Voba úvěru, pojištění. Odpočet

Sekce: Financování bydlení | Téma: Vyřizování půjčky

Otázka: 29.10.2009 11:20


Dobrý den, chtěla bych s přítelem vlastní bydlení. K dispozici máme 3 stavební spoření, 2x u rajfky - jedno na cíl. částku 200tis a druhé na 500tis, dále spoření u českomoravské stavební spořitelny na cílovou částku 500tis. Všechna spoření jsou uzavřena za starých podmínek, takže už jsem splnili dobu 5let a nyní v nich dále pokračujeme. Celkem máme i s dary od rodičů (600tis) a financemi na stavebkách (400tis) k dispozici 1mil, potřebujeme půjčit ještě milion ze stavebka. Jak postupovat? Musíme navýšit cílovou částku u jednoho ze stavebních spoření na cca 1,5mil? Dovolí nám spořitelna vložit k tomu spoření jednorázově několik set tisíc abych splnili 40% z částky a vyhnuli se překlenovacímu úvěru nebo budeme muset dospořovat pravidelně každý měsíc po malých částkách a pak teprve dostaneme řádný úvěr? U rajfky je úvěr 3,5% a u čmss 3,7%, nevýhodou je že rajfka má nějaké podmínky ohledně minimální měsíční splátky vyšší než čmss (0,8% z cílové částky což by bylo 12tis). Nevím od kterého spoření vzít úvěr? Myslíte, že by se s nimi šlo nějak domluvit? Chtěla bych splácet cca 4-5tis měsíčně a případně pak úvěr vyplatit. Ještě by mě zajímalo jak je to s pojištěním úvěru proti smrti. Někde jsem četla, že při smrti banka celý úvěr zaplatí. Přítel má příjmy 20tis čistého. Kdybych zemřela zaplatí banka úvěr? Neřekne třeba že vydělává dost a je schopný splácet, tak mu nic nedaji? Dozvěděla jsem se o odečtu úroků z úvěru od daňového základu.Vyplatí se v našem případě podávat daňové přiznání? Kolik asi tak tímto ušetříme?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 30.10.2009 15:55


Dobrý den, ad1) ano, jednou z možností je navýšit CČ u spoření, kde vám bude nejlépe vycházet překlenovací a řádný úvěr. Překlenovacímu úvěru se asi nevyhnete, protože přidělení řádného úvěru nezávisí jenom na dosažení určitého % (např. 40 %) ale i na hodnotícím čísle (a na době). Ale to zjistíte opět u každé ze spořitelen. Z mého pohledu je výběr celkem jednoduchý, jakmile si u spořitelny necháte udělat předběžnou kalkulaci na měsíční splátku po dobu překlenovacího úvěru a řádného úvěru (výsledek bude kompromisem mezi vašimi požadavky a možnostmi spořitelny), po porovnání uvidíte. Ad2) Pokud máte na mysli životní pojištění, tak to funguje tak, že při smrti pojištěného vyplatí pojišťovna předem stanovené osobě dohodnutou částku. Logika produktu je taková, že při smrti jednoho ze splácejících bude ten druhý schopen nadále finančně přežít. Některé banky požadují, aby bylo pojištění vinkulováno v jejich prospěch, tzn. aby šly peníze k bance, ne k obmyšlené osobě (osoba, která je uvedena na pojistce jako příjemce peněz v případě pojistné události). Důležité je, že pojištění nemá co do činění s příjmy, nemusíte se tedy obávat nevyplacení. Ad3) Odpočet se určitě vyplatí, znamená akorát práci s podáváním daňového přiznání. S pozdravem,


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dluh na nájemném kvůli pandemii neprodloužení smlouvy ani po zaplacení dluhu

Dobrý den mám dluh cena nájemném 25000kc který mi vznikl v době pandemie .přišla jsem o příspěvky a můj příjem zůstal se třemi dětmi 12000kc plus mi přišel nedoplatek za energie30000kc.a bylo obtížné si vyřídit dávky a potřebné doklady k pobirani dávek v tomto krizovém stavu.najemne jsem chtěla uhradit celý dluh do konce tohoto měsíce .měla jsem dluh zaplatit do 30.9.2020 ale bohužel dluh mohu uhradit tento měsíc.presto mi z obecního úřadu napsali emailem že se musím vystěhovat do konce roku jak mi končí smlouva že už mi smlouvu neprodlouží .i preszaplaceni dluhu.v teto krizi nemám s dětmi kam se odstěhovat a ani prostředky na to .mám nějaký nárok nebo právo se bránit a odporovat proti neprodloužení smlouvy?děkuji předem za odpověď Daniela Dvorakova


odpovídal(a): Redakce

úroky v daňovém přiznání

Dobrý den, rád bych se informoval zda po zrušení daně z nabytí nemovitosti, při koupi nemovitosti (např.v 7/2020) a financováním hypotečním úvěrem si mohu nadále uplatňovat odečet úroků při podání daňového přiznání FO déle než do konce roku 2021? Původně jsem to tak pochopil, ale v médiích proběhla informace, kde zpráva byla podána tak, že úvěry poskytnuté do konce roku 2021 by mohly být i nadále uplatňovány v každoročním daň.přiznání daně z příjmu FO. Jak si to tedy mám vysvětlit, eventuálně na jakém příslušném úřadě budou skutečně znát patřičné informace? Děkuji. Hezký den, J. Kavalír


odpovídal(a): Redakce

Nárok na příspěvek na bydleni

Dobrý den, opustil mě před 2 měsíci manžel a zůstala jsem na vše sama se synem, který má 8 roků. Mám nárok na nějaký příspěvek od státu? Děkuji mockrát 


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

Dobry den, prosím vás - manželka si již 2 roky úspěšně odečítá úroky, tento rok jí ovšem účtárna napsala, že odpočet hypotéky neumožní, jelikož je část úvěru (6% ze 1.7mil) brána jako neúčelová. Má otázka zní, zda se v legislativě meziročne něco změnilo a také jestli má cenu daňové přiznáni podat individuálne na finančním úřadě, tedy zda to budou posuzovat jinak.. Moc dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dražba bytu v exekuci - vrácení peněz

Dobrý den. Vím, že toto téma zde není, ale možná budete moci odpovědět. Měla jsem byt v exekuci a ten se prodal v dražbě. Dluh byl relativně malý a nemovitost se prodala za mnohem větší cenu. Včera mi přišel dopis o tom že se nemovitost bude přepisovat v katastru. Chci se zeptat za jakou dobu by mi mohl exekutor poslat zbytek peněz z prodeje nemovitosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Konkrétní podmínky pro získání benefitu na přechodné ubytování

Dobrý den, rád bych vás požádal o bližší informace ohledně příspěvku (benefitu) na přechodné ubytování od zaměstnavatele.(Základní informace jsem si dohledal, ale nikde není popsáno to, co potřebuji). Aktuální situace: trvalé bydliště mám cca 30km od Prahy, ale nyní bydlím v Praze s řádně uzavřenou smlouvu o pronájmu ubytování (pokoje) mezi mou osobou a majitelem bytu. Pracuji v Praze již pár let, ale bydlím zde pár měsíců. Jsem řádný zaměstnanec s pracovním smlouvou na HPP a občan ČR. Nicméně dostal jsem nabídku od zaměstnavatele, jestli bych měl zájem o tento benefit (výhodné pro mě i pro zaměstnavatele). Vím, že zaměstnavatel si může dát do nákladů celou částku za nájem, a u mne bude osvobozena od daně pouze do hodnoty 3500 Kč. Musí jít o nepeněžní plnění a přechodné ubytování musí být jinde než trvalé bydliště. Otázka: Nikde jsem nenašel, jestli musí být smlouva o pronájmu uzavřena mezi mnou a majitelem bytu, nebo mezi firmou a majitelem bytu, aby bylo možné benefit poskytnout. Prosím o informaci, jestli je tato informace někde dostupná, nebo zda ji nevíte (nedokázal mi poradit ani google). Případně pokud jsou k tomu ještě nějaké speciální podmínky. P.S: Abych benefit mohl získat, tak si k němu musím zjistit, co vše je potřeba a jestli to splňuji (majitel nezná podmínky tohoto benefitu). Proto se snažím zjistit vše nejasné. Děkuji, Kalivoda


odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.