Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společné jmění manželů

Dobrý den mám přítelkyni se kterou jsem zasnoubený. Přítelkyni příšlo exekuční rozhodnutí o vymáhání pujčky,kterou uzavřel její bývalý manžel v době kdy byli manželé, bez jejího vědomí. Nyní jsou rozvedeni a pět let před rozvodem nežili ve společné domácnosti.Prosím o radu zda-li snoubenka bude muset tento dluh zaplatit za bývalého manžela i s penalizací, která se navýšila za neplacení , popřípadě jak se vyhnout z této pohledávky. Na exmanžela jest podáno trestní oznámení za neplacení výživného a takových problémů jest více. Přítelkyně je samoživitelka, která je doma kvůli péči o nemocného otce.


odpovídal(a): Redakce

Ušetřím na předčasné splátce?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli při předčasné splátce hypotéky v době fixace se platí i "plánované" úroky bance nebo pouze zbývající část úvěru. Tedy jestli se na tom ušetří. Děkuji K.odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, máme zaměstnankyni, která během rodičovské dovolené znovu nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou tento měsíc ukončila. Jelikož se MD považuje za odpracovanou dobu, měla by mít nárok před RD na čerpání dovolené. O tu si však sama nepožádala. Je povinností zaměstnavatele jí nabídnout čerpání dovolené nebo tuto povinnost zaměstnavatel ze zákona nemá? Jak musí zaměstnavatel postupovat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel by mně chtěl půjčit na…

Dobrý den, zaměstnavatel by mně chtěl půjčit na nové bydlení částku 500tis. Kč. Potřebovala bych zjistit zda z této částky budu platit nějakou daň a jakou. Splátky by činily 15 000,-Kč měsíčně a půjčka by byla bezúročná. děkuji Novotná


odpovídal(a): Redakce

Příplatky a dovolená při práci na DPČ

Dobrý den, našla jsem si brigádu od 15.6. do 11.7. Jsem studentka VOŠ. A mám několik problémů, které mi zaměstnavatel ani agentura nejsou schopni vysvětlit. pracuji na DPČ. 1)Jelikož si do konce června vydělám asi 6.800 Kč a v červenci 5.200 Kč, měla bych v každém měsíci doplácet zdravotní pojištění(které mi bude rovnou odečteno ze mzdy), platit SP a platit DzP FO? Mohu uplatňovat navrácení nějaké částky (případně kdy a kde)? 2) Zaměstnavatel mi sdělil, že jako brigádník nemám nárok na příplatky za noc a za víkendy a svátky. Je to možné? (pracuji celý měsíc v kuse noční směny) Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance (pracovní smlouva) s…

Dobrý den, máme zaměstnance (pracovní smlouva) s kratší týdenní pracovní dobou - 6 hodin denně. Mzdu má definovanou jako hodinovou, 120 Kč za hodinu. V měsíci květnu měl odpracovat 126 hodin (21 pracovních dní * 6 hodin) * 120 Kč tedy 15120,- hrubého. Zaměstnanec však ve skutečnosti odpracoval jen 120 hodin. Musíme mu zaplatit všech 126 hodin, nebo můžeme zaplatit jen 120 skutečně odpracovaných. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz, jak mám zaúčtovat doplatek…

Dobrý den,mám dotaz, jak mám zaúčtovat doplatek minimálního vyměřovacího základu ZP ve mzdách.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně čerpání řádné…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně čerpání řádné dovolené po PPM (končí k 30.6.10). K 1.7. nastupuji na rodičovskou dovolenou. Je možné pobírat rodičovský příspěvek a současně čerpat dovolenou u zaměstnavatele? Je potřeba tuto skutečnost, resp. "přivýdělek" na úřadu práce následně dokládat (pokud ano v jaké formě, stačí výplatní páska)? Dále by mne zajímalo, zda nedávno odsouhlašené vrácení mateřské na původní výši má vliv i na přepočet denního vyměřovacího základu, zpětně? Paní na Úřadu práce mi totiž sdělila, že zatím nedostali žádné nové pokyny. Díky tomu bych neměla možnost volby zrychlené 2leté varianty, na kterou bych dle roku 09 měla právo, po snížení v tomto roce na ni nedosáhnu. Je to pravda? Existuje možnost nechat si na sociálce potvrdit oba tiskopisy s lonskym i letosnim vymerovacim zakladem, zvolit 2letou variantu a doufat, ze budu mit stesti? Co by jste mi poradil/a. Děkuji předem a přeji pěkný den. Špačková


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Děkuji za odpověď k dotazu z 23. 6., ale asi jsem dotaz měla popsat přesněji. Jedná se mi o činnost, kterou subjekt vykonává. V zákoně se hovoří, že živností není tlumočení sloužící potřebám řízení před soudy a správními orgány nebo v souvislosti s právními úkony fyzických a právnických osob, překlady literárních děl jako využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti jejich autory (kde byla sazba odpočtů výdajů 40%). Mluví se zde o tlumočení (tlumočení s ověřením, úřední tlumočení), ale ne o soudně ověřených překladech a o úředních překladech (kromě překladů literárních děl). Podle mého názoru jsou to dvě různé činnosti tlumočení a překládání. Kde bych přesněji našla vyjádření, že soudní a úřední překlady náleží do stejné skupiny jako soudní tlumočení? Děkuji za odpověď. Samozřejmě v případě potřeby za odpověď obratem zaplatím.


