Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Úvěr na vyplacení spoluvlastníka

Dobrý den, máme s bratrem každý čtvrtku rodinného a ráda bych ho vyplatila a dům zrenovovala. Bohužel nemám stavební spoření.Rády bych se zeptala jaké jsou možnosti financování bez vložení větší naspořené sumy. Dekuji Králová


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk horníků - 16 let v 1.A

Dobrý den.Múj otec pracoval 16 let v 1.A kategorii.Pracovní poměr ukončil v únoru 1992 z důvodů zániku podniku.Poté si chtěl 1.kategorii do dělat v jiném podniku,ale to už mu nebylo umožněno z důvodu poškozeného zdraví z předešlého zaměstnání. Od té doby každé 2.roky dochází na nemoci z povolání v 1.kat.již nemůže pracovat.Na nemoc z povolání mu chybí pár bodů.Z důvodu skončení pracovního poměru v únoru 1992 nemá narok na dřívější odchod do důchodu.Chci se zeptat co se v tomto případě dá dělat(vyjímka v zákoně,žádost o změkčení zákona).Popřípadě jestli je vůbec nějaká šance pokud by se žádalo o změkčení zákona.Za odpověď předem děkuji.odpovídal(a): Redakce

Práce v zahraničí a pobírání důchodu v Česku

Dobry den.Pracuji v Anglii a od cervence budu pobirat v CZ starobni duchod.Mohu pokracovat dal v zamestnani v Anglii?Musim to nekde hlasit?Nebudu pracovat stale.Treba jen dva mesice,pak mesic doma atd.


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění po smrti účastníka

Chtěl bych se zeptat, co se stane nyní a po reformě s naspořenými penězi na důchod (tedy z rozličných penzijních fondů), když plátce zemře dřív než dosáhne důchodového věku. Řekněme, že si platím na důchod od 30 let a zemřu v 55. Jsou tyto peníze předmětem dědického řízení či propadají (státu/fondu etc.)?


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění a hrozící inflace

Dobrý den,chtěla bych vědět zda mé spoření na penzi je perspektivní do budoucna. Ptám se proto, že před dvaceti lety jsem měla mzdu 2000,- a teď mám 17000,- a v podstatě hodnota těch peněz je stejná. Mám možná mylnou obavu, ale toto mě zatím nikdo nebyl schopen vysvětlit.Bůh ví co bude za 25 let. Inflace a jiné možné problémy. Tím pádem mám obavu i z penzijní reformy.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o invalidní důchod

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,marodím již 8 měsíců po zlomenině kotníku a po operaci.Noha stále bolí při větší zátěži.Mohla bych si požádat o invalidní důchod?Když ano jak bych měla postupovat? je mi55 roků,do normálního důchodu bych měla jít za 5 let.Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod - ukončení VŠ

Dobrý den, chci se zeptat ohledně sirotčího důchodu. V květnu 2010 jsem ukončila vysokou školu bakalářského studia (pobírala jsem sirotčí důchod). Dále jsem udělala příjimací zkoušky na magisterské studium na VŠ. Chtěla bych se zeptat, zda mám dále nárok na sirotčí důchod, a zda ho budu pobírat i za tento měsíc červen a po dobu prázdnin (07/2010-08/2010? Pokud ne, musím o něho znovu požádat? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mezinárodní důchod - ČR a Ukrajina

Má otazka se týka soc.zabespečení s prvkem mezinárodního práva.Jsem občankou Ukrajiny,trvalý pobyt v ČR mám od roku 1997.Přišti rok tj.2011,budu mít nárok na důchod z Ukrajiny,za léta odpracovaná čiste tam(1973-1997).Zajíma mě,jestli můj důchod v ČR v roce 2017,v připadě,že budu dál platit důchodové pojištění zde v ČR,bude se dílčit,tj.jestli ČR bude platit jenom za léta pojištění zde v ČR,nebo jesli budou započitána do důchodu i léta odpracovaná na Ukrajině.


odpovídal(a): Redakce

DPH u záloh

Dobrý den, řeším problém ohledně odpočtu zálohy s 19% DPH. V roce 2009 jsme vystavili zálohovou fa s 19% DPH na 1,190.000,- Kč včetně Dph (byla zaplacena v 2009) V roce 2010 zálohová fa na 1,200.000,- včetně 20% DPH. Letos budeme vystavovat ostrou fa na 5,000.000,- bez DPH a musíme odečíst ty dvě vysavené fa. Jaké je správné řešení: 1) 5,000.000 - 1.000,000 - 1,000.000 = 3,000.000 x 20% = 3,600.000Kč nebo 2) 6,000.000(5milx20%) - 1,190.000 - 1,200.000 = 3,610.000 Kč Moc vám děkuji za odpopvěď Malá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, předmětem podnikání naší…

Dobrý den, předmětem podnikání naší společnosti je finanční poradenství a zprostředkování finančních zdrojů. S jedním z našich klientů máme uzavřenu zprostředkovatelskou smlouvu s doložkou mlčenlivosti. Ve smlouvě o mlčenlivosti je ujednáno, že v případě porušení této smlouvy má poškozená strana právo na náhradu prokazatelé škody (soudní řízení) až do její plné výše. Chtěla bych se zeptat, zda existuje pojištění na toto pojistné riziko a u jaké pojišťovny je možné toto případně sjednat. Předem velice děkuji za odpověď. Ježdíkováodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod bytu do OV

