Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Úvěr na dofinancování domu

Dobrý den, chci se zeptat na možnosti úvěru ve výši cca 1,000,000,- Kč. Finance potřebujeme na dofinancování domu (zbytek dodáme z prodeje bytu). Je možné na něho dosáhnout ze stavebního spoření? Pokud ano, je tato varianta výhodnější oproti hypotéce? Děkuji za odpověď Vanžura


odpovídal(a): Redakce

Navýšení hypotéky na koupi auta?

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda je možné navýšit cílovou částku u hypotéky, kterou mám na byt. Potřebuji si koupit nové auto a přijde mi zbytečné si brát spotřeb. nebo jiný úvěr, když již splácím hypotéku. Hypotéka je na 80% bytu, splácím ji druhým rokem a mám pětiletou fixací.Chtěl bych ji navýšit asi o 200 000,-. Děkuji za odpověď S pozdravem Pavel Holešínský



odpovídal(a): Redakce

Volba úvěru pro mimořádnou splátku

Dobrý den, Chtěl bych si na stavbu domu půjčit 1,5mil korun a po dokončení bych půjčku rád doplatil (alespoň část) z peněz, které získám prodejem součastného bytu. Nevím však ,zda vyjde levněji vzít si uvěr od stavební spořitelny (kde je doplacení bez sankcí)nebo hypotéku. Jako přednost úvěru u ČMSS vidím neměnnost výše splátek, jako nevýhodu meziúvěr. U hypotéky začínám splácet vlastně od začátku, dobu fixace bych asi neřešil, počítám se stavbou max 2 roky. Můžete mi prosím poradit/doporučit vhodnou variantu? Děkuji a hezký den


odpovídal(a): Redakce

Poradce mi vnutil IŽP - nepotřebuji ho

Dobrý den, jsem student a bylo mi doporučeno makléřem z OVB sjednání investičního životního pojištění PERSPEKTIVA 4BN. Ovšem nyní si nejsem vůbec jist seriozností tohoto makléře a chtěl bych se zeptat, zda je pro mě toto pojištění v širším hledisku výhodné. Zasílám 1000kč měsíčně. Přičemž pojištění v podstatě vůbec nepotřebuji. Přemýšlel jsem o zrušení tohoto pojištění, ale již jsem na tento jejich účet zaslal 10 500kč, o které bych nerad přišel. Nicméně pokud to v dlouhodobém hledisku bylo šetrnější řešení udělám tak. Prosím o radu, za kterou předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPH v EU u stravovacích služeb

Slovák registrovaný k DPFO- DE v ČR plátce DPH i na SK. Stravovací služby § 10c). DPH z tržeb směr Košice-Praha má být odváděno na Slovensku. Může si také tam uplatnit DPH z pořízeného zboží ze Slovenska, které v ČR neuplatňuje a je v DP DPH na ř. 3 a 44.? Děkuji Svobodníková


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem narozen 07/1956 a zajimam se o…

Dobry den, jsem narozen 07/1956 a zajimam se o hornicky duchod. Pracuji od 8.7.1974 ale jako dulni hornik jsem zacal pracovat od 6.5.1986 do 31.5.2001 po tehle dobe jsem presel na jinou sachtu kde jsem mel od 1.6.2001 az do 31.5.2004 smlouvu obnovovanou po kazdem roce (prace na dobu urcitou-dulni provoz).Od 09/2004 pracuji na neurcito v anglii az doted. Mam tedy narok na hornicky duchod? cili mohu jit v 58,5 letech do duchodu nebo v 55,5 letech do predcasneho s tim, ze by valorizace platila i pro me? Pocita se pojisteni z anglie kde odvadim dane i soc. pojisteni k hornickemu duchodu a pripadne muzou tyto roky nejak ovlivnit vysi hor. duchodu? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den, mám nárok na důchod 27.12.2010. Mám o něj požádat k tomuto datu, nebo až od nového roku. Jsem zaměstnaný s příjmem cca 35 000 hrubého.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenská nebo úřad práce

Dobrý den, potřebuji poradit. A tak prosím o odpověď. Zbývají mi do odchodu do starobního důchodu 2 roky. Letos v listopadu už pro mě v mém zaměstnání nebudou mít práci, moje místo se ruší. Potřebuji poradit, jak doplnit zbývající 2 roky. Mám problémy se zády, tak bych mohla jít na neschopenku - dlouhodoběji a pak na úřad práce. Nevím, co je výhodnější vzhledem k výpočtu důchodu. Zda je lepší být nemocná nebo na úřadu práce. Myslela jsem, že bych třeba rok byla nemocná a pak rok na úřadu práce. Děkuji za radu Marcela


odpovídal(a): Redakce

Zmírnění tvrdosti zákona

Dobrý den, mám dotaz ohledně sirotčího důchodu. Matka žila s přítelem několik let a poté se jim narodil syn, kterému jsou dnes 3 roky. Když otec zemřel, bylo matce řečeno, že syn nemá nárok na žádný sirotčí důchod, protože přítel neodpracoval 5 let. Chtěla bych se zeptat, jak dále postupovat, ten malý kluk přeci nemůže za to, jaký jeho otec byl, zda pracoval nebo ne? Je nějaká možnost získání sirotčího důchodu? Prosím o radu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční důchod a dobrovolná účast

