Vážený pane, s radostí jsem si narazil na Vaše…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 06.04.2004 02:21


Vážený pane, s radostí jsem si narazil na Vaše webové stránky a s potěšením jsem nalezl odkaz na Vaši poradnu s nadějí, že by jste mi snad mohl pomoci s mým problémem. Stal jsem se jako nejeden z mála občanů tohoto státu podvedeným a okradeným klientem Union banky. U tohoto peněžního ústavu jsem měl jak finance soukromé (BÚ, DÚ, TV), tak i finance určené pro podnikání (BÚ, TV). Je nutno dodat, že jsem OSVČ a účtuji v JÚ. Můj první problém nastal po uzavření výše zmíněného ústavu, kdy , ač jsem na to své zákazníky upozorňoval, mi poukázali na účet platby za poskytnuté služby. Předtím,cca 14dní před uzavřením, se mi podařilo po dlouhé době, cca 2 měsíce po splatnosti, vymoci větší část peněz od dlužníků,ty rovněž zůstaly v bance. Dále pak k mému překvapení mi u FPV (Fond pojištění vkladů) všechny vklady sečetli a k výplatě u FPV jsem sice doslat ekvivalent 25 OOO EUR, což ale činí cca 1/3 celkové části financí (ne 90% z každého vkladu,jak si mnozí představují, ale z celku). Zbývající 2/3 jsou postoupeny jako pohledávka ke "Konkurzu". Po konzultacích s různými osobami zabývajícími se účetnictvím a daněmi (různí účetní, ekonomové i zam.kontrolního oddělení FÚ) mi bylo řečeno, že musím zaplatit i daň z peněz, které do banky přišly, kterými já nemohu disponovat a ani je tudíž nemohu považovat za nějaký příjem. Bylo mi navrhováno přejít zpětně od začátku roku 2003 na PÚ, kde byla údajně možná tvorba opravných položek. Tak jsem si nechal přepracovat účetnictví na podvojné. Ke konci roku však údajně MF tuto možnost zrušilo. Po předběžných propočtech mi DPFO vychází na cca 15-ti! násobek toho co běžně platím. Je dvojnásobek rozdílu mezi příjmy a výdaji za běžný účetní rok. Tato odvedená daň by byla pro mne i mou rodinu likvidační. Lze peníze zůstavší v bance, alespoň zaúčtovat jako finance na průběžných položkách či je uplatnit jako ztrátu, či nějaký daňový výdaj? Proč mám platit z něčeho, co není mým příjmem ale je pro mne ztrátou? Cítím v tomto státě bezmocnost vůči strohým a problémy neřešícím paragrafům(nikdy předtím asi nebylo potřeba nic řešit a pokud se tento problém nedotkne našich politických špiček). Byl bych Vám vděčen za každou jakoukoliv konstruktivní radu či návod, jak předejít tomu, abych byl od státu, prostřednictvím tak nehorázné daně z příjmu, už poněkolikáté okraden. Děkuji za pochopení a předem děkuji za poskytnutou pomoc. Jsem s pozdravem

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 08.04.2004 07:24


Teď nevím, zda mám odpovídat na alternativu JÚ nebo PÚ. Daňové přiznání jste již podal a předpokládám, že jste jej podal za PÚ. Není mi známo, že by pro rok 2003 MF ČR zrušilo tvorbu opravných položek k pohledávkám. Takže pokud je pohledávka nedobytná nebo ?problémová?, je možné, dokonce povinnost, na ni tvořit OP. Neznám Vaši finanční ani podnikatelskou situaci a proto se mi těžko radí, ale pokusil bych se v FÚ projednat možnost splátek daně. Je třeba si ale uvědomit, že to bude dražší o úrok z odložené částky ve výši 140 % diskontní úrokové sazby České národní banky platné první den kalendářního čtvrtletí.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď