Dceři bude 18 let a získala od pojišťovnu z…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 16.04.2002 22:43


Dceři bude 18 let a získala od pojišťovnu z ukončené pojistné smlouvy částku ca 30000 Kč. Chtěli bychom jí tuto částku dát na stavební spoření. Je výhodnější uložit jí nyní 18000 kvůli maximálnímu státnímu příspěvku a zbytek uložit např. do podílového fondu a příští rok vložit zbytek? Nevím však, co bude dál, zda budu mít dostatek financi, abych jí mohl platit po 1500 Kc měsíčně. Předpokládám, že se nemusí spořit pravidelně měsíčně, lze však skládat hotovost např. zpětně na konci roku nebo je nutno vkládat vždy dopředu? Nebylo by v současnosti výhodnější uzavřít smlouvu např. na cílovou částku 60000 Kč, jak by byl poskytován státní příspěvek? To by měla splněnu hned podmínku pro poskytnutí úvěru - tj. naspoření 50%, později např. za 3 roky by mohla žádat o úvěr, i kdyby již dále nic nevkládala? Mohli bychom později také nepravidelně vkládat volné prostředky? Omlouvám se za nesourodou otázku a předem děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 16.04.2002 22:48


V první řadě je třeba si uvědomit, že pokud dcera nemá ještě 18 let budete uzavírat smlouvu jako zákonný zástupce Vy, ale dovršením 18 let má možnost výhradně nakládat se smlouvou Vaše dcera ! Stavební spoření umožňuje jak pravidelné vklady , tak i mimořádné úložky nebo jednorázové vklady v průběhu spoření. Pokud hodláte vložit hned v úvodu větší vklad ( ve Vašem případě 30 000Kč), mohu Vám doporučit vložit je přímo na stav.spoření z těchto důvodů: 1) využití státní podpory ( SP) 4500kč za první rok z 18000kč + 3000kč(SP) ze 12000kč v dalším roce a k tomu lze připočíst také SP z úroků a dosud připsaných státních podpor ! 2) Celých 30 000kč se úročí ihned po vložení 3 -4% ( výnos je osvobozen od zdanění ), podle toho u jaké stavební spořitelny smlouvu uzavřete. Navíc máte možnost využít některý z tarifů pro mladé, které některé SS nabízejí a tak ušetřit za poplatek při sjednání smlouvy či vedení účtu. Další pravidelné spoření není podmínkou, lze spořit i nepravidelně. 3) Cílovou částku můžete skutečně zvolit podle těchto kritérií: a) předpokládané částky,kterou v průběhu spoření ušetříte - lze v průběhu spoření i navyšovat b) podle potřeby výše úvěru a vašich finančních možností 4) Také v případě, že uvažujete o úvěru je výhodné vložit větší vklad hned v počátku spoření neboť jak správně uvádíte je v takovém případě mnohem rychlejší přidělení úvěru stavební spořitelnou. Nejdříve však za 24 měs. podle zákona. Dříve mužete získat jen takzvaný úvěr překlenovací. 5) Všechny vklady jsou ze zákona pojištěny ! Z výše uvedených důvodů, bych Vám ve Vaší situaci, jak jste ji popsal dnes nedoporučoval využití kombinace s podíl.fondem. Měl bych pro Vás zajímavější řešení, ale to by bylo spíš na osobní jednání. Pošlete mi prosím na Vás tel.kontakt, spojím se s Vámi.Můj email: chylik@finance.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dluh na nájemném kvůli pandemii neprodloužení smlouvy ani po zaplacení dluhu

