Dobrý den, město mi nabídlo možnost zakoupení…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 30.06.2002 12:39


Dobrý den, město mi nabídlo možnost zakoupení bytu. Jedná se o bydlení družstevní, kde investorem bude Sdružení města a nově vzniklého Bytového družstva( založeného pouze pro tuto konkrétní výstavbu).Toto sdružení bude založeno na dobu 20 let a po tuto dobu bude veškerý majetek realizovaný sdružením zapsán v katastru nemovitostí v poměru 51% vlastnictví města a 49% vlastnictví družstva dle metodiky Státního fondu pro rozvoj bydlení.Pozemek který zakoupí družstvo bude vložen do katastru nemovitostí v poměru 51% město a 49% družstvo.Družstvo využije k uhrazení veškerých nákladů z části vlastní prostředky vybrané jako 30% zálohy od budoucích družstevníků (30% před výstavbou a zbytek 70% po dokončení výstavby) a z části překlenovací úvěr,u kterého nebude ručeno nemovitostmi realizovanými sdružením ani jiným majetkem města. Jak to bude majetkově po skončení činnosti družstva po 20 letech? Dále by mne zajímalo zda mohu k financování podílu v družstvu ( koupě bytu)ze stavebního spoření. Mám uzavřené stavební spoření od srpna 2000 na cílovou částku 241 000 Kč. Cena kupovaného bytu je 809 000 Kč ( s využitím dotace ze Státního fondu pro rozvoj bydlení). Družstvo požaduje zaplatit 30% z ceny bytu před zahájením stavby. 70% musím doplatit po dokončení stavby t.j. cca do 1 roku od zahájení. 30% procent mohu zaplatit z naspořené částky ze stavebního spoření a mimořádného vlastního vkladu na můj účet stavebního spoření. Můžete mi poradit jak nejlépe dofinancovat zbylou částku? Musím navýšit cílovou částku u stavebního spoření? Mohu dostat hypoteční úvěr nebo překlenovací úvěr bez ručení nemovitostí? Mohu ručit 30% podílem vloženým před zahájením stavby? Je možno hypoteční úvěr splatit úvěrem ze stavebního spoření? Děkuji. Marcel Švec

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 30.06.2002 12:39


Přeji Vám pěkný den pane Švec a nejdříve se Vám moc omlouvám za zpožděnou odpověď. Měla jsem dovolenou, a tak jsem Vám nemohla dříve odpovědět. K Vašemu dotazu. Jak to bude majetkově po 20 letech, musíte mít předem dohodnuté ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě. Město dostalo určitě na každý byt dotaci a nemůže ho na vás převést dříve než za 20 let. Napsat Vám, jaký je pro Vás nejvhodnější způsoub financování bydlení není možné, protože informace, které mi píšete jsou pro zhotovení plánu financování nedostatečné. Hypoteční úvěr bez ručení nemovitostí nedostanete, překlenovací úvěr ze stav. spoření ano. Pokud máte zájem o sestavení plánu financování Vašeho záměru, napište mi na kopecka@finance.cz a domluvíme si další postup.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. 


odpovídal(a): Redakce

Můžu si uplatit hypotéku v daních?

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. S pozdravom, Dusan


odpovídal(a): Redakce

Musím si podávat daňové přiznání?

Dobrý den, v lednu 2018 jsem byla v pracovní neschopnosti, poté 7 dní na ÚP a od 8.2. do 31.12. jsem byla zaměstnána na HPP na základě pracovní smlouvy. Jaké formuláře potřebuji k přiznání k dani z příjmu fyzických osob a co mají obsahovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kdo může uplatnit úroky z hypotečního úvěru jako odečitatelnou položku?

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat ohledně vrácení daně za hypoteční úvěr, který mám na byt. Situace je taková, že jsem na rodičovské dovolené, tudíž si nemohu nárokovat vrácení daně za hypoteční úvěr. Úvěr je psaný pouze na mě jako jediného žadatele. Když uvedu manžela jako spolužadatele, je možné nárokovat vrácení daně na manžela? Je nutné, aby byl manžel zapsán v katastru jako spoluvlastník bytové jednotky na který je úvěr vázán? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitosti jako uznatelná položka, odpis nemovitosti

Dobrý den, koupil jsem nemovitost a jako FO ji pronajímám. Chtěl bych se zeptat, zda daň z nabytí nemovitosti je uznatelná položka ve výdajích. A mohu nemovitost odepisovat, i když ji nemám v obchodním majetku? Mockrát děkuji za radu!Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.