FO (OSVČ)účtuje v JÚ, plátce DPH. Od března začne…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 24.10.2000 00:00


FO (OSVČ)účtuje v JÚ, plátce DPH. Od března začne pracovat v spol. s.r.o.. Ve svém účetnictví si do konce února účtoval výdaje za mobil. telefon do nákladů. Podn. činnosti k 1.3. přerušil a k 31.12. ji chce ukončit. Byla uzavřena smlouva mezi pracovníkem (OSVČ) a spol. s.r.o., že od 1.3. bude využívat mobil. telefon pro účely práce v s.r.o. K 30.9. bude hodnota provolaných hovorů přefakturována na s.r.o. (k 30.9. ukončena smlouva s operátorem, přechod k jinému, faktury již na s.r.o.) Jedná se mi o přefakturaci výdajů na telefon u OSVČ, plátce DPH. Při účtování v pen. deníku, DPH z Pfa nebylo uplatňováno. Bude přefakturována přesná část provolaných hovorů. Je možno postupovat dle § 14 odst. 12 zákona o DPH: \\\"v případě, že plátce neuplatnil nárok na odpočet daně u služeb, není při přeúčtování povinen uplatnit daň na výstupu, pokud požaduje úhradu od jiných osob max. ve výši pořiz. ceny\\\"? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Při přefakturaci telefonních hovorů obecně lze využít ustanovení § 14 odst.13 zákona o DPH v platném znění (resp.odst.12 ve znění do 31.3. 2000). V daném případě podle našeho názoru vzniká určitý problém, pokud podnikatel nejpozději současně s přerušením činnosti nepřestal být plátcem DPH nebo nevyřadit telefon ze svého obchodního majetku. Je nutné si uvědomit, že tento mobilní telefon byl pořízen s uplatněním odpočtu a jeho použití (tzn. použití vlastního přístroje) pro soukromé účely je pro dotyčného podnikatele zdanitelným plněním. Jako použití pro soukromé účely je třeba chápat i použití telefonu ve prospěch svého zaměstnavatele. Bylo by tedy nutné podat dodatečná daňová přiznání za zdaňovací období, kdy byl telefon takto využíván. Základem daně po novele i před novelou je cena zjištěná podle zvláštního předpistu - tj. podle zákona o oceňování. Další možností je zpětně zaúčtovat vyřazení telefonu z obchodního majetku k 1.3.2000 - podle převažujícího výkladu zákona se i podle tehdejšího znění zákona jednalo o zdanitelné plnění. Bylo by tedy opět nutné podat dodatečné přiznání k DPH za příslušné zdaňovací období, kdy byl majetek vyřazen. Daň se odvádí z ceny majetku při jeho vyřazení (v tomto případě mobilního telefonu) zjištěné podle zákona o oceňování majetku. Zaměstnavatel svému zaměstnanci může vyplácet náhrady za používání soukromého mobilního telefonu pro služení účely, tato úhrada není podle §6 odst.7 zákona o daních z příjmu přemětem daně z příjmů. Připomínáme, že stanovení její výše je třeba průkazně zdokumentovat. Luděk Hrubý TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Měsíční daňový bonus

Dobrý den, zaměstnankyně má min. mzdu a uplatňuje měsíční DB na 1 dítě. V březnu má OČR a vyměř. základ 7964. Mně vychází DB 1732 Kč, ale na Vaší kalkulačce jen 1267. Je tam limit? Na FÚ mně řekla, že ne. Prosím o vysvětlení, co je spávně. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.