Dobrý den, rád bych Vás poprosil o zaslání pro mě…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 20.12.2005 15:14


Dobrý den, rád bych Vás poprosil o zaslání pro mě nejvýhodnější a nejlevnější varianty řešení financování koupě nového bytu. S přítelkyní chceme koupit nový byt v Praze za 1 939 000 Kč v prosinci roku 2006, momentálně začínáme řešit jak budeme vše financovat. Byt ještě nestojí, teprve se začínají stavět základy, tudíž tím nejde ještě ručit. Naše finanční situace: já měsíční příjem 30 000 Kč hrubého přítelkyně 18 000 Kč hrubého, nemáme žádné dluhy, nesplácíme leasing ani nic podobného. Já mám stavební spoření na cílovou částku 240 000 Kč ve třetím roce spoření, přítelkyně má stavební spoření na cíl. částku 240 000 Kč už dospořeno. Ještě mám jedno stavebko kde je hotovost 75 000 Kč a už nepokračuji v jeho spoření, protože z něho byla převedena státní podpora na to novější ("ale ještě výhodné staré) stavební spoření s cílovkou 240. Poradce hypotéční banky nám navrhuje jako nejlevnější možnost dozajištění druhou nemovitostí (otec vlastní chalupu v Českém Ráji v přibližné hodnotě 1 mil Kč, možná více...) Otec souhlasí s ručením této nemovitosti. Zvolili bychom bud 20 nebo 25 let splácení, možná spíše 25 let kvůli nižší měsíční splátce, ale kolik bychom přeplatili na úrocích v případě delší doby splácení 25 let oproti 20 letům? Fix bud 3 roky - 3,89 % nebo 5 let - 4,19 %. Co doporučujete? Budou se úroky zvyšovat? Vyplatí se jít tedy do 5 leté fixace? Nejvýhodnější je hypotéka 70 % ceny nemovitosti. Do té bychom chtěli jít. Ted je otázka jestli je výhodnější samotné dozajištění nemovitostí a tím dostat v prvním roce od banky 30 % ze 2 mil Kč a zbylých 70 % řešit hypotékou nebo je výhodnější použít kombinaci úvěru stavební spořitelny a hypotéky? Prý je lepší si ponechat stav. spoření, dál spořit a časem umořit hypotéku částkou ze stav. spoření a 1 spoření použít na vybavení bytu? A co novomanželská půjčka? Myslíte že je pro nás s našimi příjmy dostupná? 300 000 od Státního fondu rozvoje by bylo super. Ale zatím jsme svobodní, svatbu plánujeme někdy na podzim 2006, lze žádat už ted nebo pouze jako manželé? Ještě máme přislíbeno 500 000 Kč od rodičů přítelkyne za prodej chaloupky po babičce v horizontu cca 10 let. Vyplatí se tím pak umořit hypotéku nebo spíše ty peníze nějak točit a spíše je používat na měsíční splátky jako úlevu? Zkuste mi prosím odpovědět na všechny mé nedočkavé otázky, hlavně mě zajímá ten rozdíl dozajištění versus řešení stavebním spořením. Moc moc děkuji a jsem s pozdravem, přeji hezký den, Pavel Stejskal

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 22.12.2005 08:17


Dobrý den pane Stejskale, Váš dotaz je velice rozsáhlý, ale pokusím se odpovědět. Financování budoucí výstavby je možné od začátku na HÚ. HÚ čerpáte postupně, dle výstavby - kupní smlouva nebo budoucí smlouva o smlouvě kupví a pokynů bankovního odhadce. Další zástava u některých bank není potřebná. Pokud se jedná o fix....jestliže si chcete brát úvěr až 12/2006 bohužel nejsem schopná říci jaké budou úrokové sazby, jak bude probíhat Vaše čerpání, .....tak určení fixu nechám na listopad - prosinec 2006. Pokud ovšem nebudete čerpat postupně, dle kupní smlouvy!!! Bohužel, zněníí kupní smlouvy neznám a tak nemohu poradit úplně přesně. 300.000 půjčka ze SFRB - alespoň jednomu z partnerů musí být 36 let, musí být manželé nebo vychovávat společně dítě, nesmí vlastnit žádný podíl na nemovitosti ani nemovitost. Na koupě bytu bych určitě použila HÚ od banky. SS bych použila do takových investic, které mi umožní podstatné zkrácení HÚ (díky našemu nezávislému poradenství to může být až na polovinu let při stejných splátkách - na 30 let). Dále bych vlastní zdroje (500.000 - za 10 let) použila na vlastní zhodnocení. Nedoporučuji použít do HÚ. Budete mít ochráněna kompletně rizika - ochrana příjmu (v případě mateřské, ztráty zaměstnání,.....). Pokud máte zájem můžeme vše probrat osobně na naší schůzce. Kontaktovat mi můžete na 602 602 222. S pozdravem a přním pěkného dne AWD Česká republika Mirka Kvapilová 602 602 222 mirka.kvapilova@awdcr.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.