Jsem SVOČ a účtuji si sám v jednoduchém…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 20.05.2000 00:00


Jsem SVOČ a účtuji si sám v jednoduchém účetnictví. Shodou pro mne nevhodných okolností jsem se na základě daňového přiznání za rok 1998 dostal do čtvrtletního režimu záloh na daň z příjmu pro rok 1999. FÚ nevyhověl mé žádosti o stanovení záloh pro rok 1999 jinak a tak jsem tedy se skřípěním zubů financoval stát. V daňovém přiznání za rok 1999, které jsem podal 13.3.2000, jsem vykázal přeplatek na zálohách a současně požádal o jeho vrácení. FÚ mi vrátil přeplatek na účet dne 26.4.2000 avšak snížený o rozdíl mezi mnou stanovenou zálohou pro rok 2000 (1/4 daňové povinnosti 1999) a zálohou pro rok 1999 (1/4 daňové povinnosti 1998). Rozhodnutí o výplatě nižší než mnou požadované částky jsem bez jakéhokoli komentáře obdržel 5.5.2000. Pro úplnost ještě sděluji, že referent FÚ na ústní dotaz sdělil, že vše je v pořádku, protože v I. čtvrtletí jsem měl ještě uhradit zálohu ve výši jako v uplynulém zdaňovacím období. Přesto, že jsem asi chyboval v pochopení § 38a zákona č. 586/92 Sb o vzniku a konci zálohového období (dosud jsem vždy hradil 1. zálohu zdaňovacího období ve výši podle příslušného zdaňovacího období a do 31.3.), domnívám se, že úhradou k 31.3. se splní daňová povinnost beze zbytku a tedy výše uvedený postup FÚ je v rozporu s ustanoveními zák.č. 586/92 Sb a zákona č. 337/92 Sb v těchto bodech : 1)odst. 1. § 38a zák.č. 586/92 Sb, čtvrtá věta :"Po skončení zdaňovacího období ..." 2)odst. 4. § 38a zák.č. 586/92 Sb (čtvrtletní zálohy za každé kalendářní čtvrtletí) 3)odst. 2. § 64 zák.č. 337/92 Sb (použití přeplatku a vyrozumnění) 4)odst. 4. § 64 zák.č. 337/92 Sb (vrácení přeplatku do 30-ti dnů od doručení žádosti) 5)odst. 3. § 67 zák.č. 337/92 Sb (vyúčtování záloh za zdaňovací období) Prosím Vás o názor k uvedené záležitosti a předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Při určování výše záloh je potřeba rozlišovat dva pojmy - zálohové období a zdaňovací období. V prvním případě se jedná o období od 1.4. do 31.3. následujícího roku (ve vašem případě), zatímco v druhém případě od 1.1. do 31.12. Ve vámi uvedeném odst. (1) par. 38a zákona o daních z příjmů, větě čtvrté, je uvedeno, že na daňovou povinnost se po skončení zaňovacího období započtou zálohy zaplacené v jeho průběhu, tedy od 1.1. do 31. 12. Záloha zaplacená k 31.3. následujícího roku (ve vašem případě byla stržena z přeplatku) se tedy započte až na daňovou povinnost následujícího zdaňovacího období. Pokud se týká nesouladu s ostatními, Vámi uvedenými, ustanoveními, rozpor by mohl nastat pouze u lhůty pro vrácení. K posouzení je však nutné vědět, kdy byla daň vyměřena a kdy byla doručena žádost o vrácení přeplatku správci daně. Jan Bonaventura TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.