Pekny den, je mozne po koupi osobniho automobilu…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 02.03.2003 22:16


Pekny den, je mozne po koupi osobniho automobilu nechat prestavet na "osobni automobil specialni montazni" a posleze odecist DPH? Dekuji za odpoved. S pozdravem

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 13.03.2003 11:39


Oporu najdete v poky nu D 130: D-103 Pokyn Ministerstva financí o uplatňování daně z přidané hodnoty u některých motorových vozidel Referent: Ing. Paikert, tel. 2454 2290 Č. j. 181 - 1157/1995 ze dne 15. února 1995 Pro uplatňování daně z přidané hodnoty u motorových vozidel, zejména pak osobních automobilů, které mají z hlediska zákona o DPH specifické postavení mezi ostatním zbožím se vychází z jednotlivých ustanovení zákona č. 588/1992 Sb., o DPH ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákona"). V tomto metodickém pokynu jsou vymezeny pouze otázky vyplývající ze specifického postavení osobních automobilů a některých dalších motorových vozidel, které se odrážejí i v systému uplatňování daně z přidané hodnoty. Paragraf 19 "zákona" zakazuje uplatnění nároku na odpočetdaně na vstupu při nákupu osobního automobilu, a to i formou finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci ze vstupní ceny, pokud není tento osobní automobil určen k dalšímu prodeji, a to opět i formou finančního pronájmu s následnou koupí najatého osobního automobilu. To znamená, že zákaz odpočtu se týká výhradně osobníchautomobilů, které jsou definovány pro potřeby "zákona" v § 2, odst. 4 písm. m), jako silniční motorové vozidlo, které má v technickém průkazu zapsanou kategorii osobní automobil nebo M1. Pokud tento zápis kategorie v TP chybí, vymezuje se zvláštním předpisem, kterým je vyhláška FMD č. 41/1984 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích ve znění vyhlášky č. 248/1991 Sb. a prováděcími předpisy k těmto vyhláškám (např. Podmínky pro zařazení vozidel do skupiny užitkových vozidel kategorie N1 - Správa pro dopravu MHPR č. j. 155 570/91-512). Z těchto "Podmínek" vyplývá možnost zařadit i užitkové verze vozidel vzniklých z osobních automobilů kategorie M1 do kategorie N1, u které je samozřejmě při nákupu nárok na odpočet daně na vstupu. Proto je velmi důležité při přihlašování vozidla na Dopravním inspektorátu trvat na správném zatřídění z hlediska kategorie vozidla, aby chybným zápisem do technického průkazu nebyl znemožněn nárok na odpočet daně na vstupu. Do kategorie vozidel N1 lze zařadit užitkové verze osobních automobilů s otevřenou karoserií typu valník, pick-up nebo nosič výměnných nástaveb (nákladní, speciální ap.) jejichž celková hmotnost nepřesáhne 3 500 kg. Dále lze zařadit do kategorie N1 i automobily s uzavřenou karoserií, jejichž celková hmotnost nepřevýší 3 500 kg a splňují tyto podmínky: - přeprava osob je obvykle jen na předních sedadlech (nejvýše 3 osoby), použití dvojkabiny nebo dvou řad sedadel je možné jen v případě, že ložný prostor má nejméně stejnou délku jako dvojkabina nebo prostor pro přepravu osob, - za sedadly je pevná přepážka zabraňující proniknutí přepravovaných věcí a materiálů do prostoru posádky. Do výše sedadel musí být tato přepážka z plného materiálu, pokud nejsou použity opěrky hlavy musí být přepážka doplněna až ke stropu v celé šířce vozidla, přičemž způsob provedení a materiál přepážky nad sedadly je libovolný, - do ložného prostoru musí být možné naložení krychle o hraně 750 mm a její uložení v celé základní ploše na rovné podlaze, - boční okna v ložném prostoru mohou být jen tehdy, je-li jejich spodní hrana výše než 1 300 mm nad podlahou, je-li ložný prostor nižší, připouští se okna jen v pravých bočních dveřích vedoucích do tohoto prostoru, ostatní boční okna (zejména při přestavbě) musí být nahrazena pevným neprůhledným materiálem pevně spojeným s karoserií (zabarvení původních skel či použití neprůhledné folie je nepřípustné), - kotevní místa pro bezpečnostní pásy u odstraněných sedadel (v ložném prostoru) musí být trvale znehodnoceny, neboť přestavba vozidla na kategorii M1 další úpravou karoserie není přípustná. Účinnost: od 1. ledna 1995 I. náměstek ministra financí ČR: Ing. Jan Klak , v. r.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď