Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Datum odchodu do důchodu

Dobrý den, prosím o radu v této záležitosti: Dne 17. 7. letošního roku získám nárok na starobní důchod, o který jsem také požádal a byl mi přiznán. Mám dva problémy: 1. Od 24.11. 2009 jsem v pracovní neschopnosti z důvodů pracovního úrazu.Bude mi dorovnána ztráta na ušlém výdělku do výše průměrné mzdy. Můj dotaz zní - bude mi tato částka zohledněna při výpočtu, respektive při přepočítání nebo dopočítání důchodu po skončení pracovní neschopnosti a může zvýšit můj vyměřovací základ? 2. Za každých 365 dnů důchodového pojištění se přiznává procentní výměra 1,5 %z vyměřovacího základu. Já mám ke dni přiznání důchodu, t.j. k 17. 7.2010 "pojištěno,resp. odpracováno " 46 let a 331 dnů. Započítáno mám však pouze 46 let ( tzn. plně ukončených). Předpokládám, že má pracovní neschopnost (prac. úraz) potrvá ještě asi měsíc. Čili důchod sice mám přiznaný, ale nebudu jej objektivně moci čerpat. Můj dotaz - mohou se mi tyto "odmaroděné" dny připočítat k oněm 331 dnům a dosáhnout tak celých 365 dnů (47 let ) pojištění a získat tak dalšího 1,5% procentní výměry z vyměřovacího základu? Děkuji za odpověď Jiří Slovák Přerov nad Labem 34


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Provozování živnosti

Dobrý den, rád bych se zeptal co si lze přesně představit (nebo zda je toto někde uvedeno) v příloze č. 4 živnostenského zákona, bod č. 41-výroba bižuterie. Jedná se mi o to co je přesně míněno bižuterií. A dále bych se rád zeptal jaké všechny náležitosti musím splňovat (pro případnou fyzickou kontrolu), pokud provozuji výrobu šperků a prodávám je ve vlastním mobilním prodejním stánku-trhy a podobně. Nějak se mi nedaří nalézt přesná kriteria co vlastně musím a nemusím mít. Děkuji za podověď, hezký den, Karel Havlákodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v současné době plánujeme s…

Dobrý den, v současné době plánujeme s přítelem hypotéku na rekonstrukci domu, který mi moje mamka daruje. Problém nastal v tom, že jsme původně zamýšleli zřídit věcné břemeno, aby měla mamka záruku, že ji z domu nikdo nevyhodí, to však vzhledem k zástavnímu právu na nemovitost z důvodu hypotéky nelze. Chtěla bych se proto zeptat, zda existuje i jiná možnost, jak ošetřit tuto situaci. Velice děkuji za odpověď, Veronika


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den měla bych několik otázek. Nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná a datum porodu mi vychází na 28.2.2011. V den porodu mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Chtěla bych se zeptat, kdy mi přesně skončí pracovní poměr, jestli přesně 28.2.? Potom by mě zajímalo, kdyby jsme uvažovali do 2 let o 2 dítětí z čeho se mi bude vypočítavat PPM? Děkuji Dominika


odpovídal(a): Redakce

sazba DPH - bufet

Dobrý den. Když máme bufet,kde se provozuje hostinská činnost, jak je to s účtováním DPH? Myslím, když se vypisuje paragon, kdy je to na 10% a kdy na 20%? Já to chápu tak, že pokud to jídlo zákazník sní v bufetu, je to 20% a pokud si to bere s sebou tak 10%. Nebo je to zcela jinak? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpovědní lhůta

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na výpovědní lhůtu z pracovního poměru.Mám prac.poměr na dobu určitou,jelikož jsem měla možnost získat lépe finančně ohodnocenou práci,chtěla jsem odejít dohodou,bylo mi však řečeno,že si můžu akorát tak podat 2 měsíční výpověď,jinak,že to nejde,proto se ptám,zda jde takovouto situaci vyřešit jinak,protože nikde na mě čekat 2 měsíce nebudou,jestliže potřebují obsadit místo co nejrychleji. Děkuji za odpověď S pozdravem Nováková V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den chtel bych vedet jestli muzu delat kdyz…

Dobry den chtel bych vedet jestli muzu delat kdyz jsem v predcasnem duchodu.byvali zamestvatel chce abych jim vypomohl v dovolenych.Muzu delat aniz bych prisel o duchod a jak dlouho a kolik si muzu vydelat.Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím o radu:matka přítele nás …