odpovídal(a): Redakce

darování nemovitosti

Dobrý den, já a manžel vlastníme nemovitost - každý polovinu, kterou bychom chtěli darovat mé sestře. Jakou daň - darovací/z převodu nemovitosti budeme my/sestra muset zaplatit?odpovídal(a): Redakce

nepeněžní plnění

Dobry den, lze zamestnancum poskytovat nepenezni plneni ve forme napr. Tesco, Bata resp. podobnych poukazek a je nasledne toto plneni osvobozene od dane, stejne jako je tomu u jinych typu poukazek k tomu urcenych ? Pokud ano, pak v jake vysi mohu zamestnancum takto prispivat. Predem dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

účetnictví dceřinné společnosti

Dobrý den, 1) velmi by mě zajímalo, jestli existuje rozdíl u vedení účetnictví, odvodu daní a mzdových odvodů ve firmě (české IC i DIC), která je dceřinou společností mateteřské společnosti (USA, mimo EU). Osobně si myslím, že žádný rozdíl není, je to pravda? 2)pokud by tato dceřiná společnost přefakturovávala veškeré své náklady (nájem, mzdy, telefony) mateřské společnosti, jedná se o její zdanitelný příjem a je přefakturováváno bez DPH? Velice děkuji za názor.


odpovídal(a): Redakce

Jak posuzuje banka příjem složený z fixní a variab

Dobrý den, pokud budu zaměstnaný jako realitní makléř a můj plat bude složen z fixní složky + provize za uzavřené smlouvy. Tak banka jako čistý příjem o žádost o poskytnutí úvěru bude brát pouze základní plat bez provizí nebo základní plat včetně provizí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na nemovitost s věcným břemenem

Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Příští rok v březnu bychom chtěli s přítelem koupit nemovitost na které vázne věcné břemeno na dožití. Nemovitost má 2 patra + půda. Babička má právo na jednu místnost. Cena nemovitosti by byla 400 000Kč. Je možnost na takovou nemovitost dostat nějaký úvěr, hypotéku, nebo něco takového? A na jakou banku bychom se měli obrátit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Antikuřácký zákon - dopad na restaurace

Dobrý den, 1.7.2010 by měly nabýt účinnosti změny v tzv. antikuřáckém zákoně. Jaké změny tento zákon přinese restauracím? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Invalidní důchod

Dobrý den,potřebovala bych poradit jak postupovat.Jsem samoživitelka,bezdětná,nyní od 8/2009 v PN po operaci páteře v dubnu.Podpůrčí doba mi byla prodloužena již 2x a bylo mi navrženo OSSZ ať si podám žádost do ID,toto jsem učinila osobně písemně v květnu.Nyní čekám na posudkovou komisi která si mě pozve (7/2010) a rozhodne co bude dále.Jsem si vědoma,že mohou rozhodnout buď o pokračování v PN a tudíž o vyplácení dále nemoc.dávek a nebo o možném PID či ČID.Ale nevím jak dále postupovat v případě že právě rozhodnou o PID nebo ČID. Co musím udělat od toho dne kdy rozhodne komise? Musím jít a ukončit PN a jít do práce, musím podat výpověď nebo mi výpověď dá zaměstnavatel? musím pak na ÚP? mám nárok žádat nějaké sociální příspěvky když budu např. na PID? nebo nemusím vůbec ukončit pracovní poměr? Prostě mě zajímá celý průběh co je třeba udělat dále? Moc děkuji za odpověď. Fialová N.


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení splatnosti úvěru od spořitelny?

Čerpám úver ze stavebního spoření a splácím částku na 6,5 roku a chci se zeptat jestli lze prodloužit tento úvěr např. na 8 let aby se mi snížila splátka a co je k tomu potřeba.Moje maminka se byla na to informovat a řekli jí, že by šel jen odklad na 1 rok, což mi přijde jako blbost to odkládat.


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit ohledně §7 Zákona o daních z příjmů, kdy podle Živnostenského zákona subjek podniká podle rozdělení Klasifikace ekonomických činností pod číslem 743000 překládání a tlumočení v mezinárodním styku a z příjmů z tohoto zařazení odpočítává od 2005 až 2008 výdaje paušální částkou 50%. Subjek je zapsán i u Krajského soudu jako soudní překladatel a minimální část přijmů (ne více jak 5%) poskytuje jako soudní překladatel. FU nyní nesouhlasí s odpočtem výdajů 50% a trvá na odpočtu 40% z těchto překladů. Je možné tyto příjmy zahrnout do jiného předmětu činnosti, než jak ukládá Živnostenský zákon? Děkuji za brzkou odpověď. Pokud bude potřeba uhradit poplatek za vyřízení, obratem mi prosím napište.


odpovídal(a): Redakce

účtování nákladů

Dobrý den, firma, která provozuje činnost - cestovní agentura, zejména prodává exkurze včetně dopravy a stravovaní, na který nákladový účet má účtovat účetní jednotka výdaje organizacím za stravovaní a dopravu turistů - 512 nebo 518? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vedení účetnictví

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně přípravy na kompletní servis pro vedení agendy fotovoltaické elektrárny. Můžete mi poradit, kde je možné se komletně seznámit s problematikou včetně účetnictví. DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.