Prosím o radu. V kvetnu 1998 jsme spolu s…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 28.03.2000 00:00


Prosím o radu. V kvetnu 1998 jsme spolu s manzelkou vymenili statni byt 1+1 (v te dobe jsme meli dve male deti) za garsonieru v osobnim vlastnictvi. Tuto vymenu jsme ucinili proto, ze jsme nemeli moznost ziskat vetsi statni byt, tak jsme si mysleli, ze po nejakou dobu vydrzime v tomto malem byte a az se nakytne moznost koupe neceho vetsiho, tak jej prodame. Vzhledem k tomu, ze se jednalo o byt v osobnim vlastnictvi, sepsali jsme kupni smlouvu na castku 16.500,- Kc za kterou jej ziskala predchozi majitelka od mesta. Zatim jsme v garsoniere, kdyz jsme ji vlastnili, provedli upravy, na ktere jsme pouzili material v hodnote cca 160.000,- Kc, na coz jsme pouzili veskere nase uspory. Material jsme ziskali od znamych. Cca mesic pote jsme ziskali nabidku na koupi domku za cenu cca 300.000,- Kc. Rozhodli jsme se tedy sehnat kupce a byt prodat abychom mohli jednorazove navysit limit na stavebnim sporeni a pozadat o meziuver ze stavebniho sporeni, ktere jsme na koupi domu chteli pouzit. Na garsonieru jsme v sprnu nasli kupce za cenu 265.000,- Kc a sepsali jsme smlouvu o budouci kupni smlouve, kdy jsme ziskali castku 250.000,- Kc a v zari 1998 jsme dostali zbyvajici castku. Ze ziskane castky jsme ihned vlozili jednorazove 80.000,- Kc na stavebni sporeni, abychom tak ziskali narok na uver na koupi domu. V te dobe se snizila castka za dum na 250.000,- Kc. Ze zbyvajicich penez jsme dum, ktery jsme koupili v srpnu 1998 (zaplacen z uveru stavebni sporitelny) ihned zacali opravovat protoze se jednalo o dum stary vice nez 100 let a k obyvani byla pouze jedna mistnost. A nynni k podstate veci. Kdyz jsme prodali byt, tak jsme s manzelkou byli na FÚ, kde jsme se dotazovali na to co vse budeme platit. Bylo nam sdeleno, ze musime zaplatit pouze dan z prevodu nemovitosti, coz jsme ucinili a povazivali vec za vyrizenou. V soucasne dobe, asi pred tydnem jsme byli pracovniky FÚ, pod ktery v soucasne dobe spadame upozorneni na skutecnost, ze jsme dosud nezaplatili dan z prijmu za prodej bytu v roce 1998. Chteli bychom tedy poprosit o radu, co vse muzeme uplatnit do vydaju na dosazeni prijmu, pro odecet od prijmu a jake doklady na toto musime mit (doklady na material, zda je mozno povazovat za vydaj i jednorazovy vklad na stavebni sporitelnu, kdyz bez tohoto bychom neziskali narok na uver a dum bychom nekupovali tj. ani byt neprodavali). Na dokresleni bych uvedl, ze ja jsem v zamestnaneckem pomeru a manzelka je na materske dovolene. Sice mela zivnostensky list od roku 1997, ktery vsak v letosnim roce zrusila. Za rok 1998 nijak nepodnikala a ja jsem mel radne danove priznani typ A.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Bohuzel zakon o danich z prijmu hovori ve Vasem pripade jasne a prijem z prodeje bytu mel byt v roce 1998 zdanen, protoze nebyla splnena podminka uplynuti dvou let od nabyti bytu pro osvobozeni prijmu z prodeje bytu od dane z prijmu. Je tedy treba urychlene podat dodatecne danove priznani za rok 1998 (priznani typu B). Tento prijem se zdanuje jako ostatni prijem podle § 10 (6.oddil danoveho priznani). Prijem se zdani pouze u jednoho z Vas, je tedy potreba zvazit, u koho bude nizsi danova povinnost a ten by mel podat toto priznani. Nyni k vydajum - k tomuto prijmu lze uplatnit vydaje vynalozene na jeho dosazeni. Zejmena se jedna o cenu, za kterou jste byt nabyli, dale o prokazatelne vynalozene vydaje na technicke zhodnoceni, opravy a udrzbu bytu (krome hodnoty Vasi vlastni prace), ale je treba mit doklady na vynalozeni vsech uplatnovanych vydaju. Vydajem je take zaplacena dan z prevodu nemovitosti, i kdyz byla zaplacena v jinem zdanovacim obdobi, nez ve kterem Vam plynul prijem, a dalsi vydaje souvisejici s prodejem bytu (sepsani kupni smlouvy, poplatky na Katastralnim urade apod.). Vklad na stavebni sporeni nelze v zadnem pripade povazovat za vydaj na dosazeni prijmu. Jeste rada na zaver: doporucujeme Vam podat dodatecne priznani a zaplatit dan co nejrychleji, jinak Vam dan bude domerena Financnim uradem (zminene upozorneni pracovnika F.u. bylo zrejme mineno jako posledni sance, aby jste prijem priznali sami). Pri domereni dane Financnim uradem se pocita vyrazne vyssi penale, nez pri podani dodatecneho priznani. Penale Vam vsak bude vymereno v kazdem pripade. Vzhledem k okolnostem pripadu Vam proto doporucujeme podat zadost o prominuti prislusenstvi dane z duvodu odstraneni tvrdosti podle § 55a zakona o sprave dani a poplatku. Ludek Hruby TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Výnos z dluhopisů

