FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VYŘIZOVÁNÍ PŮJČKY

odpovídal(a): Redakce

Jaký úvěr vybrat?

Dobrý den, plánujeme s přítelem stavbu rodinného domu. Pozemek přítel již má, rozpočet stavbu činí přibližně 2.500.000 Kč. Naše úspory činí asi 1.200.000 Kč (asi 600 tisíc máme na stavebním spoření a 600 tisíc na spořících účtech). Chtěla bych se informovat jak nejlépe bydlení financovat. Zda použít v našem případě úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku nebo kombinaci obou dvou produktů. Jakou doporučujete zvolit fixaci? Velice Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jde ručit bytem v paneláku?

Dobrý den, pokud si budu brát hypotéku na byt v paneláku, tak mohu ručit tímto bytem? Odhadcní cenu bytu si nechám udělat nebo si jí banka udělá sama? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na chatu, 100 %

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co si myslíte o následujícím postupu banky. Chceme s manželem koupit chatu s pozemkem v Říčanech. Nemáme žádné vlastní prostředky, takže potřebujeme hypotéku 100 % LTV. To jsou dva hlavní zásadní a nepřekonatelné problémy - jedná se o rekreační objekt (to, že tam budemem bydlet trvale samozřejmě nikoho nezajímá) a dostat v dnešní době stoprocentní hypotéku je asi nesplnitelný sen. Při výběru banky jsme tedy byli velmi omezeni a žádost byla tedy podána 29.9.2009 do Komerční banky. Tam nás projeli bankovními registry a nečekaný problém byl na světě. Ukázalalo se, že u GE Money bank visí blíže nespecifikovatelný nepovolený debet 3.400 Kč. Zjistili jsme, že se jedná o pozůstatek z nevyužívaného ale bohužel nezrušeného účtu, o jehož existenci banka nezaslala ani jediný dopis či upomínku. Jeli jsme tedy okamžitě na pobočku, kde byl účet veden, částku zaplatili a do tří pracovních dní nám vystavili potvrzení, že jim nic nedlužíme. To bylo 7.10.2009. Toto potvrzení jsme okamžitě zaslali do KB, kde ale bohužel prohlásili, že stejně musí počkat, až se to načte do registrů. 2.11.2009 nám bylo sděleno, že nám propadly potvrzení o příjmech od zaměstnavatele a že tedy musíme dodat aktuální. To jsme učinili a 18.11.2009 nám bylo sděleno, že Z REGISTRŮ JE TO SMAZANÉ, ale že naši hypotéku musí schválit ředitel. Poté jsme se dozvěděli, že mezi námi a poskytnutím hypotéky stojí již pouze jeden papír. Máme žádat GE Money bank o potvrzení, že nás vymažou z registrů. Na pobočce GE absolutně netuší, co po nich chceme, řekli, že bohužel žádné takové potvrzení vydat nemohou a že všem dosavadním "dlužníkům" stačilo potvrzení o tom, že nic nedluží. Můžete někdo poradit, co dělat a zda je postup Komerční banky standartním postupem?


odpovídal(a): Redakce

Předčasná splátka úvěru

Dobrý den, ještě jeden dotaz. Pokud bych měl hypotéku např. na 20 let, je možné jí splatit např. za 10 let bez finančních sankcí? Četl jsem, že u některých úvěrů, pokud se splatí předčasné banka účtuje sankce. Děkuji za odpověď. Zdraví MArtin


odpovídal(a): Redakce

Panelový vs. cihlový byt

Dobrý den, přemýšlím o hypotéce na koupi bytu a mám na Vás dotaz, v čem je v lepší koupit byt v cihlovém domě, než byt v paneláku? Z hlediska investice do budoucna jsem slyšel, že je lepší koupit byt v cihlovém domě? Ale nevidím v tom rozdíl, jestli cihlový či panelový dům? Děkuji za odpověď. Nashlednou.


odpovídal(a): Redakce

Čím se ručí u hypotéky

Dobrý den, ještě se vracím k hypotéce. Musím mít u každé hypotéky ručitele? A také musím ručit nemovitostí? Nebo jsou nějaké hypotéky bez ručení nemovitosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Budou úvěry dražší?

Dobrý den, ještě se vracím k hypotéce na bydlení. Myslíte si, že v příštím roce hypotéky porostou, respektive budou dražší úvěry? Četl jsem, že v příštím roce má totiž ČNB zvyšovat reposazbu, což se odráží právě v hypotékách, že budou dražší. A déle mě ještě zajímá, jestli krátkodobá fixace je v podstatě výhodnější, než dlouhodobá fixace? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Získám hypotéku na panelák?

