Po svých rodičích jsem zdědil rodinný dům, jehož…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 07.04.2000 00:00


Po svých rodičích jsem zdědil rodinný dům, jehož jsem výhradním vlastníkem ( ve výpisu z katastru nemovitostí je uvedeno jen mé jméno ). V současné době přestavuji hospodářské budovy, které navazují na RD, na třetí bytovou jednotku. Po kolaudaci požádám o změnu užívání stavby ( celé nově vzniklé byt. jednotky ) na podníkání z čehož vyplyne zvýšená daň z nemovitosti. Na dotaz na FŘ jsme se dozvěděli, že objekt se nemusí vnést do obchodního majetku, ale rovněž daň z nemovitosti se nesmí uplatnit jako uznatelný výdaj v účetnictví. Energie se mohou odečíst jako výdaj poměrem na m2. Je tento výklad správný ? Jak můžeme využít pokyn D-132 Ministerstva financí č.j. 15/76 368/1995 K S4 zákona odst.2 Citace " Zahrnutím do obchodního majetku poplatníka se rozumí zahrnutí celé nemovitosti a u podílového spoluvlastnictví nemovitosti zahrnutí její části ve výši spoluvlastnického podílu. " Znamená to, že by bylo nutno prostory pro podníkání nechat ocenit a notářským zápisem stanovit manželku jako podílového spoluvlastníka ? Jak nejlépe tyto problémy vyřešit ?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Úvodem poznámka - pokyn D-132 byl již nahrazen pokynem D-190. v dotazu uvádíte, že přestavujete hospodářské budovy navazující na RD - není nám zcela jasné, zda jde o součást RD nebo o samostatnou stavbu. Je nutné si uvědomit, že využívání nemovitosti k podnikatelské činnosti má dopady na daňové povinnosti u dvou daní - z příjmů a z nemovitostí. Z hlediska daně příjmů nepochybně chcete uplatňovat výdaje spojené s nemovitostí (odpisy, energie atd.) - pro daňovou uznatelnost těchto výdajů je rozhodující v první řadě, zda se jedná o výdaje na dosažení, zajištění a udržení zdanitelného příjmu. Co se týče obchodního majetku - ten je poněkud nedokonale definován v § 4 odst.3 zákona o daních z příjmů - obchodním majetkem pro účely daně z příjmů fyzických osob se rozumí souhrn majetkových hodnot, které jsou ve vlastnictví poplatníka a o kterých bylo nebo je účtováno. To znamená, že jakmile budete chtít uplatňovat výdaje spojené s nemovitostí - budete o ní účtovat a tím se stane součástí Vašeho obchodního majetku. Z hlediska daně z nemovitostí se Vám patrně nelíbí ustanovení § 11 odst.5, tedy zvýšení daně z nemovitostí o 2 Kč za každý metr "podlahové plochy nebytového prostoru sloužícího v obytném domě k podnikání" - tedy bez ohledu na obchodní majetek. Případně, pokud se jedná o samostatnou stavbu pro podnikatelské účely, vysoká sazba daně z nemovitostí z celé stavby - ta se rovněž neváže na obchodní majetek, ale na to, že stavba slouží k podnikání. Doporučujeme Vám tento postup - budete platit vyšší daň z nemovitostí (tomu se bez porušení platných předpisů nemůžete vyhnout). Na druhou stranu budete uplatňovat jako daňově účinné výdaje při Vaši podnikatelské činnosti odpisy, energie (při rozdělení na podnikání a soukromou spotřebu je vhodné kriterium právě vytápěná plocha), zaplacenou daň z nemovitostí, případné opravy, údržbu atd. Ocenění nemovitosti bude třeba provést pro stanovení vstupní ceny pro odpisování. Navrhovaný postup s manželkou není možný, protože celá nemovitost je patrně součástí společného jmění manželů. Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď