Dobrý den,potřebovala bych poradit.Přítel má byt…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 12.09.2005 12:45


Dobrý den,potřebovala bych poradit.Přítel má byt a většinu času trávime spolu tam,proto uvažujeme vážně o společném bydlení.Jenže je tu pro mě velký problém.Přítelovi chodí na účet 21 000Kč,kdežto mě 8tisíc Kč.Náklady na bydlení(nájem+jídlo) jsou zhruba 8tisíc korun.Podle slov přítele,vidím,že by si představoval,že bysme každý měl platit polovičku.Jenže,mě,po zaplacení všech měsíčních poplatků zbyde 5tisíc korun a ty mám tak,že v pohodě vyjdu,rozhodně si nevyskakuji,ale zase to neni tak hrozné.V případě,že bych mu měla dát půlku,zbyla by mi tisícovka a s tou rozhodně němůžu vyjít,když si každý měsíc musím koupit průkazku na autobus a permanentku na aerobik,zbyde mi 500Kč,tím padem bych už neušetřila vůbec nic,nemohla bych si vůbec nic dovolit,co třeba nové boty,antikoncepce,jednou za čas ke kadeřnici.Jsem přece mladá,je mi 22 let.Jaký na to máte prosím názor?Myslíte,že je správné,že mají partneři platit půlku a jeden žít naprosto v pohodě a druhý nemít nic?Jsem z toho dost zoufalá:o(.Momentáílně mu platím polovinu na jídlo(chce mí stále plnou ledničku,takže za jídlo měsíčně utratíme ´dohromady 4 tisíce.Děkujái moc za rady.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 20.09.2005 09:16


Dobrý den, dostal jsem za úkol Vám odpovědět na Váš trošku zvláštní dotaz, spíš bych řekl žádost o radu. Musím říci, že něco podobného jsme řešili s mojí manželkou, když jsme spolu začínali chodit a měli jsme řešit společné žití v jednom bytě. Tenkrát před deseti lety jsme se dohodli, že si založíme společný účet, kam jsme vkládali každý podle toho kolik vydělal a financovali jsme vše společně. Já jsem měl o něco vyšší příjem a též jsem měl trošku pocit, že je to nespravedlivé, ale když pak moje manželka šla na tzv. "Mateřskou dovolenou" a dostávali jsme příspěvek od státu kolem 2000,- Kč měsíčně na naší dcerku, přestal jsem přemýšlet o tom, kdo kolik dá a kolik utratí. Bylo jasné, že se musím postarat o dostatečný přísun peněz, protože jinak to nešlo. Proto moje rada je, pokud si myslíte a máte jistotu, že se Váš partner o Vás postará do budoucna i v případě, že nebudete mít možnost vydělávat, protože se budete starat o své děti, tak je to ideální partner pro Váš život. Pokud si nejste 100 % jistá, tak je to na Vás, jak se rozhodnete. Rozhodně by jste si o tom měli zkusit promluvit a případně každý podle toho, kolik má příjem v nějakém poměru by měl přispívat na domácnost. Kdyby jste potřebovala poradit ohledně případně pořízení vlastního bydlení, jak ho finacovat přes nějaký úvěr u našich bank, jsem Vám plně k dispozici na e-mailu: jaroslav.tichy@awdcr.cz nebo na tel. 775 360 215. S upřímným pozdravem Jaroslav Tichý, AWD Česká republika s.r.o


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dluh na nájemném kvůli pandemii neprodloužení smlouvy ani po zaplacení dluhu

Dobrý den mám dluh cena nájemném 25000kc který mi vznikl v době pandemie .přišla jsem o příspěvky a můj příjem zůstal se třemi dětmi 12000kc plus mi přišel nedoplatek za energie30000kc.a bylo obtížné si vyřídit dávky a potřebné doklady k pobirani dávek v tomto krizovém stavu.najemne jsem chtěla uhradit celý dluh do konce tohoto měsíce .měla jsem dluh zaplatit do 30.9.2020 ale bohužel dluh mohu uhradit tento měsíc.presto mi z obecního úřadu napsali emailem že se musím vystěhovat do konce roku jak mi končí smlouva že už mi smlouvu neprodlouží .i preszaplaceni dluhu.v teto krizi nemám s dětmi kam se odstěhovat a ani prostředky na to .mám nějaký nárok nebo právo se bránit a odporovat proti neprodloužení smlouvy?děkuji předem za odpověď Daniela Dvorakova


odpovídal(a): Redakce

úroky v daňovém přiznání

Dobrý den, rád bych se informoval zda po zrušení daně z nabytí nemovitosti, při koupi nemovitosti (např.v 7/2020) a financováním hypotečním úvěrem si mohu nadále uplatňovat odečet úroků při podání daňového přiznání FO déle než do konce roku 2021? Původně jsem to tak pochopil, ale v médiích proběhla informace, kde zpráva byla podána tak, že úvěry poskytnuté do konce roku 2021 by mohly být i nadále uplatňovány v každoročním daň.přiznání daně z příjmu FO. Jak si to tedy mám vysvětlit, eventuálně na jakém příslušném úřadě budou skutečně znát patřičné informace? Děkuji. Hezký den, J. Kavalír


odpovídal(a): Redakce

Nárok na příspěvek na bydleni

Dobrý den, opustil mě před 2 měsíci manžel a zůstala jsem na vše sama se synem, který má 8 roků. Mám nárok na nějaký příspěvek od státu? Děkuji mockrát 


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

Dobry den, prosím vás - manželka si již 2 roky úspěšně odečítá úroky, tento rok jí ovšem účtárna napsala, že odpočet hypotéky neumožní, jelikož je část úvěru (6% ze 1.7mil) brána jako neúčelová. Má otázka zní, zda se v legislativě meziročne něco změnilo a také jestli má cenu daňové přiznáni podat individuálne na finančním úřadě, tedy zda to budou posuzovat jinak.. Moc dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dražba bytu v exekuci - vrácení peněz

Dobrý den. Vím, že toto téma zde není, ale možná budete moci odpovědět. Měla jsem byt v exekuci a ten se prodal v dražbě. Dluh byl relativně malý a nemovitost se prodala za mnohem větší cenu. Včera mi přišel dopis o tom že se nemovitost bude přepisovat v katastru. Chci se zeptat za jakou dobu by mi mohl exekutor poslat zbytek peněz z prodeje nemovitosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Konkrétní podmínky pro získání benefitu na přechodné ubytování

Dobrý den, rád bych vás požádal o bližší informace ohledně příspěvku (benefitu) na přechodné ubytování od zaměstnavatele.(Základní informace jsem si dohledal, ale nikde není popsáno to, co potřebuji). Aktuální situace: trvalé bydliště mám cca 30km od Prahy, ale nyní bydlím v Praze s řádně uzavřenou smlouvu o pronájmu ubytování (pokoje) mezi mou osobou a majitelem bytu. Pracuji v Praze již pár let, ale bydlím zde pár měsíců. Jsem řádný zaměstnanec s pracovním smlouvou na HPP a občan ČR. Nicméně dostal jsem nabídku od zaměstnavatele, jestli bych měl zájem o tento benefit (výhodné pro mě i pro zaměstnavatele). Vím, že zaměstnavatel si může dát do nákladů celou částku za nájem, a u mne bude osvobozena od daně pouze do hodnoty 3500 Kč. Musí jít o nepeněžní plnění a přechodné ubytování musí být jinde než trvalé bydliště. Otázka: Nikde jsem nenašel, jestli musí být smlouva o pronájmu uzavřena mezi mnou a majitelem bytu, nebo mezi firmou a majitelem bytu, aby bylo možné benefit poskytnout. Prosím o informaci, jestli je tato informace někde dostupná, nebo zda ji nevíte (nedokázal mi poradit ani google). Případně pokud jsou k tomu ještě nějaké speciální podmínky. P.S: Abych benefit mohl získat, tak si k němu musím zjistit, co vše je potřeba a jestli to splňuji (majitel nezná podmínky tohoto benefitu). Proto se snažím zjistit vše nejasné. Děkuji, Kalivoda


odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.