V roce 1992 mně moje babička jako jediný vlastník…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 20.10.2000 00:00


V roce 1992 mně moje babička jako jediný vlastník nemovitosti(chaty)darovala 1/2 této nemovitosti a druhou polovinu darovala mému bratrovi.V roce 1993 jsem svou polovinu daroval svému bratrovi. V listopadu 1999 mně FÚ vyzval k podání daně z příjmu za rok 1993(v roce 1993 jsem byl jen zaměstnanec). Na tuto výzvu jsem jim poslal čestné prohlášení, že jsem v roce 1993 neměl žádné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.Hrozí mně v dnešní době ještě případný doměrek od FÚ za rok 1993, kdy jsem měl podle nich přiznat a zdanit příjem z poloviny nemovitosti,kterou jsem daroval bratrovi?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Je třeba rozlišovat prodej a darování. Pokud jste svou polovinu nemovitosti Vašemu bratrovi skutečně daroval, měl Váš bratr podat přiznání k dani darovací a nikoliv Vy přiznání k dani z příjmů. O darování nemovitosti musí existovat (minimálně uložená na Katastrálním úřadě) písemná smlouva, kterou lze tuto skutečnost doložit. K otázce, zda F.Ú. může doměřit daň z příjmů za rok 1993 - je třeba zkoumat, zda již uplynula prekluzivní lhůta pro vyměření daně podle § 47 zákona o správě daní a poplatků. Tato lhůta činí tři roky od konce zdaňovacího období, v němž vznikla povinnost podat daňové přiznání nebo v němž vznikla daňová povinnost bez povinnosti podat daňové přiznání. Tuto lhůtu může finanční úřad prodloužit tím, že před jejím uplynutím učiní úkon směřující k vyměření daně nebo jejímu dodatečnému stanovení (to může být např. výzva k podání daňového přiznání). V této trochu komplikované formulaci je skryta odpověď na Vaši otázku - pokud byla výzva z roku 1999 prvním úkonem správce daně ve vztahu k Vaší daňové povinnosti na dani z příjmů z roku 1993, lhůta pro vyměření či dodatečné stanovení této daně za toto období již marně uplynula. Luděk Hrubý TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Výnos z dluhopisů

Dobrý den, v r .2019 jsem dostala zpátky po 5 letech svůj vklad do Státního Spořícího dluhopisu (Reinvestičního). Přišla mi výplata jistiny zvýšená o 12 000 a pak ještě Výplata kuponu. Předpokládám, že to budu muset uvést do Přiznání k dani s příjmu fyz. osob, nevím ale, co všechno z toho se daní – těch 12.000 + ten kupon? Pokud ano, do jakého řádku přiznání se to píše – do 38? Děkuji za Vaši odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP a následného HPP

Dobrý den, na začátku roku jsem 20 dní pracovala na DPP (bez podepsání růžového papíru) s výdělkem nad 10000 a poté odešla k jinému zaměstnavateli na klasický HPP. První zaměstnavatel mi ani přes mou žádost o zaslání Potvrzení o zdanitelných příjmech nevyhověl a potvrzení nezaslal. Co mám dělat, abych se nedostala do problémů kvůli dani z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - Osvobození finančních darů spolku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V roce 2019 jsme obdrželi pro náš spolek, jehož hlavním posláním je mimo jiné sdružovat chovatele a příznivce psího plemene, řídit chov, starat se o udržení a zlepšení jeho genofondu, o zachování jeho povahových a exteriérových vlastností, Rozvíjet a propagovat chov a výcvik jedinců plemene s průkazy původu akceptovanými FCI, vytvářet podmínky pro rozvoj chovu a činnosti Spolku na demokratických principech, stanovit podmínky chovnosti, neustále rozšiřovat členskou základnu, pořádat akce za účelem propagace Plemene, jako zejména výstavy, chovné svody či zkoušky z výkonu psů, vzdělávat své členy v kynologii, zejména prostřednictvím periodika, elektronických médií a vlastní publikační činnosti atd., na základě darovacích smluv finanční částky, které mají být použity, což je v darovacích smlouvách i zakotveno, na nákup pohárů, medailí a psího krmiva, které se používají jako ocenění pro výherce výstav. Částky nebyly v roce 2019 vyčerpány a jsou převedeny do roku 2020. Nyní nám není jasné, zda jsou tyto finanční částky, které jsme obdrželi na základě darovacích smluv osvobozeny od daně z příjmu? Je možné je pro účely osvobození podřadit pod § 15 odst. 1 či § 20 odst. 8 ZoDP? Či se tyto částky, které spolek obdržel, musí danit a v jaké výši. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.