Postoupení leasingu - Převzali jsme leasing…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 21.09.2000 00:00


Postoupení leasingu - Převzali jsme leasing osobního automobilu na základě Smlouvy o postoupení a převzetí práv a povinností ze smlouvy (§524-532 OZ). Platba zálohy na LS proběhla v červnu t.r. ve výši 145.000,-- Kč, nyní hradíme po dobu 36 měsíců leasingové splátky (1. již byla uhrazena v záloze) - předávací cena předmětu leasingu je 300.000,--, zůstatková cena 100,-- Kč (leasingová splátka včetně fin. služeb a DPH je 10347,14 - z toho 8330,56 bez DPH, ZD pro sníženou sazbu (domnívám se, že finanční služby) 1920,48, DPH 96,10. Navíc - perlička - auto je převzaté v prosinci loňského roku, tudíž leasing (datum uskutečnění zd. plnění 1. splátky je 27.12.99), ale smlouvu máme podepsanou až 28.6.2000 a od této doby leasing také hradíme. Nemůžete, prosím Vás, \\\"rozluštit\\\" jakým způsobem celou operaci v JÚ zaúčtovat, abychom se nedopustili omylu? Případné další informace nutné k vyřešení rád sdělím. Děkuji.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Popsaný případ je opravdu zajímavý. Z pohledu DPH můžete začít s uplatňováním odpočtů až po obdržení daňové dokladu (splátkový kalendář) vystaveného na Vás - tedy až po formálně-právním převzetí leasingové smlouvy, a to ze splátek Vámi hrazených. Z pohledu daně z příjmů je třeba leasing časově rozlišit na zbývající dobu trvání leasingu - počáteční datum musí být daném případě opět datum smluvního převzetí, i když fyzické převzetí vozu nastalo o několik měsíců dříve. Problematickým bodem při přebírání leasingu bývá obvykle úhrada zálohy, která zpravidla převyšuje alikvótní část původní zálohy připadající na zbytek původní doby trvání leasingu (ve Vašem případě opět od smluvního převzetí). Částku, které alikvótní část převyšuje nelze do daňově účinných nákladů rozpouštět - podle názoru Ministerstva financí se jedná o daňově neúčinný výdaj. Podle našeho názoru lze i tuto částku do daňově účinných výdajů promítnout, ale až po odkoupení vozidla po skončení leasingu, kdy se tato částka zahrne do jeho pořizovací ceny. V případě nejasností prosím položte doplňující dotaz s uvedením údajů o původní LS (výše zálohy a doba trvání celkem a do převzetí leasingu Vámi), případně také uveďte důvod více než 6-měsíčního prodlení mezi fyzickým převzetím automobilu a smluvním převzetím leasingu. Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.