Vážené parcovníci poradenského centra, obracím…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 26.10.2000 00:00


Vážené parcovníci poradenského centra, obracím se na Vás s níže uvedeným dotazem a předem se omlouvám za jeho neuspořádaný tvar. Rozesílal jsem ho již na několik míst, která by mohla dát odpověď, ale \\\"bohužel nic\\\". Pokusím se ho zaslat ještě pomocí \\\"Outlooku\\\", ze kterého by měl \\\"vypadnout uspořádanější\\\". Předem děkuji, Martin Lintimer, DC ČETRANS Děčín, spol. s r. o. __________________________________________________ Vážení pracovníci sdružení, obracím se na Vás s dotazem z oblasti spedice, konkrétně s problémem při stanovení data uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře, vystavené pracovištěm spedice na objednavatele přepravy, po jejím uskutečnění. Neustále se setkáváme s dvojím výkladem zákona o dani z přidané hodnoty ( jedná se o ustanovení v § 9, odstavci 1 ) v následujícím případě: Dojde k objednání určité přepravy zákazníkem ( došlá objednávka na pracoviště spedice ), přeprava je \\\"prodána\\\" externímu dopravci ( spedice vystaví a odešle vlastní objednávku na dopravce ), ten přepravu vykoná a odešle fakturu se všemi náležitostmi na spedici ( faktura došlá na pracoviště spedice ) a spedice přepravu následně vyfakturuje objednavateli přepravy ( faktura vydaná spedicí ). Rozdíl výše faktury spedicí vydané a na spedici došlé je ziskem spedice. První názorový proud: Datum uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře spedicí vydané musí být schodné s datem uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře došlé, tedy datum ukončení přepravy. V tomto případě vzniká problém s dodržením zákonné lhůty pro vystavení dokladu, neboť jak dopravce, tak speditér se musí \\\"vejít\\\" do 15-ti dnů od ukončení přepravy, což je ve většině případů nereálné. ( vykládka - návrat vozidla s přepravními doklady - vystavení faktury dopravcem - Česká pošta - zpracování korespondence ve spedici - vystavení faktury na objednavatele ). V současné době jsme nuceni toto pravidlo dodržovat. Druhý názorový proud: Datum uskutečnění zdanitelného plnění na faktuře spedicí vydané musí být schodné s datem, kdy došla faktura od dopravce, tedy kdy bylo možné provedenou přepravu fakturovat objednavateli. Tento výklad je dle informací auditorů ( ale ne všech dotazovaných ) chybný, ale nám připadá velmi logický, neboť pokud přepravu vykoná externí dopravce, tak z pohledu spedice je jím vykonávaná služba poskytnuta ( ukončena )až v okamžiku, kdy dodá veškeré doklady s přepravou spojené a spedice tedy může přepravu vyfakturovat objednavateli. V obou případech je nutné zajistit \\\"zpárování\\\" došlých a vydaných faktur do jednoho účetního období, což je řešeno vytvářením dohadných položek aktivních a pasivních. Prosím Vás o sdělení, který z těchto dvou výkladů považujete za správný, případně, kde lze najít zdůvodnění.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Podle našeho názoru se ve Vašem případě jedná o přefakturaci služeb. V tomto případě platí § 9 odst. 1) písm. h) zákona o DPH, podle kterého se zdanitelné plnění uskutečňuje: při přeúčtování služeb, elektrické energie, tepla, plynu nebo vody podle § 14 odst. 13 dnem zjištění výše přeúčtovávané částky nebo zaplacením, a to tím dnem, který nastane dříve. Ve Vámi popisovaném případě tedy podle našeho názoru lze za den zjištění výše přeúčtovávané částky považovat den přijetí faktury od dopravce - to znamená, že, nebude-li dříve přeprava zaplacena, je toto den uskutečnění zdanitelného plnění. Jan Petráš, TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď