Dceři bude 18 let a získala od pojišťovnu z…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 16.04.2002 22:43


Dceři bude 18 let a získala od pojišťovnu z ukončené pojistné smlouvy částku ca 30000 Kč. Chtěli bychom jí tuto částku dát na stavební spoření. Je výhodnější uložit jí nyní 18000 kvůli maximálnímu státnímu příspěvku a zbytek uložit např. do podílového fondu a příští rok vložit zbytek? Nevím však, co bude dál, zda budu mít dostatek financi, abych jí mohl platit po 1500 Kc měsíčně. Předpokládám, že se nemusí spořit pravidelně měsíčně, lze však skládat hotovost např. zpětně na konci roku nebo je nutno vkládat vždy dopředu? Nebylo by v současnosti výhodnější uzavřít smlouvu např. na cílovou částku 60000 Kč, jak by byl poskytován státní příspěvek? To by měla splněnu hned podmínku pro poskytnutí úvěru - tj. naspoření 50%, později např. za 3 roky by mohla žádat o úvěr, i kdyby již dále nic nevkládala? Mohli bychom později také nepravidelně vkládat volné prostředky? Omlouvám se za nesourodou otázku a předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 16.04.2002 22:48


V první řadě je třeba si uvědomit, že pokud dcera nemá ještě 18 let budete uzavírat smlouvu jako zákonný zástupce Vy, ale dovršením 18 let má možnost výhradně nakládat se smlouvou Vaše dcera ! Stavební spoření umožňuje jak pravidelné vklady , tak i mimořádné úložky nebo jednorázové vklady v průběhu spoření. Pokud hodláte vložit hned v úvodu větší vklad ( ve Vašem případě 30 000Kč), mohu Vám doporučit vložit je přímo na stav.spoření z těchto důvodů: 1) využití státní podpory ( SP) 4500kč za první rok z 18000kč + 3000kč(SP) ze 12000kč v dalším roce a k tomu lze připočíst také SP z úroků a dosud připsaných státních podpor ! 2) Celých 30 000kč se úročí ihned po vložení 3 -4% ( výnos je osvobozen od zdanění ), podle toho u jaké stavební spořitelny smlouvu uzavřete. Navíc máte možnost využít některý z tarifů pro mladé, které některé SS nabízejí a tak ušetřit za poplatek při sjednání smlouvy či vedení účtu. Další pravidelné spoření není podmínkou, lze spořit i nepravidelně. 3) Cílovou částku můžete skutečně zvolit podle těchto kritérií: a) předpokládané částky,kterou v průběhu spoření ušetříte - lze v průběhu spoření i navyšovat b) podle potřeby výše úvěru a vašich finančních možností 4) Také v případě, že uvažujete o úvěru je výhodné vložit větší vklad hned v počátku spoření neboť jak správně uvádíte je v takovém případě mnohem rychlejší přidělení úvěru stavební spořitelnou. Nejdříve však za 24 měs. podle zákona. Dříve mužete získat jen takzvaný úvěr překlenovací. 5) Všechny vklady jsou ze zákona pojištěny ! Z výše uvedených důvodů, bych Vám ve Vaší situaci, jak jste ji popsal dnes nedoporučoval využití kombinace s podíl.fondem. Měl bych pro Vás zajímavější řešení, ale to by bylo spíš na osobní jednání. Pošlete mi prosím na Vás tel.kontakt, spojím se s Vámi.Můj email: chylik@finance.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.