Dobrý den.Prosím o radu:matka přítele nás "natlačila"do hypotéky na družst.byt s tím,že sehnala ručení nemovitostí údajného ochotného přítele.Ten by rád nemovitost z ručení po několika letech vyvázal,dozvěděli jsme se,že byli s tchyní dohodnuti na jakési úplatě za tuto "službičku",ale smlouvu o ručení v bance jsme podepisovali s tím,že ručí dobrovolně..už 3roky se snažíme situaci řešit,najít ochotného ručitele s nemovitostí,abychom dotyčného tchynina známého vyvázali z ručení.To se nám nedaří.Nyní nám její známý vyhrožuje soudem..nemáme s ním žádnou smlouvu,dohodu,nic písemného,pouze informace od něj o údajné ústní dohodě mezi ním a tchyní,od ní samozřejmě informace protichůdné..můžeme se nějak bránit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bytový dům nechce zaplatit fakturu

Dobrý den, přítel je živnostník a dělal stavební práce pro Společenství vlastníků byt. jednotek. Byla sepsána smlouva o dílo včetně VOP a cenové nabídky, která byla oběma stranami podepsána. Přítel práce dokončil, dílo předal, ale bohužel ústně a druhý den předal fakturu na Správu domu, která se tomuto Společenství stará o účetnictví a kam ho předsedkyně toho Společenství odkázala. Nyní je faktura už více jak měsíc po splatnosti a byt.dům nechce fakturu zaplatit s tím, že se jim to nelíbí a chtějí po něm, aby to opravil na vlastní náklady, i když to co mu vytýkají nebylo objednáno. Dílo provedl tak, jak bylo uvedeno ve smlouvě i v cenové nabídce. Poraďte mi prosím, jestli se dá s touto situací něco dělat. Může je přítel zažalovat nebo případně dílo odstranit, když je to uvedeno ve VOP a ikdyž bylo dílo předáno ústně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Společníci ve firmě

Dobrý den mám dotaz, byli jsme 4 společníci ve firmě, každý jednal sám za sebe. Cca před 4mi měsíci jsme 3 společníci převedli své podíli na čtvrtého a ten se na základě notářského zápisu stal jediným společníkem a jednatelem společnosti. Nyní když jsem se díval do obchodního rejstříku jsem zjistil, že společník, na kterého byly naše podíly přepsány, dosud nepodal žádost na obchodní soud o změnu v obchodním rejstříku, takže jsme stále společníci a jednatelé,ale o co hůře firma, je díky současnému jednateli v insolenci a stále dělá na firmu dluhy, neplatí sociální poj. atd. Zajímalo by mě jestli mohu být i já postižen za jeho jednání, když jsem sice stále zapsán v OR jako jednatel a společník společnosti, ale mám notářský zápis, ve kterém jsem svůj podíl převedl na stávajícího jednatele. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

2 byty, 2 úvěry

Dobrý den, chtěli by jsme koupit větší byt v novostavbě za 2 700 000,- v Brně. Nemáme žádné finanční prostředky k dispozici, vlastníme s manželem byt 2 plus 1 v žádané lokalitě v Brně, který jsme zrekonstruovali a na to máme spotřebitelské úvěry já i manžel v celkové hodnotě 250 000,- (to zbývá zaplatit), naše nynější celkové měsíční náklady jsou 17 000,- (splátky, inkaso, poviné ručení, pronájem garáže)náš měsíční příjem je 34000,- s tím že do půl roku by jsme měli mít měsíční příjem 45 000,- , máme 1 malé dítě.Máme smlouvu u RB na stavební spoření s cílovou částkou 100 000,- Máme plán, že si vezmem hypotéku od stavební spořitelny, kde má manžel již 12 let účet,(zatím neznáme podmínky, je teprve pár dní co tuto situaci řešíme obracíme se i na Vás s prosbou o pomoc máme se rychle rozhodnout)ale počítáme s měsíční splátkou tak 14 000Kč,-,musíme se nějak zbavit stavajících dluhů, a chtěli by jsme náš byt pronajímat, kde by jsme počítali s čístým ziskem tak 10 000,- (navíc v novém bytě jsou měsíční náklady nižší asi o 3000,-úspora na inkasu a garáži)což by pokrylo část měsíčních nákladů náš nynější byt je velmi pěkný v žádané lokalitě ale prodali by jsme ho nyní pod cenou a do toho se nám nechce i když by to vyřešilo část dluhu, navíc je problém ten, že se musíme rozhodnout během pár nasledujících dnů a musíme mít za tu dobu realný finanční plán samozřejmně co nejvýhodnější, můžete nám prosím poradit co můžeme dělat v naší situaci, jaký finanční produkt bank je pro nás nejvhodnější? nebo jak by se dala využít již probíhající smlouva stavebního spoření?bylo by výhodné navýšit cílovou částku na plnou hodnotu nového bytu?napadla nás i varianta půjčit si 3 000 000,- a zbytek částky splatit spotřebitelský úvěr za rekonstrukci?Prosím o radu mockrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Počáteční vklad u spořitelny?

