Pro účely zpracování přiznání daně z příjmů…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 24.03.2000 00:00


Pro účely zpracování přiznání daně z příjmů fyzických osob za rok 1999 ze závislé činnosti,funkčních požitků a z kapitálového podnikání (jiný příjem nemám a používám tiskopis typu B) si nejsem jist zda správně chápu způsob výpočtu základu daně z výnosů prodeje zahraničních cenných papírů(akcií).Přes brookerskou společnost obchoduji s akciemi cizích podniků na americkém trhu.Brookerská společnost je česká akciová společnost s řádným povolením k obchodování na cizích burzách,zapsaná v Obchodním rejstříku, která zprostředkovává na základě smlouvy mé pokyny k nákupu či prodeji.Prostředky k nákupu skládám (nebo odčerpávám) průběžně podle potřeby na(z) účet brookerské společnosti přímo v USD, nebo v Kč, potom je brookerem převeden na USD.Nákupy i prodeje,stejně jako poplatky spojené s nákupem i prodejem se uskutečňovaly v USD,průběžně v roce 1999.Některé prodeje jsem učinil i dříve než za 6 měsíců a ty tedy nejsou osvobozeny od daně. Používá se pro přepočet USD na Kč jeden kurs pro všechny operace v roce 1999 (a který), nebo vždy kurs vyhlášený ČNB v den uskutečnění nákupu ( pro ocenění nákladů nákupu) nebo prodeje ( pro ocenění tržby z prodeje)? Jak se započítávají do nákladů i poplatky spojené s nákupem a prodejem? Jak postupovat v případě, že některý z prodejů byl se ztrátou, celkově však bylo dosaženo zisku?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Naše odpověď vychází z předpokladu, že obchodování s c.p. provádíte pouze jako soukromá osoba - tedy, že tyto c.p. nejsou v obchodním majetku pro podnikání. Nejprve k otázce kurzu pro přepočet cizích měn na Kč. V popsaném případě je třeba použít jednotný kurz podle § 38 zákona o daních z příjmů. Tento kurz se stanoví jako roční průměr kurzů stanovených ČNB poslední den každého měsíce ve zdaňovacím období. Vlastní zdanění příjmů z prodeje c.p. se provádí podle § 10 (ostatní příjmy) zákona o daních z příjmu. Zdaňují se však pouze obchody, u kterých nebyla překročena lhůta 6 měsíců mezi nákupem a prodejem. U ziskových a ztrátových obchodů je postup následující : V § 10 odst.4 téhož zákona se říká: "jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než příjem, k rozdílu se nepřihlíží". Příjem z prodeje cenných papírů lze však považovat za tzv. "jednotlivý druh příjmu". To znamená, že v rámci příjmů z prodeje c.p. lze kompenzovat ziskové a ztrátové obchody. Celkovou ztrátu z prodeje c.p. však nelze uplatňovat oproti jakýmkoliv jiným příjmům. Ve Vašem případě to tedy znamená, že v 6. oddílu daňového přiznání v tabulce č.4 uvedete "příjmy z prodeje cenných papírů", celkovou výši těchto příjmů a dále výdaje s nimy spojené, do sloupce 4 uveďte rozdíl příjmů a výdajů. Bude-li tento rozdíl záporný, již se dále nezohledňuje. Bude-li tento rozdíl kladný, vstupuje do Vašeho dílčího základu daně podle § 10. Dále ještě k výdajům - výdajem k příjmu z prodeje c.p. jsou kromě ceny pořízení c.p. také výdaje související s uskutečněním prodeje a platby za obchodování na trhu s c.p. při pořízení c.p. Zde je však na místě upozornění, že nelze uplatňovat žádné výdaje související s příjmy z prodeje c.p., které jsou od daně osvobozeny (byla překročena lhůta 6 měsíců). Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Měsíční daňový bonus

Dobrý den, zaměstnankyně má min. mzdu a uplatňuje měsíční DB na 1 dítě. V březnu má OČR a vyměř. základ 7964. Mně vychází DB 1732 Kč, ale na Vaší kalkulačce jen 1267. Je tam limit? Na FÚ mně řekla, že ne. Prosím o vysvětlení, co je spávně. 



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.