Dobrý den, v r .2019 jsem dostala zpátky po 5 letech svůj vklad do Státního Spořícího dluhopisu (Reinvestičního). Přišla mi výplata jistiny zvýšená o 12 000 a pak ještě Výplata kuponu. Předpokládám, že to budu muset uvést do Přiznání k dani s příjmu fyz. osob, nevím ale, co všechno z toho se daní – těch 12.000 + ten kupon? Pokud ano, do jakého řádku přiznání se to píše – do 38? Děkuji za Vaši odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP a následného HPP

Dobrý den, na začátku roku jsem 20 dní pracovala na DPP (bez podepsání růžového papíru) s výdělkem nad 10000 a poté odešla k jinému zaměstnavateli na klasický HPP. První zaměstnavatel mi ani přes mou žádost o zaslání Potvrzení o zdanitelných příjmech nevyhověl a potvrzení nezaslal. Co mám dělat, abych se nedostala do problémů kvůli dani z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - Osvobození finančních darů spolku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V roce 2019 jsme obdrželi pro náš spolek, jehož hlavním posláním je mimo jiné sdružovat chovatele a příznivce psího plemene, řídit chov, starat se o udržení a zlepšení jeho genofondu, o zachování jeho povahových a exteriérových vlastností, Rozvíjet a propagovat chov a výcvik jedinců plemene s průkazy původu akceptovanými FCI, vytvářet podmínky pro rozvoj chovu a činnosti Spolku na demokratických principech, stanovit podmínky chovnosti, neustále rozšiřovat členskou základnu, pořádat akce za účelem propagace Plemene, jako zejména výstavy, chovné svody či zkoušky z výkonu psů, vzdělávat své členy v kynologii, zejména prostřednictvím periodika, elektronických médií a vlastní publikační činnosti atd., na základě darovacích smluv finanční částky, které mají být použity, což je v darovacích smlouvách i zakotveno, na nákup pohárů, medailí a psího krmiva, které se používají jako ocenění pro výherce výstav. Částky nebyly v roce 2019 vyčerpány a jsou převedeny do roku 2020. Nyní nám není jasné, zda jsou tyto finanční částky, které jsme obdrželi na základě darovacích smluv osvobozeny od daně z příjmu? Je možné je pro účely osvobození podřadit pod § 15 odst. 1 či § 20 odst. 8 ZoDP? Či se tyto částky, které spolek obdržel, musí danit a v jaké výši. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.