Dobrý den. Děkuji za zaslanou odpověď panem…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 05.09.2000 00:00


Dobrý den. Děkuji za zaslanou odpověď panem Luďkem Hrubým ze dne 3. září 2000. Stručně připomínám, ľe ąlo o problém, kdy jsme z váľných důvodů vystavili zákazníkovi fakturu - daňový doklad s lednovým datem UZP, ale s datumem vystavení (např. červencovým), protoľe sluľba se uskutečnila v lednu, ale veąkeré podklady pro vyfakturování jsme obdrľeli aľ v červenci. Zdůrazňuji, ľe zjiątění vąech podkladů k fakturaci trvalo tak dlouhu, i kdyľ se toto zjią?ování uskutečňovalo vrámci jednoho podniku. Z Vaąí odpovědi vyplynulo, ľe v tomto případě bude datum UZP lednové a datum vystavení červencové s tím, ľe my podáme dodatečné daňové přiznání za I. čtvrtletí a náą partner si uplatní nárok na odpočet DPH na vstupu v tom zdaňovacím období, ve kterém daňový doklad obdrľel. To nám bylo jasné. Jenomľe zákazník reklamoval tuto fakturu s tím, ľe nenaplňujeme § 12 odst.1 (vystavit daňový doklad do 15 dnů od UZP...) a ľádají nás o vystavení daňového dokladu se vąemi správnými náleľitostmi uloľenými zákonem. Prosíme Vás o radu, co máme zákazníkovi odpovědět. Jak můľeme reagovat na tuto reklamaci?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 12.09.2000 00:00


To že, jste nedodrželi zákonem stanovenou lhůtu 15 dnů na vystavení daňového dokladu je "Váš problém", za který můžete být postiženi finančním úřadem. Nicméně daňový doklad, kde datum vystavení je více než 15 dní po datu uskutečnění zdanitelného plnění, je při splnění všech stanovených náležitostí platným daňovým dokladem, na jehož základě lze uplatnit nárok na odpočet. Je to rozdílná situace od případu, kdy by došlo k vystavení daňového dokladu před uskutečněním zdanitelného plnění - takový daňový doklad není daňovým dokladem. Reklamaci tedy doporučujeme odmítnout s tím, že sice nebyla z Vámi uváděných důvodů dodržena lhůta 15 dnů, ale zákazník obdržel daňový doklad, který splňuje všechny náležitosti podle § 12 zákona o DPH. V praxi se někdy obdobné situace nesprávně řeší tím, že se na takovýto opožděně vystavovaný doklad uvede datum vystavení, které odpovídá lhůtě 15 dnů od uskutečnění zdanitelného plnění. Toho se zřejmě dožaduje i Váš zákazník, z jeho strany se však jedná o zbytečný požadavek. Luděk Hrubý TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.