Manželé - manžel podniká a používá k podnikání OA…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 19.11.1999 00:00


Manželé - manžel podniká a používá k podnikání OA pronajatý na finanční leasing. Tento pronájem končí až v roce 1999, ale on chce živnost ukončit v roce 1999 a tento leasing převést na manželku, která má také firmu a auto by používala k podnikání. Může manžel manželce fakturovat dosud daňově neuplatněnou část nájemného z hlediska společného jmění manželů? Pokud by manžel podnikal až do roku 2000, řádně by ukončil leasing a auto by zařadil do obchodního majetku, za jak dloudo může z majetku vyřadit? Může poté manželka používat toto auto i bez zařazení do svého OM a do nákladů si dávat základní náhradu i náhradu za pohonné hmoty? Věra Plešingerová

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Předpokladem fakturace mezi manžely je zúžení společného jmění manželů. Pokud toto zúženo nebylo , fakturovat nelze (nedokážeme si představit ani úhradu faktur, neexistují vlatně vlastní finance manželky). Co se týká lhůty pro vyřazení z OM, zákon o daních z příjmů upravuje pouze povinnost zařadit po ukončení leasingu najatou věc do obchodního majetku. Následující den je tedy možné majetek vyřadit - pozor však, právě tímto krátkodobým zařazením budete muset pro možnost uplatnění osvobození počkat s prodejem automobilu 5 let od data vyřazení. Pokud nebude proveden převod smlouvy na manželku, pak po vyřazení automobilu z OM manžela : Zákon o daních z příjmů vysloveně počítá s tím, že jedna věc, která náleží do SJM, může tvořit obchodní majetek pouze jednoho manžela. Pokud v §24 ods.2)písm k)tvrdí, že u vlastního automobilu nezahrnutého do majetku poplatníka ani v současnosti ani v minulosti lze v nákladech uplatnit základní náhradu i náhradu za pohonné hmoty, pak Vámi navržená konstrukce tomuto ustanovení plně vyhovuje a manželka si může vyplácet obě dvě náhrady (nikde nenalézáme žádné jiné omezení).


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Mezistátní obchod

Dobrý den, Můj dotaz má několik podotázek ale obecně se budu ptát "Prodej zboží a odvod dph v rámci EU" Chceme rozjet tzv. dropshipping kde je zahraniční dodavatel který odesílá zboží přímo koncovým zákazníkům (zákazník nemusí být občan žijící v ČR). 1. Musím založit sro rovnou stím, že musím být plátce dph? 2. Jaký je skutečný reálný výnos, jaké faktory mohou cenu ovlivnit legislativně? Třeba pokud koupím zboží za 100,-Kč za kolik musim prodat abych vydelal staci jen z prodane ceny odecist dph a naklady na koupi zbozi ? Zboží by šlo ze skladů v EU. Napriklad ze Spanelska do CR. 3. Pokud mám sídlo v ČR nakoupím od dodavatele v itálii a prodám do německa kde je povinnost hradit DPH? 4. Pokud zaplatim cenu s dph u dodavatele v zahranici jakym zpusobem se stim vyporadat kde mam zadat o vraceni DPH? Dekuji za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani při invalidním důchodu

Dobrý den, kamarádka žije už 20 let s druhem, ten má skoro rok invaliditu 3. stupně, jak mají postupovat při daňovém přiznání, má družka na druha nějaké odpočty? Nebo si má jako invalidní důchodce podat sám daň. přiznání. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Co spadá do obratu k povinné registraci k DPH (s.r.o.)

