Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, jak mám dostat…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 26.02.2004 12:30


Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, jak mám dostat z JÚ (vyřadit) staré, nevymahatelné a promlčené pohledávky, které stále eviduji a stále dokola je píši v daňovém přiznání. Konkrétně jde o pohledávku: 1. z roku 1993 za firmou s.r.o., které již skončila v konkursu. Jde o částku 191.765,- Kč (je to zbytek původní částky a je již bez DPH). Firma je již z OR vymazána. 2. z roku 1995 za fyzickou osobou v částce 103.370,- Kč, kde je i DPH 3. z roku 1996 za fyzickou osobou v částce 40.000,- Kč (je to zbytek původní částky a je již bez DPH). FO již ukončila činnost. Zdá se mi zbytečné tyto pohledávky stále evidovat, když jsou nevymahatelné, ale nevím jak je z evidence vyřadit, aby mne finanční úřad nepodezíral z daňového úniku. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 25.02.2004 16:17


Děkuji za Váš zájem o naše služby a za provedenou úhradu. Pokud byste k této placené odpovědi potřebovali nějaké doplňující informace nebo konzultaci, kontaktujte mě, prosím, na tel. 461 722 283, faxu 461 542 999 nebo mailem na adresu petr.dytrich@atlas.cz. Děkuji a jsem s pozdravem JUDr.Petr Dytrich. Vyřazení se děje na základě rozhodnutí podnikatele. Takové rozhodnutí je třeba ale doložit doklady. Takže k pohledávce č.1. Pokud byl konkurz ukončen a společnost byla vymazána z OR, musíte mít rozhodnutí soudu, ve kterém je konstatováno, že Vaše pohledávka nebude uspokojena. Tímto dokladem doložíte Vaše rozhodnutí o vyřazení pohledávky z evidence. Obecně se vyřazení provádí tak, že do knihy odeslaných faktur zapíšete datum zaplacení pohledávky, které bude shodné s datem, ke kterému jste se rozhodl pohledávku vyřadit. Do poznámky potom uvedete text "vyřazena" a ke knize přiložíte rozhodnutí soudu. K pohledávce 2 - vyřazení provedete obdobně, ale s tím, že nemáte žádný doklad od soudu. Ten nahradíte vlastním písemným sdělení, ve kterém uvedete, že jste zaplacení upomínal dopisy ze dne ... a uvedete data, že dlužník nereagoval nebo jak reagovat atd. Prostě popíšete stručně celý vývoj vymáhání pohledávky. Na závěr uvedete, že pohledávka je na základě shora uvedeného promlčená a nevymahatelná a proto ji vyřazujte z evidence. Postup vyřazení bude stejný jako add.1. Navíc můžete uplatnit snížení DPH o částku u této pohledávky. To provedete tak, že do evidence DPH zapíšete položku "odpis pohledávky" a do uskutečněných plnění (DPH na výstupu) uvedete částku DPH z původního daňového dokladu mínusem. Tím se Vám sníží DPH na výstupu pro toto zdaňovací období (měsíc, čtvrtletí). Nedoporučuji to dělat zpětně, abyste nemusel podávat dodatečné přiznání k DPH a nevystavoval se nebezpečí kontroly. K pohledávce 3 - Postup bude stejný jako add.2. Trochu nerozumím Vašemu pojmu "je již bez DPH". Myslím si, že jste si již DPH z nezaplacené částky uplatnit, jak uvádím v add.2. Pokud je tomu jinak, obratťe se na mě přímo na adresu petr.dytrich@atlas.cz a dořešíme to.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď