Dobrý den, chtěl bych požádat o radu při…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 19.12.2004 23:33


Dobrý den, chtěl bych požádat o radu při financování stavby rodinného domku. Protože je situace dosti komplikovaná je určitě možnost zvolit větší množství řešení a proto se na Vás jako odborníky obracím a předem děkuji za pomoc. Pokusím se co nejpodrobněji popsat situaci. Je mi 31 let pracuji jako hasič-záchranář již 10 let. Můj průměrný čistý příjem je 20 000 Kč od nového roku bude zhruba 22 000 Kč. Žiji s přítelkyní, která má jedno dítě 10 roků a průměrný měsíční příjem cca 8500 Kč + 4000 Kč výživné od bývalého manžela. Nejsme zatím oddáni, ale plánujeme stavbu rodinného domu. Nebudu uvádět všechny detaily, to by bylo na dlouho, ale od odborníka mám spočítaný rozpočet na stavbu 900 000 Kč + pozemek 200 000 Kč. Jedná se o dřevostavbu. Jelikož vlastním les a příbuzný tyto dřevostavby dělá atd.Cena by byla taková. Takže potřebuji cca 1 100 000Kč získat. V současné době stát nabízí úvěry pro mladé na bydlení 300 000 Kč na 2% úrok. Všechny podmínky splňujeme, takže zbývá 800 000 Kč. Mám stavební spoření u Buřinky, splátka 1500 Kč měsíčně cca 1 rok. Moje výdaje za měsíc:splátky úvěrů 650 Kč, 550 Kč, životní pojištění se spořením:750 Kč, stavební spoření:1500 Kč + běžné náklady na chod domácnosti. Náklady na bydlení v době stavby (cca 4 měsíce) je možné zanedbat, je zde možnost bydlení u rodičů. Přítelkyně má též stavební spoření 1500 Kč/měsíc. Možnosti ručení jinou nemovitostí: rodinné domy rodičů cca 650 000 Kč, 1 500 000 Kč. Takže vyvstává otázka, jak celé financování co nejlevněji uskutečnit. Jestli mám zůstat svobodný a úvěry vzít pouze na sebe, nebo se máme oddat a zda využít úvěru ze stavebního spoření nebo žádat hypotéku popř. kde. Uvítal bych splácení na 20 let a dalo by se počítat i s případným odložením splátek úvěru pro mladé. Budoucí vlastnictví domu neberte v potaz, jedná se čistě o nejvýhodnější variantu financování. Předem děkuji za odpověď a přeji hezké prožití svátků vánočních. Rosol František.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 23.12.2004 13:49


Děkuji za dotaz pane Rosol. Sám jste napsal, že možností řešení je mnoho a vyhledáváte tu nejlepší. Naše společnost se zabývá po důkladné analýze možností a přání klienta na vyhledání řešení, které je šité přímo na jeho míru. Rád bych Vám napsal odpověď do mailu, ale na to mám příliš málo informací ohledně stavebních spoření, možnosti ručení, vlastní hotovost, termínu a další. Pokud budete chtít navrhnout několik variant financování, tak bych doporučil osobní schůzku, kde bychom mohli vše probrat. Pokud mi pošlete na Vás kontakt, tak se rád ozvu a podíváme se na Váš případ. S pozdravem Ing. Jaroslav Münster, t.: 603236380, munster@finance.cz, Brno


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.