Jsem SVOČ a účtuji si sám v jednoduchém…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 20.05.2000 00:00


Jsem SVOČ a účtuji si sám v jednoduchém účetnictví. Shodou pro mne nevhodných okolností jsem se na základě daňového přiznání za rok 1998 dostal do čtvrtletního režimu záloh na daň z příjmu pro rok 1999. FÚ nevyhověl mé žádosti o stanovení záloh pro rok 1999 jinak a tak jsem tedy se skřípěním zubů financoval stát. V daňovém přiznání za rok 1999, které jsem podal 13.3.2000, jsem vykázal přeplatek na zálohách a současně požádal o jeho vrácení. FÚ mi vrátil přeplatek na účet dne 26.4.2000 avšak snížený o rozdíl mezi mnou stanovenou zálohou pro rok 2000 (1/4 daňové povinnosti 1999) a zálohou pro rok 1999 (1/4 daňové povinnosti 1998). Rozhodnutí o výplatě nižší než mnou požadované částky jsem bez jakéhokoli komentáře obdržel 5.5.2000. Pro úplnost ještě sděluji, že referent FÚ na ústní dotaz sdělil, že vše je v pořádku, protože v I. čtvrtletí jsem měl ještě uhradit zálohu ve výši jako v uplynulém zdaňovacím období. Přesto, že jsem asi chyboval v pochopení § 38a zákona č. 586/92 Sb o vzniku a konci zálohového období (dosud jsem vždy hradil 1. zálohu zdaňovacího období ve výši podle příslušného zdaňovacího období a do 31.3.), domnívám se, že úhradou k 31.3. se splní daňová povinnost beze zbytku a tedy výše uvedený postup FÚ je v rozporu s ustanoveními zák.č. 586/92 Sb a zákona č. 337/92 Sb v těchto bodech : 1)odst. 1. § 38a zák.č. 586/92 Sb, čtvrtá věta :"Po skončení zdaňovacího období ..." 2)odst. 4. § 38a zák.č. 586/92 Sb (čtvrtletní zálohy za každé kalendářní čtvrtletí) 3)odst. 2. § 64 zák.č. 337/92 Sb (použití přeplatku a vyrozumnění) 4)odst. 4. § 64 zák.č. 337/92 Sb (vrácení přeplatku do 30-ti dnů od doručení žádosti) 5)odst. 3. § 67 zák.č. 337/92 Sb (vyúčtování záloh za zdaňovací období) Prosím Vás o názor k uvedené záležitosti a předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Při určování výše záloh je potřeba rozlišovat dva pojmy - zálohové období a zdaňovací období. V prvním případě se jedná o období od 1.4. do 31.3. následujícího roku (ve vašem případě), zatímco v druhém případě od 1.1. do 31.12. Ve vámi uvedeném odst. (1) par. 38a zákona o daních z příjmů, větě čtvrté, je uvedeno, že na daňovou povinnost se po skončení zaňovacího období započtou zálohy zaplacené v jeho průběhu, tedy od 1.1. do 31. 12. Záloha zaplacená k 31.3. následujícího roku (ve vašem případě byla stržena z přeplatku) se tedy započte až na daňovou povinnost následujícího zdaňovacího období. Pokud se týká nesouladu s ostatními, Vámi uvedenými, ustanoveními, rozpor by mohl nastat pouze u lhůty pro vrácení. K posouzení je však nutné vědět, kdy byla daň vyměřena a kdy byla doručena žádost o vrácení přeplatku správci daně. Jan Bonaventura TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď