Prosím o radu. V kvetnu 1998 jsme spolu s…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 28.03.2000 00:00


Prosím o radu. V kvetnu 1998 jsme spolu s manzelkou vymenili statni byt 1+1 (v te dobe jsme meli dve male deti) za garsonieru v osobnim vlastnictvi. Tuto vymenu jsme ucinili proto, ze jsme nemeli moznost ziskat vetsi statni byt, tak jsme si mysleli, ze po nejakou dobu vydrzime v tomto malem byte a az se nakytne moznost koupe neceho vetsiho, tak jej prodame. Vzhledem k tomu, ze se jednalo o byt v osobnim vlastnictvi, sepsali jsme kupni smlouvu na castku 16.500,- Kc za kterou jej ziskala predchozi majitelka od mesta. Zatim jsme v garsoniere, kdyz jsme ji vlastnili, provedli upravy, na ktere jsme pouzili material v hodnote cca 160.000,- Kc, na coz jsme pouzili veskere nase uspory. Material jsme ziskali od znamych. Cca mesic pote jsme ziskali nabidku na koupi domku za cenu cca 300.000,- Kc. Rozhodli jsme se tedy sehnat kupce a byt prodat abychom mohli jednorazove navysit limit na stavebnim sporeni a pozadat o meziuver ze stavebniho sporeni, ktere jsme na koupi domu chteli pouzit. Na garsonieru jsme v sprnu nasli kupce za cenu 265.000,- Kc a sepsali jsme smlouvu o budouci kupni smlouve, kdy jsme ziskali castku 250.000,- Kc a v zari 1998 jsme dostali zbyvajici castku. Ze ziskane castky jsme ihned vlozili jednorazove 80.000,- Kc na stavebni sporeni, abychom tak ziskali narok na uver na koupi domu. V te dobe se snizila castka za dum na 250.000,- Kc. Ze zbyvajicich penez jsme dum, ktery jsme koupili v srpnu 1998 (zaplacen z uveru stavebni sporitelny) ihned zacali opravovat protoze se jednalo o dum stary vice nez 100 let a k obyvani byla pouze jedna mistnost. A nynni k podstate veci. Kdyz jsme prodali byt, tak jsme s manzelkou byli na FÚ, kde jsme se dotazovali na to co vse budeme platit. Bylo nam sdeleno, ze musime zaplatit pouze dan z prevodu nemovitosti, coz jsme ucinili a povazivali vec za vyrizenou. V soucasne dobe, asi pred tydnem jsme byli pracovniky FÚ, pod ktery v soucasne dobe spadame upozorneni na skutecnost, ze jsme dosud nezaplatili dan z prijmu za prodej bytu v roce 1998. Chteli bychom tedy poprosit o radu, co vse muzeme uplatnit do vydaju na dosazeni prijmu, pro odecet od prijmu a jake doklady na toto musime mit (doklady na material, zda je mozno povazovat za vydaj i jednorazovy vklad na stavebni sporitelnu, kdyz bez tohoto bychom neziskali narok na uver a dum bychom nekupovali tj. ani byt neprodavali). Na dokresleni bych uvedl, ze ja jsem v zamestnaneckem pomeru a manzelka je na materske dovolene. Sice mela zivnostensky list od roku 1997, ktery vsak v letosnim roce zrusila. Za rok 1998 nijak nepodnikala a ja jsem mel radne danove priznani typ A.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Bohuzel zakon o danich z prijmu hovori ve Vasem pripade jasne a prijem z prodeje bytu mel byt v roce 1998 zdanen, protoze nebyla splnena podminka uplynuti dvou let od nabyti bytu pro osvobozeni prijmu z prodeje bytu od dane z prijmu. Je tedy treba urychlene podat dodatecne danove priznani za rok 1998 (priznani typu B). Tento prijem se zdanuje jako ostatni prijem podle § 10 (6.oddil danoveho priznani). Prijem se zdani pouze u jednoho z Vas, je tedy potreba zvazit, u koho bude nizsi danova povinnost a ten by mel podat toto priznani. Nyni k vydajum - k tomuto prijmu lze uplatnit vydaje vynalozene na jeho dosazeni. Zejmena se jedna o cenu, za kterou jste byt nabyli, dale o prokazatelne vynalozene vydaje na technicke zhodnoceni, opravy a udrzbu bytu (krome hodnoty Vasi vlastni prace), ale je treba mit doklady na vynalozeni vsech uplatnovanych vydaju. Vydajem je take zaplacena dan z prevodu nemovitosti, i kdyz byla zaplacena v jinem zdanovacim obdobi, nez ve kterem Vam plynul prijem, a dalsi vydaje souvisejici s prodejem bytu (sepsani kupni smlouvy, poplatky na Katastralnim urade apod.). Vklad na stavebni sporeni nelze v zadnem pripade povazovat za vydaj na dosazeni prijmu. Jeste rada na zaver: doporucujeme Vam podat dodatecne priznani a zaplatit dan co nejrychleji, jinak Vam dan bude domerena Financnim uradem (zminene upozorneni pracovnika F.u. bylo zrejme mineno jako posledni sance, aby jste prijem priznali sami). Pri domereni dane Financnim uradem se pocita vyrazne vyssi penale, nez pri podani dodatecneho priznani. Penale Vam vsak bude vymereno v kazdem pripade. Vzhledem k okolnostem pripadu Vam proto doporucujeme podat zadost o prominuti prislusenstvi dane z duvodu odstraneni tvrdosti podle § 55a zakona o sprave dani a poplatku. Ludek Hruby TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď