Zdroje k software Používáme speciální software…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 10.04.2000 00:00


Zdroje k software Používáme speciální software zakoupený v cizině. Vzhledem k tomu, že je nepraktické případné úpravy programů realizovat přes zahraničního dodavatele, dohodli jsme se se zahraničním dodavatelem software, že nám předá za úplatu zdroje k programům, abychom si případné úpravy programů mohli provádět sami. Předpokládá se, že uvedený program budeme nadále využívat výhradně pro svou vlastní potřebu. Z toho vyplývá několik dílčích otázek: 1. Zdroje k programům považovat za software a evidovat na účtu 013 nebo je považovat za know-how (nebo jiný majetek ? jaký?) a evidovat je na účtu 014. 2. Od kdy začít odpisovat? Může se stát, že zdrojový program začneme využívat např. až v následujícím roce, začátek jeho skutečného využití bude záviset na potřebě úprav programu (rozsah využití a frekvence tohoto využití nelze předem určit). Začít odpisovat až od okamžiku jeho prvního užití? Z ekonomických a jiných důvodů uvítáme zahájení odpisování co nejpozději. 3. Jakým způsobem tento nehmotný majetek daňově odpisovat ? do jaké odpisové skupiny zařadit? Účetně předpokládáme odepisovat v souladu se zákonem o účetnictví po dobu 5 let. 4. Protože se jedná o zahraničního dodavatele (Itálie) bude pravděpodobně v úvahu přicházet srážková daň podle §36 zákona o dani z příjmů, popř. zajištění daně podle §38e ? vstupuje sem i smlouva o zamezení dvojího zdanění. Nemáme s tím žádné zkušenosti a nedokážeme se v tom zorientovat. Přichází v úvahu srážková daň a v jaké výši, popř. zajištění daně? 5. Platbu předpokládáme ve více etapách po dobu několika let. Pokud přichází v úvahu srážková daň, kdy jí srazit a odvést. Při platbě nebo při obdržení faktury ? vazba na § 38d zákona o dani z příjmů (ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění jsme bližší úpravu nenalezli)? Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


1. Podle našeho názoru se jedná o technické zhodnocení sofwaru - vy tento sofware upravujete, vylepšuje a přizpůsobujete svým podmínkám. Tyto úpravy včetně pořízení "zdrojů k programům" je třeba podle našeho názoru posuzovat jako technické zhodnocení. Technickým zhodnocením je, podle našeho názoru, i samotné požízení těchto zdrojů - sofware se stává upravitelným. Následný postup se odvíjí od toho, zda bude či nebude u hodnoty technického zhodnocení jedné položky nehmotného majetku přesažena hranice 60.000 Kč. Jestliže ano, bude třeba zvýšit vstupní (zůstatkovou) cenu příslušného softwaru o technické zhodnocení. 2. Odpis ze zvýšené vstupní (zůstatkové) ceny se uplatní poprvé v roce technického zhodnocení. 3. Programové vybavení je zařazeno do 1.odpisové skupiny pro daňové odpisy. Odpisy se provádí zcela standardním způsobem - rovnoměrně nebo zrychleně, počínaje rokem technického zhodnocení se použije sazba (koeficient) pro zvýšenou vstupní (zůstatkovou cenu). Účetně je skutečně třeba nehmotný majetek odepsat do 5 let od jeho pořízení. 4. Vycházíme z předpokladu, že italský dodavatel nemá v ČR stálou provozovnu. Je tedy třeba z úhrad tomuto dodavateli provádět srážku daně podle § 36 odst.1 zákona o daních z příjmů (zajištění daně je neprovádí). Smlouva o zamezení dvojího zdanění s Itálií omezuje v tomto případě výši zdanění ve státě zdroje (ČR) na 5 %, pokud se jedná o platby skutečnému příjemci licenčních poplatků. Při srážení daně se tedy použije tato sazba (nikoliv sazba 25 % stanovená v české zákoně). 5. Srazit srážkovou daň jste povinni podle § 38d odst.1 zdp nejpozději v den, kdy účtujete o závazku v souladu s platnými účetními předpisy (obecně při obdržení faktury). Tuto daň pak musíte odvést místně příslušnému finančnímu úřadu do konce následujícího kalendářního měsíce po dni, kdy jste byli povinni provést srážku daně. Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.