Potřebuji poradit jak nejlépe financovat 100%…

Sekce: Financování bydlení | Téma: Stavební spoření

Otázka: 11.08.2003 14:03


Potřebuji poradit jak nejlépe financovat 100% nákladů na nákup pozemku a výstavbu nového RD. Předpokládám výši nákladů od 3,5 do 4 miliónů. V rodině máme dvě smlouvy o stavebním spoření, na které ještě po dobu 2,5 let budeme splácet měsíčně 1300 Kč (dohromady). Pokud by to bylo vhodné, můžeme tento úvěr splatit jednorázově. Dále máme pro jedno dítě stavební spoření na které nečerpáme žádný úvěr a pro další dítě můžeme stavební spoření uzavřít. Kromě pozemku a RD, které hodláme koupit respektive postavit můžeme ručit bytem 3+1 v osobním vlastnictví. Naše domácnost se skládá ze dvou dospělích a dvou dětí ve věku 10 let a 2 roky. Čistý měsíční příjem rodiny je zhruba 35 000. Za rok skončí manželce mateřská dovolená a příjem rodiny se zvýší na 45 000. Kromě výše uvedeného úvěru ze stavebního spoření nemáme žádný finanční závazek. Zda budu mít zájem o korespondenční uzavření smlouvy zatím nemohu posoudit. Pokud je rada o způsobu financování placená, tak prosím nejprve podrobnější informaci o rozsahu a ceně rady. Děkuji Michal Hartman

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 11.08.2003 14:03


Vážený pane Hartmane, v případě, kdy žádáte o hypotéku nejen na výstavbu nemovitosti, ale zároveň také na koupi pozemku, by vám ručení bytem 3+1 v OV mohlo situaci výrazně usnadnit. Mohlo - nevím totiž, ve kterém katastru se tento byt nachází, ani jaká je jeho odhadní cena (pozor: nikoliv kupní!). To je jedna ze základních věcí, která by vás nyní měla zajímat. Životní minimum vaší rodiny je 11 440 Kč, banky obvykle počítají v těchto číslech: 1,5násobek ŽM + další výdaje rodiny včetně spoření a splátek úvěrů, příp. dalších finančních závazků. Splátka hypotéky ve výši 3,5 mil. Kč při době splácení 20 let by činila cca 25 000 Kč/měsíc, na 25 let cca 22 000 Kč, na 30 let cca 20 500 Kč. Sám si pro ilustraci můžete spočítat, jakou částku byste bance přeplatil. Proto se vám rozhodně vyplatí nastavit optimální systém umořování tak, abyste na úrocích přeplatil částku výrazně nižší. Z tohoto výpočtu výše splátek je však jasné, že se svým příjmem na úvěr ve výši 3 500 000 Kč nedosáhnete (výpočet: 11 440 x 1,5 = 17 160 + 20 500 + 1300 + stavební spoření pro dítě). Optimální by pro vás byla hypotéka s dobou splatnosti 20 let. Také situace, kdy nemáte dostatečný příjem pro poskytnutí vámi zamýšlené hypotéky, se dá řešit. Pokud byste potřeboval kvalifikovaně poradit a vybrat nejvhodnější variantu (-y) úvěru, navrhuji vám osobní schůzku. Na ní vám podám více informací, pro které není na tomto místě dostatek prostoru. Dále vám podrobně vysvětlím, jak vám mohu ve vaší záležitosti pomoci. Nyní alespoň ve zkratce: podrobný rozbor osmi hypotečních bank (budete vědět, co přesně právě vám v které bance nabídnou), další info o hypotékách na výstavbu, daňových odpočtech, pojištění nemovitosti, bankovního registru, seznamu dokladů potřebných k vyřízení úvěru atd. K dispozici budete mít také rozbor možností umořování úvěru (viz výše). Kromě toho nabízíme klientům možnost vyřízení úvěrů v bance. V případě vašeho zájmu o schůzku mě kontaktujte na tel. 777 621 695. Dagmar Krátká


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Výše daně - směrná hodnota nebo zjištěná cena

Dobrý den, koupili jsme od developera nový dům se zahradou. Podali jsme řádné daňové přiznání na nezastavěný pozemek, přiložili jsme kupní smlouvu, kde byla uvedena cena za nezastavěný pozemek a zaškrtli jsme políčko použít směrnou hodnotu, že pro určení srovnávací daně . Dle ceny, kterou jsme zaplatili za pozemek nám vyšla záloha na daň cca 35 000 Kč. Nyní nám přišel výměr od FÚ, že máme doplatit cca 60 000 Kč, protože neberou cenu, kterou jsme zaplatili, ale 75% směrné hodnoty. Doplatek zaplatíme, ale zajímalo by nás, jestli nemůžeme podat dodatečné daňové přiznání a použít pro srovnávací cenu odhad znalce, protože ten by nám mohl zohlednit, že pozemek má dvě věcná břemena a část je za plotem a nemůžeme ho řádně užívat, protože tam má ČEZ přístup k elektroměru, který patří k úplně jinému domu. Můžete mi říci, zda můžeme podat dodatečné daňové přiznání a jestli by byla šance zohlednit ta věcná břemena. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit dan z NNV

Dobrý den, jsem podílová spoluvlastnička nemovitosti. Došlo ke změně podílu v můj prospěch (navýšení). Jsem povinna zaplatit daň z nabyti nemovitých věcí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Placení daně z nemovitosti

Dobrý den, předali jsme darem dceři nemovitost. Co je třeba dále udělat. Převod je již zaregistrován na katastru. Jaké další kroky je třeba udělat směrem k finančnímu úřadu, jak pro nás, tak i pro dceru?


odpovídal(a): Redakce

Financování hypotéky spotřebitelským úvěrem

Dobrý den, mám dotaz. S přítelem uvažujeme o koupi bytu. Oba jsme došli k závěru, že to vyjde levnějí než současný i jiný nájem. Problém je v tom, že nemáme naspořené peníze. Dohromady máme čistý příjem 35 000 Kč. Uvažovali jsme , že by si jeden z nás vzal ůvěr potřebný k částce hypotéky a ten druhy by si zažádal potom o hypotéku. Myslíte, že to takhle banka povolí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobrý den, v návaznosti na nové podmínky pro získání hypotéky mám jeden dotaz k podmínkám. Dá se do měsíčního čistého příjmu započítat i výdělek z pronájmu bytu a vedlejší příjem v podobě hotovosti na splácení leasingu? Má situace je taková: hrubá mzda 45000 Kč, žena na mateřské 7500 Kč. Od příbuzné osoby mám splátky automobilu (osoba příbuzná neměla v té době nárok na půjčku). Splatnost v roce 2023. Dále úvěr splatný v roce 2023 - 5000 Kč měsíčně. Zároveň mám stavební spoření, kde mám v tuto chvíli 100 000 Kč a dále vedlejší příjem z pronájmu orné půdy. Měsíční příjem tedy 40000,- čistého. Současné splátky ve výši 12500 Kč. Měl bych nárok tedy třeba na úvěr ve výši 3500000 Kč? V budoucnu by k současnému příjmu přibyl i výdělek z pronájmu bytu. Hlavně mi jde o to, jestli se vedlejší příjmy započítávají k čisté mzdě při výpočtu nároku nebo ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, v článku jsem četla, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku by zanikl s narozením dalšího sourozence.... Můj případ: syn bude mít 3 roky v únoru 2020, do té doby bych měla teoreticky pobírat RP. Plánujeme ale mladšího sourozence :-) Dokážete poradit, kdy je ideální (aspoň teoreticky) mladšího sourozence porodit, abych nepřišla o toto navýšení u 1. dítěte? (Předpokládám, že o doplatek budu muset žádat, asi mi nepřistane na účtě hned v lednu 2020, takže než se žádost vyřídí.... A pobírání "mateřského příspěvku" cca 1,5 měsíce před narozením 2.dítěte, po dobu 6 měsíců, by mělo nějaký vliv na nárok?) Děkuji za radu Julie Šimková PS. Když už "plánovat" tak důsledně :-)


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě

Dobrý den, mohu uplatnit slevu na dítě - studenta? Pro upřesnění: dcera 21 let, studuje VŠ. Slevu jsem uplatňovala u zaměstnavatele vždy já, loni také od ledna do července, kdy se dcera vdala.(Poté mi účetní odečet zastavila). Ona nadále studuje, nepracuje, trvalé bydliště má u nás. Její manžel je nezaměstnaný, příjem nemá, tudíž slevu na manželku uplatnit nemůže. Mohu uplatnit slevu zpětně já a žádat ji i v tomto roce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dítě a rozvod

Dobrý den, prosím vás o radu, manželé se rozvádí a od září nemají společnou domácnost. Manželka je na MD, ta si slevu na děti nemá kde uplatnit. Může si slevu na děti uplatnit manžel, pokud mu manželka napíše čestné prohlášení, že děti nebude uplatňovat a souhlasí, aby je uplatnil manžel? Děti byli svěřeny do matčiny péče. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu a uplatnění výdajů

Přeji hezký den! Syn se odstěhoval z mého bytu v OV v Brně do vlastního většího. Rozhodl jsem se volný byt od 1.1.2018 pronajmout. Spolehlivého nájemce jsem však našel až od 1.6.2018. Paušály za topení, vodu, elektřinu a příspěvek do společenství vlastníků jsem samozřejmě musel platit. Mohu v daňovém příznání zohlednit tyto výdaje za celý rok, i když smlouva o pronájmu byla uzavřena až v polovině roku? Za laskavou odpověď Vám předem děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z hypotéky

Dobry den, nasa situacia je nasledovna: od minuleho roka splacame hypoteku kde sme uvedeny ako 2 spoludlznici 1. ja (fyzicka osoba slovenskej narodnosti), 2. partnerka (fyzicka osobna ceskej narodnosti). Moja otazka je, ci mozem zaziadat o vratenie dane zo zaplatenych urokov ja (ako cudzinec) alebo to musi spravit partnerka, ktora je ceskej narodnosti ? Dakujem za odpoved. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.