaplacením, a to tím dnem, který nastane dříve. Ve Vámi popisovaném případě tedy podle našeho názoru lze za den zjištění výše přeúčtovávané částky považovat den přijetí faktury od dopravce - to znamená, že, nebude-li dříve přeprava zaplacena, je toto den uskutečnění zdanitelného plnění. Jan Petráš, TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.