Dobry den, manzelka je rocnik 1958 (1 dite), pracovala od 28.1.1974 do 30.6.1990 cili celkem 13 let 310 dni. Na uradu prace byla od 25.11.1998 do 30.11.2002 a od 8.1.2003 do 7.3.2005.P ocita se doba na UP? Nyni neni nikde hlasena a neplati soc. ani zdravotni pojisteni, zije v anglii. Existuje nejaky minimalni duchod i pro tuto odpracovanou dobu? Pripadne je mozne si udelat nejake duchodove pojisteni na 10 let nez v roce 2020 pujde do duchodu ? Dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Zahraniční důchod - ČR a Slovensko

Dobrý den, jsem žena narozena 8.4.1953. V Trenčíně jsem v roce 1968 nastoupila učnovský poměr 3 roky. Poté jsem ještě rok byla zde zaměstnaná to je do r. 1972. Pak jsem se přestěhovala do Čech kde žiji a pracuji dosud. Chci se zeptat,jak budu postupovat až budu žádat o starobní důchod,aby mi byly uznány i ty 4 roky na slovensku. děkuji Nevařilova


odpovídal(a): Redakce

Koupě již fungující společnosti

Dobrý den, chci začít podnikat. Abych nemusela zakládat novou s.r.o. nebo kupovat předraženou ready-made, chci si koupit s.r.o. od kamarádky, která s podnikáním skončila. Její společnost sídlí v Praze a má dva společníky. Já bych chtěla společnost přepsat na sebe, také v Praze, změnit jméno, sídlo atd. Můžete mi poradit, jaké všechny kroky musím podniknout, abych jednak zajistila, že společnost bude řádně přepsána na mě a jednak, abych nezjistila v budoucnu nějaké dluhy z jejího podnikání? Předem děkuji, Romana Krejčová


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chci se zeptat na transakci ohledně…

dobrý den, chci se zeptat na transakci ohledně penzijního připojištění. Zástupce fondu mě oslovil s tím, abych si vybral výsluhovou penzi, na kterou mám nárok a pak tam peníze uložil zpět, aby se mi navýšila měsíční částka a tím se získalo většího daňového zvýhodnění. Je výhodnější tam peníze nechat a navýšit si částku nebo udělat to o co mě žádá. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společné jmění manželů

Dobrý den, manžel po svatbě zdědil dům, ve kterém pronajímáme jednu bytovou jednotku. Společně s manželem máme hypotéku na vyplacení bratrova podílu z domu, ale já v katastru uvedena jako spolumajitel nejsem. Je přesto možné, aby nájemní smlouva byla uzavřena na manžela i mne, jako manžele?


odpovídal(a): Redakce

daňové výdaje u nájmu bytu

Dobrý den, jsem majitelka bytu v novostavbě, který chci zatím pronajímat. Chtěla bych se informovat, zda u výpočtu daně z příjmu (z tohoto pronájmu) lze zohlednit mou investici do tohoto bytu (jeho cenu či investice do dalšího vybavení). Slyšela jsem, že byt lze tzv. "odepisovat" stejným způsobem jako auto. Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

povinnost vést účetnictví

Dobrý den,fyzická osoba provozuje autobusovou dopravu jak po ČR, tak v rámci EU. Tvrdí, že dle jeho informací je kvůli předmětu svého podnikání povinnen vést účetnictví, nikoli DE. Limit obratu 25 mil. překročen nebyl a v OR také zapsán není. Je tomu skutečně tak a kde najdu oporu v zákoně. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, jak je to s daněním umělecké činnosti. Nevím o tom téměř nic. Jsem umělkyně, ale pracuji ve školství na plný úvazek jako p. učitelka VV. Malováním a uměleckou tvorbou si sem tam něco málo přividělám a vím že dříve se umělecká činnost danila až od určité částky. A to je můj dotaz. Nevím jak je to dnes a zda musím mít nějaký živnostenský list na svou uměleckou činnost, když si stále jen přividělávám v rámci stokorun, či max. 1 - 2 tis. korun měsíčně, ale to je vyjímečně. Samozřejmě, někdy třeba nevidělám skoro nic, je to nárazové. Také vím, že daň, pokud by se platila, je nižší, než běžné daně. Poradte mi prosím nejlépe vše, co se tohoto danění umělecké činnosti týká a co bych popř. měla či nemusela dělat a zařizovat. Děkuji předem. Monika Ž.


odpovídal(a): Redakce

vypořádání podílů

Dobrý den, mezi mnou a mým bratrem proběhne finanční vyrovnání v rámci rozdílné hodnoty zděděných nemovitostí. Bratr mi částku bude dávat v měsíčních splátkách - musím z té částky platit daň z příjmu či ne? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

darování obchodního majetku

Dobrý den. Společnost s.r.o., plátce DPH pořídila PC server, který zařadila do majetku (DHM) a odepisovala jej (a dále ho pronajímala). V dnešní době je PC server zcela odepsán a protože je zastaralý nelze jej dále využívat k pronájmu ani k prodeji.Společnost se rozhodla server darovat vysoké škole.Lze tento dar uplatnit jako položku snižující základ daně v přiznání k dani z příjmu právnických osob (dle par. 20 odst.8)? Pokud ano, jak stanovit výši o kterou se základ daně sníží?Velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

omylná platba

Dobrý den,jsme s.r.o., přišla nám na účet mylná platba, která nám nepatří.Chystáme se ji co nejdříve vrátit, existuje nějaký časový limit pro vrácení? A co DPH - neměli bychom ho z této přijaté platby odvést? Děkujeme moc za pomoc.