Pokud chci darovat nemovitost, musím platit daň…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 06.10.2000 00:00


Pokud chci darovat nemovitost, musím platit daň darovací i daň z převodu nemovitostí?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Daň darovací neplatíte vy, nýbrž obdarovaný, jak plyne z §5 ods.1) zákona č.357/1992 Sb. o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Daň z převodu nemovitostí patrně hradit nebudete - té totiž dle §8 téhož zákona podléhá pouze úplatný převod vlastnictví k nemovitosti, nebo bezúplatné zřízení věcného břemene při nabytí nemovitosti darováním. Pokud zřídíte ve svůj prospěch věcné břemeno - např. možnost využívání jedné místnosti po dobu 10 let, pak jste jako oprávněný z tohoto břemene poplatníkem daně z nemovitostí, přitom základem je cena tohoto břemene zjištěná podle zákona o oceňování majetku. Tomáš Brandejs TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daně

Dobrý den, dcera v roce 2019 měla praxi ve škole (1 měsíc), kde dostala zaplaceno 4 085 Kč (k výplatě). Během roku byla na brigádě (dohoda o provedení práce, taky 1 měsíc), kde dostala opět k výplatě 9 975 a později měla ještě jednu brigádu také dohoda o provedení práce, tam dostal a 6 000 Kč. Musí z toho podat daňové přiznání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pořádání plesu

Dobrý den, rád bych se zeptal na povinnosti s daněmi při pořádání plesu, který budeme organizovat pouze jednou ročně. Ples bude organizován přímo zaměstnanci, tedy pořadatelem bude fyzická osoba. Náš zaměstnavatel nám však udělil záštitu. Společně s tím by nás finančně podpořil, stejně tak hledáme pár dalších firem, které by poskytly výměnou za zveřejnění svého loga jako sponzora finanční prostředky na realizaci. Zajímá mě, jak je to poté se zdaněním těchto darů a zda je nutné zdanit i ten od zaměstnavatele, ač fungujeme de facto jako 'firemní plesový výbor' zastoupený jedním zaměstnanec firmy jako fyzickou osobou. A kdo musí veškeré záležitosti vyřídit? Předem děkuji za odp.


odpovídal(a): Redakce

Danění dotace

Dobrý den,jsem st.důchodkyně,pobírám od SZIF dotaci podle titulu1 1.3.3.--předání podniku na nastupitele.,k tomu starobní,vdovský a základní důchod,které činí 11 289.-Kč.Dále pracuji jako zastupitel za 3 500.- měs,ale tato částka se mi zdaňuje a je z ní odváděno soc.a zdr. poj.Nikdo mi nedovede říct zda se uvedená dotace daní,či nikoli.Dotace sestává z pevné částky 216 000.-,od které se odečte částka za st.důchod t.j.2 402 krát 12.To se liší každý rok,podle jeho výše.Zbytek tedy zdaňuji.Zdanění mi nevadí,ale proč danit,když to třeba není potřeba.Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vliv prominutí záloh na daňové přiznání 2021

Dobrý den, měl bych dotaz na jednu nejasnou oblast v kontextu daňového přiznání za rok 2021 a prominutím záloh na sociálním a zdravotním pojištění. Na základě příjmu a zaplacených záloh z roku 2019 mám stanovené zálohy na zdravotní a sociální pojištění v minimální výši. Aktuálně byly prominuty zálohy za měsíce březen až srpen. Tyto zálohy tedy nebudu platit, ale můj příjem se v roce 2020 pravděpodobně nezmění a bude podobný jako 2019. Zajímalo by mne, zda prominutí záloh na 6 měsíců může ovlivnit daňové přiznání v roce 2021 a mohou se mi tak výrazně zvednout zálohy na zdravotní a sociální pojištění, i když nebude potřeba žádného doplatku za 2020. Předem děkuji za objasnění.


odpovídal(a): Redakce

Osvc

Dobrý den, jak postupovat když jsem jako OSVC cinnost pozastavila s narizenim vlády.tykaji se me úlevy na socialni a zdravotni pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Nájem nemovitosti

Dobrý, děkuji za odpověď. Mě ale hlavně zajímalo, jestli já když nejsem majitelem domu, a jen si ho pronajímám, mohu platit daň podle paragrafu 9. Nemám už ani živnostenský list. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Příjmy OSVČ ze zahraničí

Dobrý den, OSVČ není plátce DPH a uplatňuje 80% výdajový paušál. V roce 2019 měl příjmy z ČR ale i ze Slovenska. Je nějaký rozdíl v danění, nebo se jen spočítají všechny příjmy a uplatní se paušál? A ještě jeden dotaz: pokud posílal nějaké platby subdodavatelům na Slovensko. Je potřeba to pro daňové přiznání nějak zvlášť počítat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dvě DPP

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na následující situaci. V lednu až červnu roku 2019 jsem pracovala na DPP u firmy A, jsem studentka a podepsala jsem růžové prohlášení. V červenci až prosinci jsem pracovala u firmy B, kde jsem rovněž podepsala růžové prohlášení a stále jsem byla student. Mám povinnost podat daňové přiznání či žádat o vratku daně? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na podporu v nezaměstnanosti 2020

Dobrý den, předem se omlouvám za nesprávné zařazení dotazu do kolonky (bohužel mi nabízené neodpovídalo dotazu, na co se chci zeptat). Možná vlivem současné situace přijdu o práci a žádala bych na Úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti. Mám dotaz, zda na ni mám nárok. V současném zaměstnání pracuji od června 2019, zaměstnavatel za mne odvádí sociální a zdravotní pojištění. Předtím jsem také měla hrazené zaměstnavatelem sociální, zdravotní, jde jen o to, že v květnu 2019 jsem si hradila sama zdravotní pojištění a sociální pojištění jsem si nehradila ten jeden měsíc. Mám i přesto na podporu nárok, nebo vlivem toho, že ten jeden měsíc nemám hrazený by mi to zamísli? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z Mintosu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné podávat daňové přiznání skrz investice na Mintosu, pokud můj příjem z nich nepřesáhl za kalendářní rok ani 5 euro. Jinak jsem byla během celého roku studentem a pracovala na DPP. Děkuji za odpoveď



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.