V r. 93 investoval nájemce do mé nemovitosti dle…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 12.04.2000 00:00


V r. 93 investoval nájemce do mé nemovitosti dle platné nájemní smlouvy s mým souhlasem. Tuto smlouvu jsme uzavřeli jako dva občané - ne jako fyz. os. podnikatelé. Tato smlouva mě chrání před majetkovým vypořádáním za investici do mého majetku nájemci v průběhu i po skončení nájmu, nájemce se tohoto vypořádání zřekl,nájem mu byl po vzájemné dohodě stanoven vzhledem k rozsahu oprav (= investice)výrazně nižší, než je obvyklý (-75%).Ze znaleckých púosudků vyhotovených soudním znalcem před a po investici provedené nájemcem do mého majetku v r.93 vyplývá rozdíl +5mil. kč zvýšení hodnoty mého majetku. Nájemné stanovené touto smlouvou daním každý rok dle §9. Jakou částku budu mít za tento rok, kdy končí smlouva povinnost danit dle zákona č.586/1992, §23, odst.6a) co se týče investice do mého majetku? Bude se jednat o částku 5mil. kč sníženou o rovnoměrné odpisování, nebo o částku nového znaleckého posudku provedeného v tomto roce, neboť ceny za 8 let stouply? Já ani nájemce jsme neprováděli odpisování vložené investice, nájemce mi nikdy ani nedoložil konkrétní výši investice v kč proinvestovanou do mého majetku = faktury za stavební práce na nemovitosti a jejím vnitřním vybavení jako je kotelna, výtah, svítidla atd.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Je otázkou, zda jste neměl nepeněžní příjem zdanit už v roce 1993. Rozhodující skutečností je, zda bylo technické zhonocení provedeno nad rámec nájemného nebo zda se jednalo o nepeněžní úhradu nájmu (v dotazu uvádíte, že po provedení technického zhodnocení platil nájemce pouze 25 % obvyklé výše nájmu). Jestliže je jednalo o nepeněžní úhradu nájemného, měl jste ji zdanit již v roce 1993. Pokud bylo technické zhodnocení provedeno nad rámec nájemného, bude se za okolností popsaných v dotazu zdaňovat nepeněžní příjem v roce ukončení pronájmu. Je třeba postupovat podle ustanovení § 23 odst.6 písm.a) zákona o dani z příjmu. Budete zdaňovat nepeněžní příjem vzniklý technickým zhodnocením Vašeho majetku - jeho ocenění se provede buď zůstatkovou cenou, kterou by mělo technické zhodnocení při rovnoměrném odpisování nebo novým znaleckým posudkem. Můžete si zvolit, je pro Vás výhodnější. Při stanovení zůstatkové ceny však není možné vycházet z ceny podle znaleckého posudku z doby provedení technického zhodnocení (jak je navrhováno v dotazu), ale ze vstupní ceny technického zhonocení (tj. nájemce by Vám musel nějakým způsobem poskytnout zmíněné doklady o výdajích, které na technické zhodnocení vynaložil a na jejich základě by se stanovila vstupní cena technického zhodnocení). Z této vstupní ceny odpočtou odpisy za celou dobu až do skončení pronájmu a výsledkem bude zůstatková cena, která je Vaším nepeněžním příjmem v roce ukončení pronájmu. Není-li tento postup z nějakého důvodu možný, je třeba nepeněžní příjem ocenit novým znaleckým posudkem. Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s. Je zřejmé, že uvedený případ vyžaduje bližší posouzení, zejména analýzu nájemní smlouvy a posouzení možností řešení vzniklé situace. V případě zájmu se prosím obraťte přímo na naši společnost - TACOMA Consulting a.s., Jakubská 2, Praha 1 tel. 02/24 81 33 05.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.