Prosim o zodpovezeni nasledujicich dotazu. I)…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 30.11.1999 00:00


Prosim o zodpovezeni nasledujicich dotazu. I) Behem jednoho zdanovaciho obdobi doslo k dvojimu prevodu majetku (hmotny i nehmotny) z prvniho subjektu na druhy a hned zpatky, pricemz nebyl tento majetek ani vyveden z ucetnictvi prvniho subjektu. Bude dochazet ke kraceni danovych odpisu na polovinu? II) Prispevkova organizace se transformovala na obchodni spolecnost. Jako PO odpisovala, po transformaci ji byl ponechan majetek v dlouhodobe vypujcce od puvodniho zrizovatele, ktery je RO. Smi pokracovat v odepisovani? Predem dekuji. Ondrej Herman

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


K Vašemu prvnímu dotazu : Nepíšete, jakým způsobem k převodu majetku došlo, ani jak je možné, že majetek zůstal v účetnictví prvního subjektu. V žádném případě však druhý subjekt odpisy neuplatní, prvý subjekt uplatní dvakrát polovinu odpisu, pokud vyhovuje ustanovení §30 ods. 12) zákona o daních z příjmů. Pokud došlo k prodeji a následnému nákupu, uplatní prvý subjekt polovinu odpisu a dále celý odpis pro první rok odepisování určený z nové vstupní ceny. Toto je však obecné řešení, je evidentní, že podmínky převodu mohly být zcela odlišné. Pak bychom doporučovali specifikovat jednotlivé podrobnosti převodu. K dotazu č. 2: Odepisovat může vždy jen vlastník majetku. Pokud však jde o pronajatý hmotný majetek, který je současně souborem movitých i nemovitých věcí, může odepisovat nájemce na základě písemné smlouvy s pronajímatelem.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Příležitostná práce

Dobrý den, výbor tenisového klubu rozhodl vyplatit hráčům jednorázovou odměnu za za reprezentaci klubu v divizní soutěži. Žádné jiné odměny hráči nedostali. Mohu jim tuto jednorázovou odměnu vyplatit jako příležitostnou činnost? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Pracovněprávní vztah dcera - otec

Dobrý den, moje dcera je OSVČ, já jsem zaměstnán ve státní správě a občas pro ni vykonávám drobné práce jako je údržba provozovny nebo doprava zboží jejím vozem. Nežijeme ve společné domácnosti. Otázka zní: jak oficiálně upravit náš pracovněprávní vztah, jakou mu dát formu (smlouva, dohoda či něco jiného)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den, nejdříve děkuji za rychou odpověď ale mám ještě jeden dotaz, když budu pokračovat v DPP a překročím hodiny za rok/300/ bude smlouva dále platit, ale začnou mi strhávat sociální a zdravotní. Nebo musím přestat dělat a dostat novou smlouvu třeba na DPČ? Jelikož nechci normální pracovní smlouvu, abych nebyla tolik vázaná a musela chodit každý den do práce. Děkuji za odpověd Jelínková


odpovídal(a): Redakce

Plátce DPH

Dobrý den, jsem zaměstnaná, momentálně 1 rok na mateřské a naskytla se mi možnost pronájmu hostince. Zřídila jsem si ŽL s hostinskou činností a na živnostenském úřadě mi bylo řečeno že když jsem na mateřské, tak to mám jako vedlejší činnost. Chtěla bych se však zeptat jak je to s DPH a daněma? Rozjezd mě teď stojí dost peněz (vybavení a zásoby do kuchyně) a vůbec netuším jestli si to budu moct odečíst až budu příští rok platit daně nebo respektivě odhaduji že obrat přes milion budu mít mnohem dříve a nikde jsem se k nějaké dani nehlásila i když EET kasu jsem si koupila a za týden otevírám a chtěla bych se zeptat jestli by nebylo výhodnější se už teď přihlásit k nějakým daním resp. mám nějaké možnosti popř. která by byla výhodnější? Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na autorskou činnost

Dobrý den. Jsem spisovatelka a hraji divadlo pro děti. Současně jsem na mateřské a ráda bych se právě divadlu a prodeji knih více věnovala. Nevím ovšem, zda mám účtovat přes zapsaný spolek, který mám založený, nebo si založit ŽL a dělat to jako vedlejší činnost, nebo účtovat bez ŽL jen dle autorského zákona. Žádnou jinnou činnost než divadla a besedy pro děti a občasný prodej vlastních autorských knih provozovat nehodlám. Po uplynutí mateřské chci na 1/2 úvazek učit v Mš. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Nerezident ČR a daně

Dobry den, jsem fyzicka osoba, obcan Ceske republiky a zaroven jsem rezidentem Spojenych arabskych emiratu. V Ceske republice jsem pouze 20 dni v roce, kde zije pouze moje maminka. Zbytek roku ziji a pracuji v Dubaji. Vlastnim nemovitost v CR i v Dubaji. Me prijmy jsou pouze od meho zamestnavatele se sidlem ve SAE. Od roku 2015 je stredisko zivotnich zajmu SAE. Na zaklade smlouvy mezi CR a SAE c.276/1997 Sb. o zamezeni dvojiho zdaneni a vzhledem ke stredisku zivotnich zajmu v SAE (prace, byt, pratele, pritelkyni a pobyt 340 dni v roce), jsem danovy nerezident CR a nemam povinnost platit dane z prijmu v CR? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den od letošního května jsem v řádném důchodu. Od 3.6. jsem nastoupila na výpomoc do zaměstnání se smlouvou DPP ,mám ji do 30.11.2019 na 300h ročně. Jenomže už jenom za červen mám skoro 100 h, jelikož jsem tam denně na 4h dopoledne./někdy podle potřeby i více/ Vyhovuje mi to, ale nevím co mám dělat , když to mám na 300h za rok,ráda bych v tomto pokračovala dál.Jaká smlouva by pro mne byla výhodnější ?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a studentská brigáda

Dobry den. Nedavno jsem se dozvedela, ze muzu taky podavat danove priznani. Jsem cizinkou, ale bydlim tady uz 6 let. Jsem taky studentkou a na brigade uplatnuji slevu na studenta. Mohla bych ted jeste podat danove priznani? Jaka bude pokuta? Muzu taky podat to za 3 predchozi roky, kdyz jsem nikdy toto nedelala? Vyplati se to pro mne vubec, mam dokumenty od zamestnavatele za rok 2016,17 a 18 a rocne jsem zaplatila tak cca 10 tisic tech dani. Pripadne jestli se muzu nekam stavit pro podrobnejsi konzultaci? Deluji moc krat.


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a prodej do zahraničí

Dobrý den ráda bych se zeptala, jak mám danit zahraniční příjem - prodej výrobků - jakožto osoba invalidní 3. stupně? Výše tohoto příjmu bude nestejný, ale každopádně každý měsíc. Na FÚ mi nejsou schopni poradit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ - Záloha na sociální a zdravotní pojištění (započatý měsíc)

Dobrý den, prosím o radu týkající se povinnosti zaplatit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V roce 2017, v září, jsem se stala OSVČ a celé září i říjen jsem podnikala a platila min. zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V listopadu jsem nastoupila i do zaměstnání (podnikání se stalo vedlejší činností a pojištění hradil zaměstnavatel). V prosinci jsem měla úraz a až do 15.12.2018 jsem byla v pracovní neschopnosti, od 16.12.2018 jsem ukončila zaměstnanecký poměr a přerušila provozování živnosti, současně jsem se ten den přihlásila na Úřadu práce. Měla jsem v prosinci 2018 povinnost uhradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Předem děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.