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření. Když si budu uzavírat stavební spoření například, u České spořitelny musím složit nějaký počáteční vklad nebo nikoliv? A když si stanovím, že budu měsíčně spořit například, 1 500 Kč, tak mohu tuto částku v budoucnu snížit na 1000 Kč, aniž bych platit nějaké sankce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr od SFRB pro registrované partnery?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je možné poskytnout Uvěr 300 - Podpora mladým i osobám, které uzavřeli registrované partnerství, a splňují všechny ostatní podmínky pro získání úvěru? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně podpory v…

Dobrý den, mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti. Jelikož jsem dva měsíce před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání podnikala (dva roky předtím jsem byla zaměstnanec), tak jelikož jsem ne svojí vinou nemohla doložit výši vyměřovacího základu (mohu doložit až v lednu 2011), vznikl mi podle zákona nárok na podporu cca 3000 Kč. Mohu v lednu zpětně zažádat o doplacení podpory do výše, která mi náležela i když už třeba budu zaměstnaná? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je dítě na VŠ a v 06/2010 má promoci, do kdy si může zaměstnanec uplatnit slevu na dani. Děkuji Vávrová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu. Mám…

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu. Mám zaměstnance, který nastoupil 21.6.2010 - je starobní důchodce, v měsíci červnu nikde nepracoval. Podepsal prohlášení na daň a já dala slevu na poplatníka již v měsíci červnu s tím, že jsem si nechala od něho podepsat čestné prohlášení,že od 1.6.-20.6. nikde nepracoval a tudíž ani neuplatňoval slevu. Je velkou chybou pokud dám slevu na poplatníka, v tomto případě v měsíci nástupu, když nastoupí v průběhu měsíce? Může mi to finanční úřad napadnout jako chybu? Děkuji Vám za odpověď, Vetýšková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně skončení pracovního…

Dobrý den, mám dotaz ohledně skončení pracovního poměru v zaměstnání. Může zaměstnavatel z nějakého důvodu mi bránit ukončení pracovní poměru, respektive mi nedovolí skončit pracovní poměr? V jakém paragrafu je zakotveno, že zaměstnanec má kdykoliv právo na ukončení pracovního poměru? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v jakém zákoně je upraven vztah OSVČ a…

Dobrý den, v jakém zákoně je upraven vztah OSVČ a firmy, pro kterou OSVČ pracuje na svůj živnostenský list? Vztah je to obchodně právní, tak nevím, jestli se může OSVČ řídit i zákoníkem práce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako…

Dobrý den, pracuji jako fyzioterapeutka již druhým rokem v lázních. Vždy jsem tu měla smlouvu na dobu určitou a leto je tomu opět tak, smloouva mi končí 31.5. 2011. Nyní mi zaměstnavatel řekl, že už nebude zaměstnávat neregistrované fyzioterapeuty, a pokud si neudělám kurz pro fyzioterapeuty v rámci získávání kreditů (min 40) a poté žádost o registraci, tak mi smlouvu příští rok neprodlouží. Samozřejmě registraci chci získat a tak jsme se se zaměstnavatelem domluvili, že poojedu v září na kurz, který trvá 16 dní, z toho 12 dní jsou pracovní...a to je zádrhel. Dohodli jsme se se zaměstnavatelem, že mi uhradí polovinu ceny z kurzu (5000kč) a já uhradím zbylou polovinu + náklady spojené s ubytování a "cesťákem" behěm pobytu na kurzu v Praze. Ale už se nedořešilo jak se to udělá s těmi 12 pracovními dny, teré potřebuji intenzivně strávit v Praze na kurzu. Jenda varianta je, že bych si vzala dovolenou, to říká vedoucí, ale já si myslím, že mám přeci právo vzít si dovolenou na odpočinek a ne na školení, které po mne požaduje zaměstnavatel. Další varianta je si vzít neplacené volno, ale to se zas nelíbí zaměstnavateli a i kdyby na tuto variantu přistoupil, mám povinnost si sama uhradit soc. a zdrav. pojištění? Je nějaká jiná schůdná cesta jak dořešit těch 12 pracovních dní, které potřebuji na ten kurz? přeci je nesmyslné brát si dovolenou v rámci školení, které mi nakázal zaměstnavatel, jinak mě prý propustí. Jak se to dá vyřešit? Děkuji za odpověď. Hana Vinická


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji ve státní správě na poloviční…

Dobrý den, pracuji ve státní správě na poloviční úvazek 4 hodiny denně. Občas jezdím na školení, kde jsem pracovně i 8 hodin, ale ve mzdě mám zaplacené pouze čtyři hodiny. Zbylé čtyři hodiny, které jsem pracovně mimo domov, nemám zaplacené ani poskytnuté např. náhradní volno. Prý na to nemám nárok. Řeší tyto případy zákoník práce, kdy je zaměstnanec na školení již mimo pracovní dobu, tudíž ve svém volném čase? Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.