Upřesnění a další informace k odpovědi z 18.04…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 19.04.2000 00:00


Upřesnění a další informace k odpovědi z 18.04.2000 Moje firma vlastní ŽL na zprostředkování, elektroenergetické poradenství, montáž a údržba vyhrazených elektrických zařízení a koupě a prodej. Jsem elektroprůmyslovák a právník a dost často provádím ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě?, někdy pokračují a nebo navazují na montáž vyhrazených elektrických zařízení, definované v dotazu z 18.04.2000. Dotaz č. 1: Jaký ŽL je potřeba na výše jmenované ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? ? Dotaz č. 2: Je možné tyto práce provádět pouze ústní dohodou, pokud ano co je nutné pro to provést ? Dotaz č. 3: Je nutná na tyto práce vždy písemná smlouva ? mandátní ? Dotaz č. 4: Jak je nutné definovat ve faktuře při ústní dohodě formulaci prací, aby bylo možné použít snížené sazby DPH 5 % tak, aby nebylo pochyb ani ze strany FÚ ? Dotaz č. 5: Tzn., že výše jmenované práce ve stavebnictví jsou služby ? ( § 16 ? mandátní smlouva) fakturované se sníženou sazbou DPH a ŽL na zprostředkování ? Dotaz č. 6: Nelze tyto služby ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? provádět na smlouvu o dílo ? Dotaz č. 7: Jak lze ?Přípravné a inženýrské práce ve výstavbě? provádět na ústní dohodu, se sníženou sazbou DPH a jaký je na to potřeba ŽL ? Ta ústní dohoda je důležitá z důvodu krátkého období, jen části prací a objednatel obvykle žádnou smlouvu nepožaduje a ani se k ní nemá. Obecně, pokud není smlouva na tyto práce jedná se lépe s objednateli. Dotaz č. 8: Co je přesně investice, oprava, rekonstrukce, modernizace, inovace, a další pojmy ve výstavbě ? Prosím o doporučeni literatury s přesným a odborným popisem. Dotaz č. 9: Kdo určuje ve výstavbě co je investice, oprava, rekonstrukce atd., investor, projektant, dodavatel prací, někdo další, tak aby nebylo pochybností s FÚ ? Nebo se tyto skutečnosti konzultují s FÚ. Dotaz č. 10: Je nutné ve výstavbě určit pojem oprava, investice atd. už ve faktuře dodavatele, nebo je to jedno jak je specifikovaní faktura dodavatele ? Pánové děkuji Vám, jste dobří. S pozdravem morgus@volny.cz

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Váš dotaz je velice obsáhlý, pokusíme se pouze obecně vysvětlit řešení dané problematiky. Provádíte-li zprostředkování uvedených prací Vašim zákazníkům, je potřeba tuto činnost provádět na základě vhodné smlouvy - tou může být smlouva mandátní, smlouva o zprostředkování, smlouva komisionářská a snad i smlouva obstaravatelská. To, zda je vyžadována jejich písemná forma, je dáno příslušnými ustanoveními obchodního zákoníku. Sazba DPH se pak odvíjí od typu smlouvy - u smluv mandátních bude 5%, u komisionářské a o zprostředkování 22% - vždy míněno z provize požadované na Vašem klientovi. Pokud však neplníte funkci zástupce či zprostředkovatele, ale přípravné a inženýrské práce přímo provádíte a přímo budujete nějaké stavby (a to například i dle smlouvy o dílo), pak bude potřeba získat živnostenský list - jaký však, to je otázka spíše na Živnostenský odbor. Při provádění prací výrobní povahy se obecně uplatňuje 5% sazba DPH, pokud však tato služba není vyjmenována v příloze č. 2 zákona o DPH, která obsahuje služby podléhající sazbě 22%. Ve Vašem případě by šlo o služby podléhající 5% sazbě daně - na tuto skutečnost nemá text na faktuře žádný vliv, doporučujeme uvádět v textu např. "stavební práce", aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím při případné daňové kontrole. Pokud Vás zajímá rozlišení pojmů ve stavebnictví a jejich chápání v daňových předpisech, můžeme vřele doporučit publikaci PhDR. Milana Skály : Daňové povinnosti vlastníků nemovitostí. Rozlišení oprav od technického zhodnocení je potřeba provádět případ od případu -na konzultace s FÚ se příliš spoléhat není možné, v případě pochyb se můžete obrátit přímo na naši společnost. Tomáš Brandejs TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď