Jsem SVOČ a účtuji si sám v jednoduchém…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 20.05.2000 00:00


Jsem SVOČ a účtuji si sám v jednoduchém účetnictví. Shodou pro mne nevhodných okolností jsem se na základě daňového přiznání za rok 1998 dostal do čtvrtletního režimu záloh na daň z příjmu pro rok 1999. FÚ nevyhověl mé žádosti o stanovení záloh pro rok 1999 jinak a tak jsem tedy se skřípěním zubů financoval stát. V daňovém přiznání za rok 1999, které jsem podal 13.3.2000, jsem vykázal přeplatek na zálohách a současně požádal o jeho vrácení. FÚ mi vrátil přeplatek na účet dne 26.4.2000 avšak snížený o rozdíl mezi mnou stanovenou zálohou pro rok 2000 (1/4 daňové povinnosti 1999) a zálohou pro rok 1999 (1/4 daňové povinnosti 1998). Rozhodnutí o výplatě nižší než mnou požadované částky jsem bez jakéhokoli komentáře obdržel 5.5.2000. Pro úplnost ještě sděluji, že referent FÚ na ústní dotaz sdělil, že vše je v pořádku, protože v I. čtvrtletí jsem měl ještě uhradit zálohu ve výši jako v uplynulém zdaňovacím období. Přesto, že jsem asi chyboval v pochopení § 38a zákona č. 586/92 Sb o vzniku a konci zálohového období (dosud jsem vždy hradil 1. zálohu zdaňovacího období ve výši podle příslušného zdaňovacího období a do 31.3.), domnívám se, že úhradou k 31.3. se splní daňová povinnost beze zbytku a tedy výše uvedený postup FÚ je v rozporu s ustanoveními zák.č. 586/92 Sb a zákona č. 337/92 Sb v těchto bodech : 1)odst. 1. § 38a zák.č. 586/92 Sb, čtvrtá věta :"Po skončení zdaňovacího období ..." 2)odst. 4. § 38a zák.č. 586/92 Sb (čtvrtletní zálohy za každé kalendářní čtvrtletí) 3)odst. 2. § 64 zák.č. 337/92 Sb (použití přeplatku a vyrozumnění) 4)odst. 4. § 64 zák.č. 337/92 Sb (vrácení přeplatku do 30-ti dnů od doručení žádosti) 5)odst. 3. § 67 zák.č. 337/92 Sb (vyúčtování záloh za zdaňovací období) Prosím Vás o názor k uvedené záležitosti a předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Při určování výše záloh je potřeba rozlišovat dva pojmy - zálohové období a zdaňovací období. V prvním případě se jedná o období od 1.4. do 31.3. následujícího roku (ve vašem případě), zatímco v druhém případě od 1.1. do 31.12. Ve vámi uvedeném odst. (1) par. 38a zákona o daních z příjmů, větě čtvrté, je uvedeno, že na daňovou povinnost se po skončení zaňovacího období započtou zálohy zaplacené v jeho průběhu, tedy od 1.1. do 31. 12. Záloha zaplacená k 31.3. následujícího roku (ve vašem případě byla stržena z přeplatku) se tedy započte až na daňovou povinnost následujícího zdaňovacího období. Pokud se týká nesouladu s ostatními, Vámi uvedenými, ustanoveními, rozpor by mohl nastat pouze u lhůty pro vrácení. K posouzení je však nutné vědět, kdy byla daň vyměřena a kdy byla doručena žádost o vrácení přeplatku správci daně. Jan Bonaventura TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Měsíční daňový bonus

Dobrý den, zaměstnankyně má min. mzdu a uplatňuje měsíční DB na 1 dítě. V březnu má OČR a vyměř. základ 7964. Mně vychází DB 1732 Kč, ale na Vaší kalkulačce jen 1267. Je tam limit? Na FÚ mně řekla, že ne. Prosím o vysvětlení, co je spávně. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.