Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění

s největší pravděpodobností budu muset začátkem příštího roku odejít do předčasného důchodu. Zaměstnavatel je však natolik benevolentní, že mi umožní odchod načasovat. Z toho co jsem doposud nastudoval mi vyplývá, že nejefektivnější by to bylo krátce po završení celého roku pojištění. To bych ale musel umět spočítat, jaká je doba mého pojištění např. k 31.12.2010 (následné doby si budu umět ohlídat). Aby můj výpočet doby pojištění byl správný, potřeboval bych vědět kolik kalendářních dnů se mi započítává do doby pojištění za následujících podmínek: • 17.5.1965 jsem dovršil 15 let. Základní školu jsem ukončil 30.6.1965. Počítá se těchto 44 dnů studia na ZŠ do pojištění nebo ne? (Dokládám vysvědčení z 9.třídy) • Střední všeobecnou vzdělávací školu jsem začal studovat od 1.9.19965. Přijat ke studiu jsem ale byl po úspěšných přijímacích zkouškách ještě před ukončením ZŠ. Započítavají se se prázdniny tedy 62 dnů do pojištění nebo nikoliv? (Dokládám vysvědčení o maturitní zkoušce) • SVVŠ jsem ukončil maturitní zkouškou 23.5.1968 a studium na VÚT Brno jsem zahájil 1.10.1968 ale jako řádný student jsem dle výkazu o studiu (viz kopie Výkazu o studiu) zapsán k 18.5.1968. Kolik ze zmíněných 110 dnů je či není započítáno do mého pojištění? • Pokud né všechny pomohlo by alespoň částečně doložení prázdninové brigády, kterou jsem o oněch prázdninách vykonal v ČSAD? • Předpokládám, že veškeré studium před VŠ je započítáno 100%. U vysoké školy si nejsem jist, zda není započítána pouze 80%. Pokud ano, jaká část prázdnin před VŠ náleží studiu na SVVŠ (100%) a jaká studiu na VŠ (pravděpodobně započtená jen 80%). Všechna studia proběhla před rokem 1995. • Státní závěrečnou zkoušku na VÚT jsem vykonal 28.6.1973 (viz přiložené vysvědčení a diplom). Dle evidenčního listu ze školy jsem však veden jako pojištěný do 31.7.1973. Pokud to platí, mohu tedy uvedených 33 dnů počítat do mé pojistné doby? • Do prvního zaměstnání v Tatře Kopřivnice jsem nastoupil k 1.8.1973 takže pokud je studium VŠ ukončeno k 31.7., pak zde žádná další proluka není. • Již 3.9. jsem z Tatry nastoupil na základní vojenskou službu, která skončila 30.8.1974 (viz přiložená vojenská knížka). Do Tatry jsem se však již nevrátil a našel jsem si nové zaměstnání ve VOZ Bludovice, kde jsem nastoupil 10.9.1974. Jak se (ne)započítá do pojištění těchto 10 dnů? • Dle údajů z předchozího informativního listu, který jsem si vyžádal asi před 2 léty mám v evidenci 33 dnů náhradních a 116 dnů vyloučených dob. Jak se tyto dny (ne)započítavají do doby pojištění? Dále by mne zajímalo jak postupovat v případě, že bych po nástupu na předčasný důchod sehnal trvalé zaměstnání nebo výdělečnou činnost, která by mi přinesla příjmy nad zákonem stanovenou hranici. Je pravda že se dá pobírání důchodu přerušit? Jaké má takové přerušení dopad na výši důchodu, jakmile se o něj opět přihlásím? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Jan Vavrečka


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,dne 6.8.2008 jsme uzavrel u generali …

Dobry den,dne 6.8.2008 jsme uzavrel u generali zivotni(clever invest ,investicni pojisteni Z65) a urazove pojisteni,datum pocatecniho pojisteni je od 1.9.2008. doba trvani je od poctaku pojisteni 44 let, mesicni splatka 500 kc(pojisteni 300kč a urazove 163kč)ted uz platim presne po dobu 2 let(mam zaplaceno do konce srpna), a chtel bych tuto pojistku zrusit,protoze budu studovat.tak se chci zeptat pokud to zrusim ,dostanu tu castku co sjem tam vlozil 12 00kč,zpatky ,nebo nedostanu nic, minuly rok mi prisel vypis z investicniho pojisteni a castka tam je 4582kč,neni to 6000kč ,pocitam ze si strhly poplatky atd. Dikyodpovídal(a): Redakce

Příležitostná doprava

Dobrý den, jsme stavební firma a vlastníme i nákladní vozidla. Občas se na nás někdo obrátí s prosbou o odvoz materiálu, chce pouze dopravu. Můžeme fakturovat pouze dopravu? Někde jsem četla nebo slyšela,že to nemůžeme,protože nemáme zodpovědného pracovníka, který by dopravu zaštiťoval, je to pravda? Moc děkuji Malá


odpovídal(a): Redakce

Správný odchod do důchodu

Dobrý den.17.12.2011 mi vznikne nárok na starobní důchod.Kvůli situaci ve které jsem zažádám letos.tj.o 5 čtvrtletí.Vím i o krácení ale není mi jasné ke kterému dni v prosinci letos mám zažádat.je pro mě finančně výhodné při ČID dovybrat podporu do konce roku a od nového roku již starobní důchod.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na sirotčí důchod - VŠ

Dobrý den, jsem ve třetím ročníku bakalářského studia, bohužel jsem neuspěla u státní závěrečné zkoušky, kterou budu opakovat 25.8. Chtěla jsem se zeptat, zda-li mám tedy ještě nárok na sirotčí důchod, který jsem doposud pobírala. Ukončenou VŠ vlastně nemám, takže bych teoreticky nárok na sirotčí důchod mít měla, pletu se? Děkuji Vám, Valvodová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: narodila jsem se 27.6…

Dobrý den, prosím o radu: narodila jsem se 27.6.52, teď jsem vedena na Úřadu práce, kde skončím 23.8. s vyplácením podpory. Jde mi o to, kdy je lepší jít do důchodu, jestli hned od 1.9., nebo třeba až od listopadu. Někde jsem četla, že se nemá chodit 271. den před důchodovým věkem - a ten bude zrovna v říjnu - abych se zbytečně nepřipravila o nějaké to procento. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PID a dosažení důchodového věku

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,jestliže muj otec,který pobírá plný invalidní duchod,musí žádat o přidělení starobního duchodu,nebo jestli starobní duchod získá automaticky.Děkuji Kolejová.


odpovídal(a): Redakce

Opakovaný vznik nároku na vdovský důchod

Dobrý den, (1) Nyní budete pobírat vdovský důchod po dobu 1 roku. Bohužel pak jen za předpokladu, že splníte některou z podmínek na www.finance.cz/.../pozustalostni-duchody/vdovsky/ . Jednou z podmínek je, že vdova dosáhne alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození (únor 2015), nebo důchodového věku (říjen 2015), pokud je důchodový věk nižší. Pochopila jsem dobře, že budu moci požádat o obnovení vdovského důchodu v únoru 2015?


odpovídal(a): Redakce

ÚP nebo předčasný důchod

Dobrý den, jsem 3 roky v PID (3.stupeň). V září t.r. jdu na posouzení a nepředpokládám, že mi tento důchod zůstane. V listopadu 2011 mám nárok na normální starobní důchod. Nevím tedy, zda je výhodnější jít do předčasného starobního důchodu nebo na ÚP. Komplikované to mám ještě tím, že v září mám jít na plánovanou operaci, která nesouvisí s diagnozou, na kterou jsem dostala v r. 2007 plný ID.Jaké mám , prosím, možnosti? Děkuji laskavě za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Použití soukromého vozidla při služební cestě

Dobrý den, jsem zaměstnanec s.r.o. a zaměstnavatel mě posílá na služební cestu. Mohu jet vlastním autem,ale to nemám. Mohu si půjčit od rodičů a i tak zaměstnavateli cestu vyúčtovat? Zaměstnavatel s tím souhlasí, zaplatí i silniční daň,ale není si jistý,jestli to tak může být. Moc děkuji za odpověď Františekodpovídal(a): Redakce

spolupráce podnikatelů

Dobrý den, jako zedník jsem získal větší zakázku - jsem plátce DPH. Sehnal jsem si dva další živnostníky, kteří budou pracovat se mnou na živn. list a fakturovat budou mě a já za všechny společně. Stačí mezi námi uzavřít smlouvu , aby toto nebylo hodnoceno jako švarcsystém? Případně jak toto ošetřit, nechci je zaměstnat a odběratel nechce aby fakturovalo více lidí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

přeúčtování nákladů

Dobrý den, mám dotaz ohledně dph při přefakturování energií: Bytové družstvo (neplátce dph) fakturuje energie nájemci prostor (plátce dph). Tento nájemce je dále přefakturovává dalšímu podnájemci (neplátce dph). Je správné, pokud na fakturách nájemce podnájemci započte dph? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

mateřská

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské a rodičovského příspěvku. Pře nástupem na RD jsem byla OSVČ. Z neznalosti jsem si neplatila nemocenské (270 dní), tudíš jsem neměla nárok na to pobírat mateřskou a možnost vybrat si variantu RD (automaticky jsem na 4- leté variantě). Nenabídli mi ani možnost platit si nemocenské zkrácenou dobu, abych alespoň 6 týdnů před a po porodu na mateřskou nárok měla. Nyní zvažuji druhého potomka a abych měla nárok zvolit si variantu je řešení znovu obnovit ŽL na VPP a začít si platit nemocenské poj.? Je tam ale podmínka být pojištěná 270 dní před nástupem na mateřskou v posledních dvou letech. Je možné se pojistit nyní a pokud bych rodila až příští rok a stihla si těch 270 dní platit nemocenské tj. tenhle rok část a následující rok min. 180 dní, měla bych nárok na výběr varianty? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

nerozdělený zisk

Dobrý den. Zajímalo by mne, zda může být po rozdělení hospodářského výsledku v rozvaze účet 428 - nerozdělený zisk minulých let i účet 429 - neuhrazená ztráta minulých let


odpovídal(a): Redakce

rezervy na opravy majetku

Dobrý den, máme vytvořenou rezervu Kč 1 mil účty MD55/45DAL. Provedli jsme opravu, na kterou byla rezerva vytvořena. Skutečné náklady 2,5 mil. Jak účtovat? Rozpustit rezervu MD45/55DAL na Kč 1 mil? Technicky zhodnotit majetek ve výši Kč 1,5 mil a postupně odepisovat?


odpovídal(a): Redakce

Start-up projekt

Mám zpracovaný zajímavý startup projekt a hledám investora. Jaké jsou možnosti (pominu-li investiční skupiny, se kterými jsem již v kontaktu. Vidím u nich obecně problém, že se zajímají jen o specifické projkety)? Více o projektu viz http://adv.irbisinvest.eu Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Je reálný výnos 10% p.a.?

Dobrý den, mám volný 1 mil.korun na 5 let.Chtěl bych poradit kam nejlépe investovat aby výše uvedený obnos vydělával 10% ročně je li to reálné.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost za škodu

dobrý den,minulý týden se mi stal úraz.jednalo se o uklouznutí na čerstvě umyté chodbě(úklid provádí soukromá firma).po vyšetření u lékaře mi byla potvrzena pracovní neschopnost(přetržené vazy v koleni a poškození menisku),která potrvá určitě déle než 14dnů.jsem samoživitelka s malou dcerou a po finanční stránce je to pro nás velký problém.existuje možnost nějakým způsobem požadovat po úklidové firmě náhradu škody?děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, bydlel jsem s maminkou v rodinném…

Dobrý den, bydlel jsem s maminkou v rodinném domě, na který měla maminka dekret a v roce 1994 jí bylo nabídnuto odkoupení domu, které jsem celé zafinancoval já. Protože dekret byl na maminku, bylo to přepsáno na ni. Mám ještě dva sourozence, kteří v dnešní době, i když je dům přepsán na mě, chtějí každý po odečtení kupní ceny třetinový podíl. Potřebuji zjistit jestli sourozenci mají právní nárok na tyto podíly nebo ne a jak nejlépe tuto situaci vyřešit. Děkuji za odpověď. Soňa O.


odpovídal(a): Redakce

Investovat do nemovitosí nebo do akcií?

Dobry den, rada bych investovala castku 3 mil. Kc nyni, dalsi 2 mil. za rok a pak dalsi rok jeste 2 mil. Kc. Penize nebudu nejmene 5 - 10 let potrebovat, asi i dele. Vlastni dum jiz mam. Idealne by mi investice mela generovat providelny prijem. Puvodne jsem chtela koupit dum k pronajmu, event. byty, ale uz si tim nejsem tak jista. Ted zvazuji za 3 mil. koupit dividendove akcie (CEZ, KB, O2, PM) a za dalsi 4 mil. pak byt. Mozna je to ale moc rizikove. Co byste mi prosim poradili? Dekuji.