Dobrý den, obracim se na vas s otazkou ohledne obratu pro povinnou registraci k DPH u s.r.o.: co se do něho počítá a co ne. Chtěla bych poprosit o radu. Jsem cestovní agentura a nakupuji a prodávám letenky do ruznych zemí. Letenky jsou osvobozeny od DPH dle § 67, § 68, §69 a § 70. Otázka je zda se obrat z těchto letenek započítává do obratu pro případnou povinnou registraci. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň podaná zaměstnavatelem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Minulý rok jsem nastoupila do práce v červenci, do června jsem byla nezaměstnaná. Roční zúčtování daně mi letos dělal zaměstnavatel, pracovní činnost jsem s ním však k 31.3.2019 ukončila. Nyní mi od něj přišel výplatní pásek, kde bylo i roční zúčtování daně, podle které mi vznikl přeplatek 12500,-, ovšem zaměstnavatel mi na daních vrátil jen 6500,-, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to možné? Neměl mi důvod nic strhávat. A částku, kterou mi vrátil na daních vím, protože jsem byla od února na neschopence, takže mi od zaměstnavatele již nemělo nic přijít. Lze popřípadě zjistit na FÚ jaký přeplatek mi vznikl, kvůli případné kontrole? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, mám dotaz. Jsem zaměstnanec u německé firmy, ale trvalé bydliště mám v ČR. Firma nás posílá za prací po celé Evropě. V roce 2016 jsem byl v Norsku 1,5 měsíce. O rok později mi přišel dopis z Norského úřadu, že mám zaplatit daň z příjmu a do dnešního dne mi chodí upomínky. Kontaktoval jsem mojí firmu jestli částku mám uhradit a bylo mi řečeno, že ne. A když jsem dělal řádné daňové přiznání tady v Čechách, tak jsem zdanil i příjmy z Norska. Tak by mě zajímalo co mám dělat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mobilní dům

Dobrý den, do jaké odpisové skupiny zařadím mobilní dům. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPČ a daně při (ne)podepsaném prohlášení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden případ. Zaměstnanec pracoval od února do března na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde podepsal růžové prohlášení na rok 2019. V dubnu už u něj nepracuje a pracuje u jiného zaměstnavatele na DPČ. Zároveň je na ÚP a měsíční výdělek na DPČ činí 2500 Kč. Musí za něj tento zaměstnavatel odvádět daně? Předem moc děkuji za odpověď! S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení penzijního pojištění

Končí mi penzijní pojištění, na které mi přispíval zaměstnavatel i stát. Chci jej ukončit a požádat o jednorázovou výplatu naspořených peněz. Budu povinna něco dodanit, či jen přijmu částku, kterou mi pojišťovna pošle?


odpovídal(a): Redakce

Vína jako dárky pro zákazníky z pohledu daně z příjmů a DPH

Dobrý den, Mám dotaz ohledně odpočtu DPH u vína, které je zákazníkům věnováno jako dar při nákupu. účetnictvím. Pomáhám mému kamarádovi s daňovou evidencí, protože jeho účetní šla do důchodu. Podniká s desinfekčními prostředky, ale jako dárky dává svým zákazníkům víno. Může se toto víno odečíst v DPH? Popřípadě musí mít přesně dohledatelné počet vín= počet nálepek? Kupuje si normálně láhve, a pak na ně lepí nálepky s logem firmy a poděkováním. Jedná se o tiché víno, nikoli šumivé. Ta bývalá paní účetní toto v DPH uplatňovala, ale já si nejsem úplně jistá, a nechci se moc opírat o to jak dělala věci ona, protože jsme museli i některé věci opravovat....., a z toho co jsem našla na internetu mi to taky není úplně jasné. Ďekuji moc předem za každou dobrou radu a odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

DPP zdravotní a sociální pojištění, daňové přiznání

Zdravím, měl bych dotaz. Na konci dubna mi končí smlouva na HPP a od května chci na pár měsíců nastoupit jenom na DPP k jinému zaměstnavateli. Co jsem se dočetl tak se zdravotní a sociální pojištění platí, když mzda bude vyšší než 10000 Kč, chtěl bych se ale zeptat, kdyby se stalo, že nějaký měsíc neodpracuji celý, tedy nebudu mít více než 10000 ale budu chtít/potřebovat zaplatit zdravotní a sociální, jak to mám udělat? U HPP jsem podepisoval takový papír, že pokud vydělám méně než 10000 tak mi zdravotní a sociální strhnou i tak, je u DPP možnost něčeho takového? Nebo se budu muset přihlásit jako OBZP a zaplatit si zdravotní sám? Rovnou bych se i zeptal na další otázku ohledně daňového přiznání. Dočetl jsem se, že daňově přiznání mají povinnost podávat osoby, které pracují pro více než jednoho zaměstnavatele. Je tím myšleno pokud pracuji pro oba současně (například jdu na ranní do 1.zaměstnání a na odpolední do 2.) nebo pokud budu třeba do půlky měsíce pracovat v jednom zaměstnání, tam skončím třeba 15. a od 16. nastoupím do 2., tedy budu v 1 měsíci ve 2 zaměstnaních a nebo i pokud k poslednímu dni v měsíci ukončím pracovní poměr a od 1. dne dalšího měsíce nastupuji do nového?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.