Dobry den, bydlim v obecnim byte, který bude nabízen k odkupu. Zjistila jsem, že to že spolu s manželem vlastníme ještě jiný byt může být důvodem k výpovědi a pozastavení odkupu. Chtěla bych se zeptat - pokud bych svou polovinu bytu darovala manželovi a následně by byl tento byt vyjmut ze společného vlastnictví - bylo by vše v pořádku pro odkup obecního bytu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společné jmění manželů

Dobrý den mám přítelkyni se kterou jsem zasnoubený. Přítelkyni příšlo exekuční rozhodnutí o vymáhání pujčky,kterou uzavřel její bývalý manžel v době kdy byli manželé, bez jejího vědomí. Nyní jsou rozvedeni a pět let před rozvodem nežili ve společné domácnosti.Prosím o radu zda-li snoubenka bude muset tento dluh zaplatit za bývalého manžela i s penalizací, která se navýšila za neplacení , popřípadě jak se vyhnout z této pohledávky. Na exmanžela jest podáno trestní oznámení za neplacení výživného a takových problémů jest více. Přítelkyně je samoživitelka, která je doma kvůli péči o nemocného otce.


odpovídal(a): Redakce

Ušetřím na předčasné splátce?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli při předčasné splátce hypotéky v době fixace se platí i "plánované" úroky bance nebo pouze zbývající část úvěru. Tedy jestli se na tom ušetří. Děkuji K.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, máme zaměstnankyni, která během rodičovské dovolené znovu nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou tento měsíc ukončila. Jelikož se MD považuje za odpracovanou dobu, měla by mít nárok před RD na čerpání dovolené. O tu si však sama nepožádala. Je povinností zaměstnavatele jí nabídnout čerpání dovolené nebo tuto povinnost zaměstnavatel ze zákona nemá? Jak musí zaměstnavatel postupovat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel by mně chtěl půjčit na…

Dobrý den, zaměstnavatel by mně chtěl půjčit na nové bydlení částku 500tis. Kč. Potřebovala bych zjistit zda z této částky budu platit nějakou daň a jakou. Splátky by činily 15 000,-Kč měsíčně a půjčka by byla bezúročná. děkuji Novotná


odpovídal(a): Redakce

Příplatky a dovolená při práci na DPČ

Dobrý den, našla jsem si brigádu od 15.6. do 11.7. Jsem studentka VOŠ. A mám několik problémů, které mi zaměstnavatel ani agentura nejsou schopni vysvětlit. pracuji na DPČ. 1)Jelikož si do konce června vydělám asi 6.800 Kč a v červenci 5.200 Kč, měla bych v každém měsíci doplácet zdravotní pojištění(které mi bude rovnou odečteno ze mzdy), platit SP a platit DzP FO? Mohu uplatňovat navrácení nějaké částky (případně kdy a kde)? 2) Zaměstnavatel mi sdělil, že jako brigádník nemám nárok na příplatky za noc a za víkendy a svátky. Je to možné? (pracuji celý měsíc v kuse noční směny) Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance (pracovní smlouva) s…

Dobrý den, máme zaměstnance (pracovní smlouva) s kratší týdenní pracovní dobou - 6 hodin denně. Mzdu má definovanou jako hodinovou, 120 Kč za hodinu. V měsíci květnu měl odpracovat 126 hodin (21 pracovních dní * 6 hodin) * 120 Kč tedy 15120,- hrubého. Zaměstnanec však ve skutečnosti odpracoval jen 120 hodin. Musíme mu zaplatit všech 126 hodin, nebo můžeme zaplatit jen 120 skutečně odpracovaných. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz, jak mám zaúčtovat doplatek…

Dobrý den,mám dotaz, jak mám zaúčtovat doplatek minimálního vyměřovacího základu ZP ve mzdách.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně čerpání řádné…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně čerpání řádné dovolené po PPM (končí k 30.6.10). K 1.7. nastupuji na rodičovskou dovolenou. Je možné pobírat rodičovský příspěvek a současně čerpat dovolenou u zaměstnavatele? Je potřeba tuto skutečnost, resp. "přivýdělek" na úřadu práce následně dokládat (pokud ano v jaké formě, stačí výplatní páska)? Dále by mne zajímalo, zda nedávno odsouhlašené vrácení mateřské na původní výši má vliv i na přepočet denního vyměřovacího základu, zpětně? Paní na Úřadu práce mi totiž sdělila, že zatím nedostali žádné nové pokyny. Díky tomu bych neměla možnost volby zrychlené 2leté varianty, na kterou bych dle roku 09 měla právo, po snížení v tomto roce na ni nedosáhnu. Je to pravda? Existuje možnost nechat si na sociálce potvrdit oba tiskopisy s lonskym i letosnim vymerovacim zakladem, zvolit 2letou variantu a doufat, ze budu mit stesti? Co by jste mi poradil/a. Děkuji předem a přeji pěkný den. Špačková


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Děkuji za odpověď k dotazu z 23. 6., ale asi jsem dotaz měla popsat přesněji. Jedná se mi o činnost, kterou subjekt vykonává. V zákoně se hovoří, že živností není tlumočení sloužící potřebám řízení před soudy a správními orgány nebo v souvislosti s právními úkony fyzických a právnických osob, překlady literárních děl jako využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti jejich autory (kde byla sazba odpočtů výdajů 40%). Mluví se zde o tlumočení (tlumočení s ověřením, úřední tlumočení), ale ne o soudně ověřených překladech a o úředních překladech (kromě překladů literárních děl). Podle mého názoru jsou to dvě různé činnosti tlumočení a překládání. Kde bych přesněji našla vyjádření, že soudní a úřední překlady náleží do stejné skupiny jako soudní tlumočení? Děkuji za odpověď. Samozřejmě v případě potřeby za odpověď obratem zaplatím.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.