Náš dotaz: Jsme 3 spoluvlastníci objektu s…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 28.04.2004 08:37


Náš dotaz: Jsme 3 spoluvlastníci objektu s nebytovými prostory, který pronajímáme jako kanceláře podnikatelským subjektům - plátcům i neplátcům DPH. Objekt je soukromým vlastnictvím spolumajitelů, podíly všech jsou stejné, objekt není v obchodním majetku žádného ze spolumajitelů a ani výhledově se s touto alternativou nepočítá. Všichni tři spolumajitelé podnikají jako fyzické osoby s vlastní podnikatelskou činností, všichni jsou plátci DPH, u kterých je v současné době formou účtování o příjmech a výdajích daňová evidence. Doposud byla pro pronajímaný objekt vedena samostatná evidence příjmů a výdajů, smlouvy o pronájmu a následné faktury byly vystavovány bez DPH jménem všech tří spoluvlastníků, pouze pro tento objekt je používán jeden společný účet, vedený na jména opět tří spolumajitelů.Výsledek hospodaření byl rozdělován jednotlivým spoluvlastníkům, kteří jej zahrnuli v přiznání k dani z příjmů jako příjem dle § 9. Jak bude třeba postupovat ve vazbě na nový zákon o DPH v souvislosti s poskytováním pronájmu těchto nebyt. prostor a fakturací pronájmu a pod. se současným zachováním jiných podnikatelských aktivit spoluvlastníků, např. kdo vystaví daňové doklady a s jakými identifikačními čísly za pronájem ( fakturováno bude plátcům i neplátcům DPH) , kdo povede evidenci DPH, jak se příp. promítne DPH k pronájmu do výsledků jiné podnikatelské činnosti spoluvlastníků, nebo jakou vůbec zvolit formu poskytování pronájmu nebyt. prostor ve společně vlastněném objektu. Je možné fakturovat neplátcům pronájem s DPH? Děkuji předem za odpověď. ing. arch. F. Příborský Ke Kamenci 1482 530 03 Pardubice e-mail: priborsky@archcen.cz

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 27.04.2004 17:57


Vážený pane inženýre. Děkuji za Váš zájem o naše služby a za provedenou úhradu. Pokud byste k této placené odpovědi potřebovali nějaké doplňující informace nebo konzultaci, kontaktujte mě, prosím, na tel. 461 722 283, faxu 461 542 999 nebo mailem na adresu petr.dytrich@atlas.cz. Děkuji. A nyní k Vašim dotazům. Předně musím říci, že toto konkrétně je jeden z nevyřešených problémů nového zákona o DPH. Proto následující informace berte, prosím, jako informace vycházející ze současného stavu poznání nového zákona a dosud provedených výkladů k němu. Není vyloučeno, že v brzké době bude novela zákona, nebo se, jak tomu bylo za posledního půl roku několikrát, změní i výklad k danému problému. Z Vašeho dotazu jsem pochopil, že nemáte založeno sdružení podnikatelů podle obč.zák., i když se chováte, jako byste jej založeno měli. Je-li tomu skutečně tak, potom bych navrhoval následující postup. Písemnou dohodou všech spoluvlastníků pověřit jednoho z nich vedením daňové evidence za tento dům. Tím bude vyřešen problém DIČ na daňových dokladech (bude se uvádět toho, kdo povede daňovou evidenci), vedení přehledu pro DPH, vykazování i placení DPH (opět ten, kdo povede daňovou evidenci). Protože tento spoluvlastník všechny tyto příjmy a výdaje zahrne do své daňové evidence. Problém je v tom, že jste dosud nájem nedanili DPH a proto i nadále DPH nebudete uplatňovat (osvobozeno podle § 56, odst.4 zákona o DPH; možnost rozhodnout se, že budu danit DPH podle § 56, odst.5 zákona o DPH ? je po lhůtě). V důsledku toho potom tomuto spolumajiteli vzniká povinnost krácení DPH na vstupu podle koeficientu. Vyrovnání s ostatními spolumajiteli se potom provede klasickými daňovými doklady (přeúčtování poměrné části nákladů a výnosů mezi spolumajiteli, vč.DPH na vstupu i výstupu). Celá tato problematika je velice složitá a proto Vám, vážený pane inženýre, doporučuji prostudovat nový zákon o DPH a současně s tím se zúčastnit i školení k tomuto zákonu. Mám nyní na mysli krácení koeficientem, uplatňování DPH na vstupu vhledem k tomu, že jsou v objektu bytové i nebytové prostory, opravy, modernizace, rekonstrukce, nájem tuzemskými osobami, osobami ze států EU nebo osobami z třetích zemí atd. Zvážil bych i možnost, zda za tímto účelem nezaložit právnickou osobu (s.r.o., družstvo), nemovitost vložit do jejího majetku a hospodařit s ním. Možná, že je to zcestné, protože nevím o jaký objekt se jedná, kde se nachází, jak je veliký, složení nájemníků, výše ročního nájemného atd. Chtělo by to ekonomickou analýzu před tímto krokem a podnikatelský záměr. Pokusil jsem se Vám, vážený pane inženýre, odpovědět podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a podle mých současných znalostí nového zákona o DPH. Nedělám si ?patent na rozum? vzhledem ke krátké době od schválení tohoto zákona parlamentem. Doba nám jistě ukáže. Snad jsem Vám alespoň trochu pomohl. S pozdravem JUDr.Petr Dytrich.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď