Dobrý den, potřebuji poradit. Budu potřebovat…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 11.02.2005 14:59


Dobrý den, potřebuji poradit. Budu potřebovat financovat nákup bytu. Celková cena činí 950 000.-. Jedná se o novostavbu. Mám 0.--Kč. Budu čerpat Půjčku pro mladé 300.000.-- Kč z Fondu rozvoje bydlení MMR. ( po rozvodu manželství nebudu vlastníkem ani spoluvlastníkem nemovitosti, je mi 28 let, mám 2 děti..podm. splňuji). Zbývá mi tedy dát dohromady ještě cca 700.000--Kč (počítám s rezervou 50.000.--Kč na dodatečné drobné stavební úpravy). Mám stálé zaměstnání ve státním sektoru, můj čistý měs. příjem činí cca 18000.--Kč. 1.) Zajímá mě, jak je to s fixací úroků u hypoték. Jaké je riziko při uzavření hypotéky s fixací např. 3 roky , že po této době banka zvýší úroky např. o 1%,2%,3%...takže nikdy nebudu vědět přesně, kolik budu měsíčně splácet? Nebo splátkový kalendář, který od banky obdržím je závazný a neměnný? V tomhle nemám jasno. Nevím co je výhodnější. Zda vybraná hypotéka fix. např. na 3 roky (prům. sazba 3,99%), nebo překlenovací úvěr s 0% akontací ze SS, např. aktuálně od 1.2.2005 u ČMSS s pevným úrokem po celou dobu splácení ve výši 4,8%). 2) Zajímá mě, jak je to se splácením hypotéky komb KPŽ. Co všechno obsahuje většinou KPŽ? Je jeho součástí také pojištění neschopnosti splácet pro příp.nedobrovolné ztráty zaměstnání? Jaká by byla výše měs. splátky hypotéky komb. s KPŽ ve výši 700.000.-- na 20 let. 3) jaké další fin. výdaje lze předpokládat v případě splácení hypotéky nebo překlen. úvěru ze SS? (měs.poplatek za vedení účtu, pojištění nemovitosti atd...) 4) V případě čerpání hypotéky nebo i úvěru ze SS je poplatek za scválení a sjednání nutno platit v hotovosti (převodem) z vlastních zdrojů, nebo si banka/ spořitelna odečte poplatek z poskytnutého úvěru? 5) 31. 1. 2005 skončila státní 1% podpora hypoték pro lidi do 36 let. Je po tomto datu možné získat od státu ještě nějakou jinou podporu jedná li se o novostavbu? Odpověď prosím zaslat na e- mailovou adresu kupcikovam@seznam.cz nebo mne kontaktujte na tel. 604 20 10 90. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 15.02.2005 20:29


Dobrý den paní Krupčíková, Váš dotaz je velmi obsáhlý a vyřizování je spíše na osobním jednání a nalezení dostatečné varianty. Mluvím o tom, neboť aniž bych věděl, jaké máte další splátky, tak jsem zkusil Vám spočítat bonitu a spíše bych řek, že s Vaším přijmem nevyjdete a buď se tam připočte výživné, či budete muset mít spolužadatele. Splátka se totiž může pohybovat kolem 5-6 tisíc (u zmiňované ČMSS je to 6.300,-). Teď ale k vašim dotazům: - garance změny úrokové sazby je zachyceno pouze ve fixaci. Potom se můžou sazby pohybovat kamkoliv a v současné situaci, kdy jsou úrokové sazby nízko, tak je předpoklad, že se zvýší, ale není to určitě. Splátkový kalendář je pouze orientační a není směrodatný. Ptáte se co je lepší, tak to je vždy u konkrétního úvěru. Může to být jenom hypotéka, jenom stavební spoření, nebo kombinace. Je to od každého případu. To chce hodně propočítat a udělat nezávislou analýzu všech produktů (u Vás pečlivěji vzhledem k příjmu) - pokud je kombinace hypotéky a životního pojištění, tak platíte na hypotéku jenom úroky a na životní pojistku platíte pojistné. Jde sem samozřejmě připojistit cokoliv, ale ta neschopnost na splácení zpravidla ne. Po ukončení hypotéky je pojistkou splacena hypotéka. Výše splátky je rozdílná, záleží na daném životním pojištění. Na hypotéku (úroky) by jste splácela kolem 3 tisíc. - při každém ručení nemovitosti je potřeba pojištění nemovitosti, což je kolem 1-1.500,- ročně a samozřejmě vedení účtu, což u hypoték je většinou kolem 100-200,- a u stavebního spoření kolem 20,-. U hypotéky navíc ještě musíte zřídit zpravidla účet u banky, která Vám hypotéku poskytla - poplatek za schválení je většinou placen mimo, jsou však i hypotéky, kde máte vyřízení zdarma - v současné době podpora bydlení v rámci dotace není. Je to však otázka času, zda něco nebude, i když je pravda, že ve státní kase nejsou peníze. Musí Vám stačit půjčka pro mladé. S pozdravem Ing. Jaroslav Münster, t.: 603236380, jaroslav.munster@awdcr.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.