Dobrý den mám dluh cena nájemném 25000kc který mi vznikl v době pandemie .přišla jsem o příspěvky a můj příjem zůstal se třemi dětmi 12000kc plus mi přišel nedoplatek za energie30000kc.a bylo obtížné si vyřídit dávky a potřebné doklady k pobirani dávek v tomto krizovém stavu.najemne jsem chtěla uhradit celý dluh do konce tohoto měsíce .měla jsem dluh zaplatit do 30.9.2020 ale bohužel dluh mohu uhradit tento měsíc.presto mi z obecního úřadu napsali emailem že se musím vystěhovat do konce roku jak mi končí smlouva že už mi smlouvu neprodlouží .i preszaplaceni dluhu.v teto krizi nemám s dětmi kam se odstěhovat a ani prostředky na to .mám nějaký nárok nebo právo se bránit a odporovat proti neprodloužení smlouvy?děkuji předem za odpověď Daniela Dvorakova


odpovídal(a): Redakce

úroky v daňovém přiznání

Dobrý den, rád bych se informoval zda po zrušení daně z nabytí nemovitosti, při koupi nemovitosti (např.v 7/2020) a financováním hypotečním úvěrem si mohu nadále uplatňovat odečet úroků při podání daňového přiznání FO déle než do konce roku 2021? Původně jsem to tak pochopil, ale v médiích proběhla informace, kde zpráva byla podána tak, že úvěry poskytnuté do konce roku 2021 by mohly být i nadále uplatňovány v každoročním daň.přiznání daně z příjmu FO. Jak si to tedy mám vysvětlit, eventuálně na jakém příslušném úřadě budou skutečně znát patřičné informace? Děkuji. Hezký den, J. Kavalír


odpovídal(a): Redakce

Nárok na příspěvek na bydleni

Dobrý den, opustil mě před 2 měsíci manžel a zůstala jsem na vše sama se synem, který má 8 roků. Mám nárok na nějaký příspěvek od státu? Děkuji mockrát 


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

Dobry den, prosím vás - manželka si již 2 roky úspěšně odečítá úroky, tento rok jí ovšem účtárna napsala, že odpočet hypotéky neumožní, jelikož je část úvěru (6% ze 1.7mil) brána jako neúčelová. Má otázka zní, zda se v legislativě meziročne něco změnilo a také jestli má cenu daňové přiznáni podat individuálne na finančním úřadě, tedy zda to budou posuzovat jinak.. Moc dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dražba bytu v exekuci - vrácení peněz

Dobrý den. Vím, že toto téma zde není, ale možná budete moci odpovědět. Měla jsem byt v exekuci a ten se prodal v dražbě. Dluh byl relativně malý a nemovitost se prodala za mnohem větší cenu. Včera mi přišel dopis o tom že se nemovitost bude přepisovat v katastru. Chci se zeptat za jakou dobu by mi mohl exekutor poslat zbytek peněz z prodeje nemovitosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Konkrétní podmínky pro získání benefitu na přechodné ubytování

Dobrý den, rád bych vás požádal o bližší informace ohledně příspěvku (benefitu) na přechodné ubytování od zaměstnavatele.(Základní informace jsem si dohledal, ale nikde není popsáno to, co potřebuji). Aktuální situace: trvalé bydliště mám cca 30km od Prahy, ale nyní bydlím v Praze s řádně uzavřenou smlouvu o pronájmu ubytování (pokoje) mezi mou osobou a majitelem bytu. Pracuji v Praze již pár let, ale bydlím zde pár měsíců. Jsem řádný zaměstnanec s pracovním smlouvou na HPP a občan ČR. Nicméně dostal jsem nabídku od zaměstnavatele, jestli bych měl zájem o tento benefit (výhodné pro mě i pro zaměstnavatele). Vím, že zaměstnavatel si může dát do nákladů celou částku za nájem, a u mne bude osvobozena od daně pouze do hodnoty 3500 Kč. Musí jít o nepeněžní plnění a přechodné ubytování musí být jinde než trvalé bydliště. Otázka: Nikde jsem nenašel, jestli musí být smlouva o pronájmu uzavřena mezi mnou a majitelem bytu, nebo mezi firmou a majitelem bytu, aby bylo možné benefit poskytnout. Prosím o informaci, jestli je tato informace někde dostupná, nebo zda ji nevíte (nedokázal mi poradit ani google). Případně pokud jsou k tomu ještě nějaké speciální podmínky. P.S: Abych benefit mohl získat, tak si k němu musím zjistit, co vše je potřeba a jestli to splňuji (majitel nezná podmínky tohoto benefitu). Proto se snažím zjistit vše nejasné. Děkuji, Kalivoda


odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.