Upřesnění a další informace k odpovědi z 18.04…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 19.04.2000 00:00


Upřesnění a další informace k odpovědi z 18.04.2000 Moje firma vlastní ŽL na zprostředkování, elektroenergetické poradenství, montáž a údržba vyhrazených elektrických zařízení a koupě a prodej. Jsem elektroprůmyslovák a právník a dost často provádím ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě?, někdy pokračují a nebo navazují na montáž vyhrazených elektrických zařízení, definované v dotazu z 18.04.2000. Dotaz č. 1: Jaký ŽL je potřeba na výše jmenované ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? ? Dotaz č. 2: Je možné tyto práce provádět pouze ústní dohodou, pokud ano co je nutné pro to provést ? Dotaz č. 3: Je nutná na tyto práce vždy písemná smlouva ? mandátní ? Dotaz č. 4: Jak je nutné definovat ve faktuře při ústní dohodě formulaci prací, aby bylo možné použít snížené sazby DPH 5 % tak, aby nebylo pochyb ani ze strany FÚ ? Dotaz č. 5: Tzn., že výše jmenované práce ve stavebnictví jsou služby ? ( § 16 ? mandátní smlouva) fakturované se sníženou sazbou DPH a ŽL na zprostředkování ? Dotaz č. 6: Nelze tyto služby ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? provádět na smlouvu o dílo ? Dotaz č. 7: Jak lze ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? provádět na ústní dohodu, se sníženou sazbou DPH a jaký je na to potřeba ŽL ? Ta ústní dohoda je důležitá z důvodu krátkého období, jen části prací a objednatel obvykle žádnou smlouvu nepožaduje a ani se k ní nemá. Obecně, pokud není smlouva na tyto práce jedná se lépe s objednateli. Dotaz č. 8: Co je přesně investice, oprava, rekonstrukce, modernizace, inovace, a další pojmy ve výstavbě ? Prosím o doporučeni literatury s přesným a odborným popisem. Dotaz č. 9: Kdo určuje ve výstavbě co je investice, oprava, rekonstrukce atd., investor, projektant, dodavatel prací, někdo další, tak aby nebylo pochybností s FÚ ? Nebo se tyto skutečnosti konzultují s FÚ. Dotaz č. 10: Je nutné ve výstavbě určit pojem oprava, investice atd. už ve faktuře dodavatele, nebo je to jedno jak je specifikovaní faktura dodavatele ? Pánové děkuji Vám, jste dobří. S pozdravem morgus@volny.cz

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Váš dotaz je velice obsáhlý, pokusíme se pouze obecně vysvětlit řešení dané problematiky. Provádíte-li zprostředkování uvedených prací Vašim zákazníkům, je potřeba tuto činnost provádět na základě vhodné smlouvy - tou může být smlouva mandátní, smlouva o zprostředkování, smlouva komisionářská a snad i smlouva obstaravatelská. To, zda je vyžadována jejich písemná forma, je dáno příslušnými ustanoveními obchodního zákoníku. Sazba DPH se pak odvíjí od typu smlouvy - u smluv mandátních bude 5%, u komisionářské a o zprostředkování 22% - vždy míněno z provize požadované na Vašem klientovi. Pokud však neplníte funkci zástupce či zprostředkovatele, ale přípravné a inženýrské práce přímo provádíte a přímo budujete nějaké stavby (a to například i dle smlouvy o dílo), pak bude potřeba získat živnostenský list - jaký však, to je otázka spíše na Živnostenský odbor. Při provádění prací výrobní povahy se obecně uplatňuje 5% sazba DPH, pokud však tato služba není vyjmenována v příloze č. 2 zákona o DPH, která obsahuje služby podléhající sazbě 22%. Ve Vašem případě by šlo o služby podléhající 5% sazbě daně - na tuto skutečnost nemá text na faktuře žádný vliv, doporučujeme uvádět v textu např. "stavební práce", aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím při případné daňové kontrole. Pokud Vás zajímá rozlišení pojmů ve stavebnictví a jejich chápání v daňových předpisech, můžeme vřele doporučit publikaci PhDR. Milana Skály : Daňové povinnosti vlastníků nemovitostí. Rozlišení oprav od technického zhodnocení je potřeba provádět případ od případu -na konzultace s FÚ se příliš spoléhat není možné, v případě pochyb se můžete obrátit přímo na naši společnost. Tomáš Brandejs TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Měsíční daňový bonus

Dobrý den, zaměstnankyně má min. mzdu a uplatňuje měsíční DB na 1 dítě. V březnu má OČR a vyměř. základ 7964. Mně vychází DB 1732 Kč, ale na Vaší kalkulačce jen 1267. Je tam limit? Na FÚ mně řekla, že ne. Prosím o vysvětlení, co je spávně. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.