FO (OSVČ)účtuje v JÚ, plátce DPH. Od března začne…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 24.10.2000 00:00


FO (OSVČ)účtuje v JÚ, plátce DPH. Od března začne pracovat v spol. s.r.o.. Ve svém účetnictví si do konce února účtoval výdaje za mobil. telefon do nákladů. Podn. činnosti k 1.3. přerušil a k 31.12. ji chce ukončit. Byla uzavřena smlouva mezi pracovníkem (OSVČ) a spol. s.r.o., že od 1.3. bude využívat mobil. telefon pro účely práce v s.r.o. K 30.9. bude hodnota provolaných hovorů přefakturována na s.r.o. (k 30.9. ukončena smlouva s operátorem, přechod k jinému, faktury již na s.r.o.) Jedná se mi o přefakturaci výdajů na telefon u OSVČ, plátce DPH. Při účtování v pen. deníku, DPH z Pfa nebylo uplatňováno. Bude přefakturována přesná část provolaných hovorů. Je možno postupovat dle § 14 odst. 12 zákona o DPH: \\\"v případě, že plátce neuplatnil nárok na odpočet daně u služeb, není při přeúčtování povinen uplatnit daň na výstupu, pokud požaduje úhradu od jiných osob max. ve výši pořiz. ceny\\\"? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Při přefakturaci telefonních hovorů obecně lze využít ustanovení § 14 odst.13 zákona o DPH v platném znění (resp.odst.12 ve znění do 31.3. 2000). V daném případě podle našeho názoru vzniká určitý problém, pokud podnikatel nejpozději současně s přerušením činnosti nepřestal být plátcem DPH nebo nevyřadit telefon ze svého obchodního majetku. Je nutné si uvědomit, že tento mobilní telefon byl pořízen s uplatněním odpočtu a jeho použití (tzn. použití vlastního přístroje) pro soukromé účely je pro dotyčného podnikatele zdanitelným plněním. Jako použití pro soukromé účely je třeba chápat i použití telefonu ve prospěch svého zaměstnavatele. Bylo by tedy nutné podat dodatečná daňová přiznání za zdaňovací období, kdy byl telefon takto využíván. Základem daně po novele i před novelou je cena zjištěná podle zvláštního předpistu - tj. podle zákona o oceňování. Další možností je zpětně zaúčtovat vyřazení telefonu z obchodního majetku k 1.3.2000 - podle převažujícího výkladu zákona se i podle tehdejšího znění zákona jednalo o zdanitelné plnění. Bylo by tedy opět nutné podat dodatečné přiznání k DPH za příslušné zdaňovací období, kdy byl majetek vyřazen. Daň se odvádí z ceny majetku při jeho vyřazení (v tomto případě mobilního telefonu) zjištěné podle zákona o oceňování majetku. Zaměstnavatel svému zaměstnanci může vyplácet náhrady za používání soukromého mobilního telefonu pro služení účely, tato úhrada není podle §6 odst.7 zákona o daních z příjmu přemětem daně z příjmů. Připomínáme, že stanovení její výše je třeba průkazně zdokumentovat. Luděk Hrubý TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď