Ma spolecnik v.o.s povinnost byt registrovany…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 12.05.2000 00:00


Ma spolecnik v.o.s povinnost byt registrovany jako osoba samostatne vydelecne cinna na zdravotni pojistovne a sprave socialniho zabezpeceni a podavat prehled o prijmech a vydajich OSVC? Spolecnik je zaroven v zamestnani u jine spolecnosti a prijmy plynouci z z tohoto zamestnani jsou hlavnim zdrojem prijmu. Za odpoved predem dekuji.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


1.)Zdravotní pojištění. Společník veřejné obchodní společnosti je z hlediska zdravotního pojištění považován za osobu samostatně výdělečně činnou a jako takový je povinen podávat své zdravotní pojišťovně přehled o svých příjmech a výdajích a odvádět pojistné. Při zahájení samostatné výdělečné činnosti musí splnit oznamovací povinnost podle § 10 odst.3 zákona č.48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění. To znamená, že je povinen do 8 dnů oznámit své zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení činnosti. Další údaje, které je OSVČ při plnění výše uvedené oznamovací povinnosti povinna sdělovat jsou stanoveny v § 24 odst.1 zákona č.592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v platném znění - jméno, příjmení, trvalý pobyt, rodné číslo, dále obchodní jméno, sídlo nebo místo podnikání, IČO (má-li ho přiděleno) a číslo bankovního účtu (pokud z něj bude provádět platbu pojistného nebo záloh). Je třeba použít příslušných tiskopisů vydaných zdravotní pojišťovnou. 2.) Z hlediska tzv. sociálního pojištění je situace obdobná. Společník veřejné obchodní společnosti je opět v postavení osoby samostatně výdělečně činné a musí plnit povinnosti z toho vyplývající. Tedy především při vzniku účastni na důchodovém pojištění podávat příslušné správě sociálního zabezpeční přehled o příjmech a výdajích a odvádět pojistné. Dále podle ustanovení § 48 zákona č.582/1991 Sb.,o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, v platném znění je OSVČ povinna oznámit příslušné správě sociálního zabezpečení den zahájení samostatné výdělečné činnosti do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla samostatná výdělečná činnost zahájena. K tomuto oznámení a k podání přehledu je OSVČ povinna použít předepsaných tiskopisů. Poznámka : Výše uvedené povinnosti platí i pro osobu, jejíž hlavním zdrojem příjmů je zaměstnání. Tato skutečnost je rozhodující pro placení záloh, případně použití minimálního vyměřovacího základu pro pojistné na zdravotní pojištění. Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Měsíční daňový bonus

Dobrý den, zaměstnankyně má min. mzdu a uplatňuje měsíční DB na 1 dítě. V březnu má OČR a vyměř. základ 7964. Mně vychází DB 1732 Kč, ale na Vaší kalkulačce jen 1267. Je tam limit? Na FÚ mně řekla, že ne. Prosím o vysvětlení, co je spávně. 



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.