Dobrý den, mám na Vás dotaz? Je v dnešní době reálné dostat hypotéku na byt v paneláku, pokud můj čistý měsíční příjem činí 18 000 Kč? A chci se zeptat, jak je to s fixací? Vyplatí se krátkodobá fixace nebo dlouhodobá fixace úroku, popř. na kolik let? A déle se chci zeptat, zda je lepší vzít hypotéku letos nebo příští rok - co je výhodnější? Děkuji za odpověď. Nashledanou . Marek


odpovídal(a): Redakce

Výši hypotéky mi snižuje úvěr na auto

Dobrý den, chtěl bych si vzít hypotéku na byt, ale limituje mě stávající úvěr na auto. V této situaci výše hypotéky není dostačující. Je nějaká možnost "rozpustit" úvěr na auto do hypotéky? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Krize a recese

Dobrý den, mám ještě dotaz tak trošku mimo poradu nebo jestli mi můžete poradit kam se mám obrátit na otázky, který se týkají výhradně ekonomie? Ekonomická krize je v podstatě ekonomická recese? Dá se to tak pojmout? Děkuji za odpověď. S pozdravem Marek



odpovídal(a): Redakce

Nárok na příspěvek na bydlení

Dobrý den. Je mi 20 let. Jsem na SŠ. Bydlím pouze s otcem a matka na mě posílá měsíčně alimenty. Dojíždím do školy jinam a jsem na internátu. Zajímalo by mě jestli nemám nárok na příspěvek na bydlení nebo na cestovné. Tedy pokud jako student mám vůbec na nějaké příspěvky nárok. Děkuji moc za odpověď, hezký den. Maláková


odpovídal(a): Redakce

Samoživitelka a úvěr SFRB

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem samoživitelka na mateřské dovolené je možné požádat o dotaci na koupi bytu?a jaké formuláře a potvrzení na to potřebuji?


odpovídal(a): Redakce

Miminko a úvěr

Dobrý den, získal jsem úvěr od banky,ale smlouva ještě není podepsaná a mezitím jsme zjistily,že čekáme další miminko,o čemž banka neví.Tak bych se chtěl zeptat jak moc,po přiznání této skutečnosti bance,to ovlivní posuzování úvěru? Předem moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Co je to úvěr?

Dobrý den, obvykle platí, že u půjčky v hotovosti je vyšší úroková sazba, než u úvěru? Musí bý také půjčka něčím zajištěna nebo to platí jen u úvěru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

RPSN

Dobrý den, chci se zeptat ,,RPSN“ zahrnuje i poplatek za sjednání spotřebitelského úvěru a poplatek za vedení úvěrového účtu? Nebo je RPSN čistě jen úroková sazba např. 15 %? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Voba úvěru, pojištění. Odpočet

Dobrý den, chtěla bych s přítelem vlastní bydlení. K dispozici máme 3 stavební spoření, 2x u rajfky - jedno na cíl. částku 200tis a druhé na 500tis, dále spoření u českomoravské stavební spořitelny na cílovou částku 500tis. Všechna spoření jsou uzavřena za starých podmínek, takže už jsem splnili dobu 5let a nyní v nich dále pokračujeme. Celkem máme i s dary od rodičů (600tis) a financemi na stavebkách (400tis) k dispozici 1mil, potřebujeme půjčit ještě milion ze stavebka. Jak postupovat? Musíme navýšit cílovou částku u jednoho ze stavebních spoření na cca 1,5mil? Dovolí nám spořitelna vložit k tomu spoření jednorázově několik set tisíc abych splnili 40% z částky a vyhnuli se překlenovacímu úvěru nebo budeme muset dospořovat pravidelně každý měsíc po malých částkách a pak teprve dostaneme řádný úvěr? U rajfky je úvěr 3,5% a u čmss 3,7%, nevýhodou je že rajfka má nějaké podmínky ohledně minimální měsíční splátky vyšší než čmss (0,8% z cílové částky což by bylo 12tis). Nevím od kterého spoření vzít úvěr? Myslíte, že by se s nimi šlo nějak domluvit? Chtěla bych splácet cca 4-5tis měsíčně a případně pak úvěr vyplatit. Ještě by mě zajímalo jak je to s pojištěním úvěru proti smrti. Někde jsem četla, že při smrti banka celý úvěr zaplatí. Přítel má příjmy 20tis čistého. Kdybych zemřela zaplatí banka úvěr? Neřekne třeba že vydělává dost a je schopný splácet, tak mu nic nedaji? Dozvěděla jsem se o odečtu úroků z úvěru od daňového základu.Vyplatí se v našem případě podávat daňové přiznání? Kolik asi tak tímto ušetříme?


odpovídal(a): Redakce

Úvěr SFRB na rekonstrukci v domě?

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda dostaneme úvěr SFRB na rekonstrukci v domě u rodičů,pokud oni jsou majitelé.Po rekonsrukci vznikají dvě samostatné bytové jednotky.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Budou sazby příští rok nižší?

Dobrý den, jsem 26 letý student doktorského studia VŠ a rád bych si pořídil byt, který je v osobním vlastnictví a jeho cena je 2mil Kč. Z vlastních zdrojů jsem schopen dát 250000Kč. Můj čistý měsíční příjem (včetně 6500Kč studijního stipendia) činí 24000Kč. Chtěl bych proto požádat o radu, která hypotéka, od jaké banky a s jakými parametry(doba fixace...) by pro mě byla nejvýhodnější. Případně zda-li mám ještě s hypotékou vyčkat (možnost snižování úrokových sazeb v příštím roce...). Za odpověď předem děkuji Nováček


odpovídal(a): Redakce

Úvěr 300 i pro samoživitele?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měla bych zájem o dotaci na bydlení 300000Kč. Měla bych na dotaci nárok, ikdyž jsem na mateřské dovolené a jsem samoživitelka? Předem děkuji Jirásková


odpovídal(a): Redakce

Kurz koruny

Dobrý den, mám dotaz. Pokud česká ekonomika klesá, znamená to, že kurz koruny vůči zahraničním měnám oslabuje? Děkuji za odpověď. S pozdravem Novák